Hlavička

Objevte kouzlo cvičení jménem BOSU

26. 1. 2015

BOSU – zní to trochu jako tajemné zaklínadlo, není se však čeho bát. Tento typ cvičení vám může jedině doopravdy učarovat. Pokud máte problémy s bolestmi zad, potřebujete zlepšit celkové držení těla, fyzickou kondici či si chcete jen zformovat postavu, pak může být tato oblíbená metoda cvičení správnou volbou právě pro vaše tělo. Za tím vším stojí speciálně vyvinutá nafukovací kopule BOSU Balance Trainer, která je k vykonávání cviků nezbytná.

Co je to BOSU?

Bosu je moderní styl cvičení zaměřený na komplexní posílení celého těla. Název je odvozený od polokoule BOSU Balance trainer, která je na jedné straně plochá a na druhé nafouklá, plně využitelné jsou však obě tyto plochy. Odsud také pochází samotná zkratka BOSU, která znamená „both sides up", tedy obě strany nahoru. Průměr cvičební pomůcky je 63,5 centimetru, výška je 22 centimetrů. Poprvé bylo cvičení představeno v roce 1999 a od té doby se stalo velice populárním mezi trenéry, sportovci i fyzioterapeuty.

Na bočních stranách polokoule jsou rukojeti, díky kterým je možné BOSU míč otáčet. Můžete na něm skákat, dělat kliky, sedy-lehy, skákat přes švihadlo. Dá se využít téměř k čemukoliv. V prvé řadě je to hlavně pomůcka určená k balančnímu cvičení, pomáhá udržet rovnováhu a zlepšovat držení vašeho těla. Hodí se tedy perfektně i pro ty, kdo raději cvičí v klidu a pohodě podle svého tempa. Pokud jste ale zastánci akčního a zábavného cvičení, neváhejte využít více BOSU míčů současně, i to jde.

Proč právě BOSU?

Cvičení BOSU cílí na posílení svalů celého vašeho těla. Kromě toho zajišťuje i lepší koordinaci pohybu, držení těla, zpevňují se šlachy a vazy a jako už každá fyzická aktivita má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a redukci tuku. Je výjimečné v tom, že zapojuje nejen vámi vědomě ovládané svaly, ale i svaly hluboké kosterní. Vzhledem k modernímu stylu života tyto svaly, na rozdíl od našich předků, nevyužíváme a proto se často hrbíme, nevhodně stojíme a sedíme. Tím vzniká ochablost těchto svalů a od toho se odvíjí bolesti zad, kloubů a podobné problémy pohybového aparátu.

Jak může popis napovědět, BOSU Balance Trainer byl původně vyvinutý především pro rehabilitační cvičení. Ovšem používání této polokoule se ukázalo natolik oblíbené a efektní, že se rozšířil i do fitness center. Pokud by vás však hromadné cvičení ve fitness centru nelákalo a chtěli byste zainvestovat, je možné si BOSU pořídit i domů. Stojí okolo čtyř tisíc korun.

Jak cvičit BOSU

BOSU se profiluje jako cvičení, které je chytřejším, nikoliv však těžším. Mezi nejzákladnější cviky vůbec patří stání oběma chodidly na vypouklé straně míče. Díky tomuto na pohled velice jednoduchému cvičení si uvědomíte, jak komplexní a dynamickou variantu posílení pohybového aparátu v sobě BOSU ukrývá. Pouhým stáním na míči se rozvíjí centrální nervový systém, který umožňuje vzájemnou spolupráci celého těla a postupně se tak zdokonaluje vaše rovnováha a stabilita kloubů.

BOSU je cvičení vhodné prakticky pro každého.BOSU je cvičení vhodné prakticky pro každého.

Používání míče BOSU není v podstatě ničím omezené. Využijete ho při rehabilitaci, při kardiovaskulárním tréninku, můžete na něm cvičit také jógu, pilates nebo třeba meditovat. Nemůžeme opomenout ani posilovací cviky, zejména pak břišních nebo zádových svalů, které jsou nezbytné právě pro správné držení těla. Také polohy, ve kterých můžete cviky na BOSU vykonávat, je nesčetně mnoho – vestoje, vsedě, vkleče i vleže. Podle odborníků existuje na dva a půl tisíce různých cviků, které lze na tomto míči vykonávat. Každý si může vybrat tu oblast, která mu pomůže zlepšit jeho kondici či zmírnit zdravotní problémy.

Obecně bychom mohli typy cvičení rozdělit právě podle vašeho cíle, za kterým jdete. Pokud chcete zhubnout, pro spalování tuků je nejlepší zvolit kardio trénink, který je vykonáván při vyšší tepové frekvenci. Jestli chcete pouze posílit svaly, vhodným tréninkem je posilování. Třetím obecným typem je rehabilitační cvičení, které slouží především k uvolnění a protažení svalů. Je tedy nutné si předem stanovit jádro problému a definovat si, co chcete zlepšit. Pokud vás trápí plotýnky, je jasné, že nejste vhodný adept ke kardiovaskulárnímu tréninku. Vaše cvičení se také bude lišit od toho, kdo má například problém s koleny apod.

Pro koho je BOSU cvičení vhodné

Cvičení BOSU neklade žádná omezení. Je vhodné pro ženy i muže všech věkových kategorií, ať už jde o vrcholového sportovce nebo toho, kdo chce jen zlepšit svou fyzickou kondici, zacvičit si pro zdraví v pohodlí domova. Variabilita a využitelnost BOSU napříč všemi věkovými kategoriemi dokládá také fakt, že se s ním setkáme v aerobních i rehabilitačních centrech, ale také sportovních oddílech. Mezi jeden z hlavních bonusů se řadí jednoduchost pomůcky, díky níž si v podstatě každý uživatel určuje sám úroveň obtížnosti. Jednotlivé kroky ke zvýšení fyzické kondice a zlepšení zdravotního stavu pak vedou také k posílení sebedůvěry a psychické pohody.

Pokud nejste fanouškem fitness center, BOSU si můžete pořídit i domů. Obecně se ovšem doporučuje vyzkoušet si lekce nejprve se zkušeným instruktorem, který dohlédne na správné provádění cviků. Navíc máte většinou k dispozici více místa než ve vašem bytě či domě, můžete tak pomůcku využít naplno a bez omezení. Největším lákadlem, proč si BOSU přijít zacvičit také do fitness centra je to, že se jedná o zábavné cvičení. Vyzkoušeli jste už více skupinových aktivit, ale zumba se vám zdála moc taneční, aerobic nudný a pilates neakční? Pak může být polokulatý míč BOSU tím pravým propojením faktorů pro vás. Pokud se nakonec rozhodnete vydat na cvičení BOSU do fitness centra, nezapomeňte si s sebou vzít ručník a vodu, jelikož člověk se opravdu pořádně zapotí.

A ti z vás, kteří se rozhodnou cvičit raději v pohodlí domova bez dohledu instruktora, neměli byste zapomínat na základní pravidla. Stejně jako před jakýmkoliv jiným typem cvičení by měla nejdříve předcházet zahřívací fáze a až následně samotné cviky. Po konci cvičení se nezapomeňte protáhnout.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

SPIRULINA 160g, 640tbl. GT

Zdroj beta karotenu, chlorofylu, vitaminu B12, karotenoidů, enzymů, vitaminů a…

Cena: 239 Kč  296 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_78830623_Ma

Abena - spolehlivé inkontinenční a zdravotnické pomůcky

Společnost UNTRACO nabízí jako distributor dánské firmy ABENA savé pomůcky při potížích...

Fotolia_128206227_XS

Advamed: zdravotnický materiál a zdravotnické přístroje

Společnost Advamed je specialistou na zdravotnické přístroje, spotřební zdravotnický...

Tělocvičná jednota Sokol Hodonín: provoz sportovišť a zajištění sportovních akcí

Tělocvičná jednota Sokol Hodonín navazuje na mnohaletou...

AX-00160-1

Sportovní výživa od firmy Amix Nutrition zlepší výkon a dodá energii

Vrcholoví sportovci, fitness nadšenci nebo jen amatéři, kteří chtějí mít...

Fotolia_153076143_M

Beznoska s.r.o. - spolehlivé kloubní náhrady

Společnost Beznoska je český rodinný podnik, který již 25 let vrací radost z bezbolestného pohybu....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte