Najdeme vám tu správnou firmu.

Volejte 720 952 910

Hlavička

Zelené stěny a substrát Seramis pro hydroponické pěstování rostlin

17. 1. 2017

Vertikální zahrady (též zelené stěny) jsou moderním interiérovým prvkem, který dokáže oživit jakýkoliv vnitřní prostor. Zelené stěny nejen že dobře vypadají a kompletně mění ráz místnosti, vynikají také svou jednoduchou údržbou a dlouhodobou životností. Při realizaci vertikálních zahrad se totiž využívá metod hydroponie, tedy pěstování rostlin bez půdy, jen v živném roztoku s použitím moderních minerálních substrátů.  

Charakteristika vertikálních zahrad 

Zelené stěny či vertikální zahrady jsou rostliny, pěstované kolmo na stěně. Zabírají tak málo místa v prostoru a tvoří viditelný, dominantní prvek v místnosti. Jsou vhodné do exteriérů a též do interiérů, kde získávají stále větší popularitu. Zelenou stěnu lze vybudovat v podstatě v jakékoliv místnosti, obsahuje při tom různé druhy rostlin a doplňuje celkový ráz interiéru. Vše závisí na konkrétních návrzích a provedení. Důležitá je proto zkušenost společnosti, která se realizací zelených stěn zabývá. Ta musí návrh a aranžmá důkladně konzultovat s klientem. 

S vertikálními zahradami se můžete setkat v komerčních i nekomerčních prostorech. Díky tomu, že se vytváří bez použití půdy, která se nahrazuje speciálními minerálními substráty nebo roztoky, jsou vertikální zahrady velmi jednoduché na údržbu. Z toho důvodu jsou oblíbeným řešením v nemocnicích, hotelech, kancelářích, obchodních centrech, recepcích, stále častěji však tvoří dekorační prvek i v rodinných domech a bytech. 

Výhody zelených stěn

Realizace zelené stěny v interiérovém prostoru přináší celou řadu výhod, díky kterým je unikátním a jedinečným dekorativním prvkem. Mezi hlavní přednosti vertikálních zahrad patří:

  • Čistota a hygiena – díky absenci půdy jsou zelené stěny maximálně čisté a neobsahují alergeny, díky čemuž jsou vhodným řešením i pro alergiky
  • Očišťování vzduchu – využití živých rostlin v interiéru vede k očišťování vzduchu od škodlivých látek, současně dochází k zvlhčování vzduchu a ochlazování přehřátých místností
  • Izolační schopnosti – zelené stěny v zimě oteplují a v létě ochlazují, navíc také zajišťují izolaci hluku
  • Snadná údržba – vertikální zahrady vyžadují minimální údržbu, ve srovnání s klasickým pěstováním je u hydroponického vyžadováno zalévání až třikrát méně často
  • Estetická působivost – profesionální aranžéři a designéři se postarají o to, aby zelená stěna skvěle zapadla do daného prostoru a ladila jak z hlediska rozměrů, tak použitých druhů rostlin 

Profesionální realizace vertikálních zahrad

Již od roku 1992 se hydroponickým pěstováním rostlin a stavbou zelených stěn zabývá společnost Matouš Hydroponie s.r.o., která má za sebou stovky realizací po celém Česku a Slovensku. Patří mezi členy evropské asociace interiérových zahradních architektů EILO a využívá ty nejnovější technologie a poznatky. Kromě návrhu a výstavby zelené stěny zajistí také pravidelný servis a údržbu. Klienti si mohou vybrat z desítek různých druhů rostlin a před realizací vše zhodnotit pomocí digitálního návrhu. 

Minerální substrát Seramis

Společnost Matouš Hydroponie je rovněž prodejcem moderního minerálního substrátu Seramis, který byl vyvinut v Německu. Jde o skvělou volbu pro ty, kteří si chtějí hydroponické pěstování rostlin sami vyzkoušet a využít tak všech výhod, které tento druh pěstování přináší. 

Substrát Seramis je unikátním materiálem, který ve srovnání s keramzitem vyniká svou vysokou nasákavostí. Na rozdíl od zeolitových substrátů není Seramis tak tvrdý a při působení tlaku se drtí. Je vhodný především pro menší rostliny do nevelkých nádob. 

10Matouš Hydroponie s.r.o. - Minerální substrát Seramis

Využití minerálního substrátu

Použití minerálního substrátu Seramis je vhodné pro všechny, kteří chtějí své rostliny oživit a navíc docílit jednodušší údržby a péče. Do zmiňovaného substrátu lze rostliny přesazovat kdykoliv v průběhu roku. Použití substrátu se obzvláště osvědčilo při pěstování krátkodobých sezónních rostlin, např. vánočních hvězd či azalek. Je rovněž skvělou volbou pro pěstování bylinek nebo begonií. 

Díky vysoké nasákavosti vyžadují rostliny až třikrát méně časté zalévání. Pro dodání potřebných živin je třeba do zálivky přidat také roztok tekutého hnojiva, jelikož substrát samotný je čistý a bez živin. O tom, že je potřeba rostlinu opět zalít, budete informováni jednoduchým vlhkoznakem, který mění svou barvu. 

Dlouhodobý zdravý růst rostlin

Ve srovnání s rašelinou nebo jiným typem zeminy přináší pěstování rostlin v minerálním substrátu Seramis dlouhodobě příznivé podmínky pro zdravý a kvalitní růst rostlin. Zemina může totiž velmi snadno přeschnout a přestat přijímat vodu, takže ani při pravidelném zalévání se ke kořenům rostliny nedostane požadované množství vody. Rostlina trpí suchem a začne pomalu odumírat. 

To se u zmiňovaného minerálního substrátu stát nemůže, jílový granulát Seramis se totiž skládá z malých porézních zrn s velkou nasákavostí. Substrát nasává vlhkost přes jemné póry a dále ji poskytuje rostlinám. Rostliny jsou optimálně okysličeny a vezmou si tolik vody, kolik potřebují. Použití substrátu tak nejen zjednoduší pěstování a údržbu, ale také zajistí dlouhodobý zdravý růst rostlin. 

Hydroponické pěstování rostlin je moderním funkčním způsobem, jak jednoduše a kvalitně pěstovat rostliny v interiérech. Je jen na vás, dáte-li přednost několika rostlinám, pěstovaným v minerálním substrátu Seramis, nebo se rozhodnete pro profesionální realizaci vertikální zahrady, která se stane výsadou vaší místnosti.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1114x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Mechové obrazy? Jsou zelené obrazy ze stabilizovaného mechu. Moderní a elegantní dominanta či doplněk každého vkusného interiéru. Více informací: www.hydroponie.cz/mechove-obrazy

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Doporučujeme k tématu

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_141072643_M

Regály pro sklady, prodejny i domácnosti od Služby, stavby, montáže, spol. s r.o.

Firma Služby, stavby, montáže, spol. s r.o. se zaměřuje na...

Bárta Ornst Elektro – průmyslová i domovní elektroinstalace

Společnost Bárta Ornst Elektro provádí elektrikářské práce u novostaveb i při...

05

Et Euro Teplo, a.s.: český výrobce kamen v Domažlicích

Česká firma Et  Euro Teplo, a.s. v Domažlicích patří mezi přední výrobce a dodavatel...

level panel

Jiří Žabka - Level: autodoprava Klatovy

Dopravní společnost Jiří Žabka - Level se zaměřuje na zásilkovou a kamionovou službu jak pro soukromé, tak...

Elektro Novák Pavel - prodej elektroinstalačního materiálu

Až už se vám v domácnosti porouchal vypínač či žárovka nebo se chystáte realizovat...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte