Jak stříhat živý plot

img
14. 07. 2017

Živý plot je estetickým funkčním prvkem, který pomáhá oddělovat váš pozemek od sousedů, tlumit vítr, hluk a chránit soukromí. Živý plot však vyžaduje pravidelnou údržbu a péči již od samotného vysázení keřů. Jen v takovém případě bude dostatečně hustý a dobře větvený. Zanedbání údržby nebo špatný postup stříhání živého plotu vede k jeho deformacím, nedostatečné hustotě či špatnému tvarování. Víte, jak živý plot správně stříhat?

Živý plot - jaké keře se používají?

Živý plot je přírodní funkční stavba, vytvořená z řady rostoucích keřů. Živý plot může být vytvářen různými druhy stálezelených keřů, oblíbené jsou túje, stále častěji se však vysazují i jiné druhy, které jsou i různobarevné a plodí. Konkrétní druhy keřů je třeba vybírat podle účelu a především podle výšky.

Některé keře jsou vhodné pro budování nízkého živého plotu, který slouží spíše k optickému předělení zahrady, jiné jsou určené pro vysoké živé ploty, plnící skutečnou ochrannou a dělící funkci. Je třeba mít na paměti, že při výsadbě keřů za účelem vytvoření živého plotu je třeba myslet na údržbu a zastřihávání vždy, bez ohledu na druh keře.

Zastřihování hned po vysázení

Aby byl živý plot dobře rostlý a hustý, je třeba se o něj starat ihned po vysázení keřů. Pokud jste se do výsadby keřů pustili v jarním období, je třeba rostlinky zkrátit na délku cca 12 cm od země hned v den zasazení. Pokud rostlinky sadíte na podzim, se zastřižením počkejte do jara, až se opět probudí. Keře mají totiž tendenci rychle růst směrem nahoru.

Pokud se nezastřihují, rostou rychle a nemají možnost vybudovat si dostatečnou hustotu. Proto je třeba se na zastřihování živého plotu zaměřit již od samotné výsadby. Jedná se o tzv. zahušťovací řez, který se provádí obvykle třikrát – rostlinka doroste na 30 cm a zkrátí se na 12 cm.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také, jak bojovat proti sviluškám!

Kdy živý plot stříhat

Pokud vám živý plot už nějaký ten rok roste, vyžaduje taktéž pravidelné prostříhávání a tvarování. V rámci diskuzí o problematice stříhání živého plotu se nejčastěji řeší, kdy je pro střih správná oba. V první řadě je třeba říci, že keře jsou rostliny, které si s řezem poradí prakticky v jakémkoliv období. Ať už živý plot ostříháte na jaře, v létě, nebo v zimě, příliš keřům neuškodíte. I přesto jsou však období, která jsou pro střih nejvhodnější. 

Pokud jste se doposud o živý plot příliš nestarali a chcete provést výraznější zásahy, počkejte si na období vegetačního klidu. Toto období nastává v zimě, obvykle mezi listopadem a březnem. Ke stříhání živého plotu si vyberte dny, kdy nemrzne. Keře jsou ve fázi zimního spánku a bez problémů zvládnou i náročné úpravy a velké řezy.

Na jaře se keře začnou probouzet a vracet se do života. Pokud si potrpíte na symetrii a uspořádanost, můžete keře zastřihovat pravidelně od jara až do léta. Pokud si vystačíte s jednorázovým zásahem, ideální je období během června, kdy je už divoké bujení u konce. Zastřihané keře tak budou po tomto střihu držet svůj tvar a vzhled poměrně dlouhou dobu.

Pomůcky pro stříhání živého plotu

Pokud máte dlouhý a vysoký živý plot, měli byste se vybavit kvalitním zahradnickým vybavením, které vám výrazně usnadní práci. Pro stříhání živého plotu se používá řada speciálních nástrojů, ať už mechanických, tak elektrických či motorovcýh.

Na trhu jsou k sehnání plotové nůžky, pilky, pily či plotostřihy. Pokud je váš živý plot vyššího vzrůstu, neobejdete se bez nářadí s teleskopickým nástavcem. Díky němu provedete rovný pravidelný řez i v horních částech keřů, a to i přímo ze země bez použití žebříku. Kromě mechanických nůžek jsou k sehnání hobby i profesionální nářadí na akumulátor, síťové napětí i benzín. Každý druh pohonu má své klady i zápory. Nářadí na benzín je nejvýkonnější, je vhodné při častém zastřihávání i silnějších větví.

Je však třeba si uvědomit, že elektrické nůžky nelze použít na všechny druhy dřevin. Především velkolisté druhy je třeba stříhat ručně, jelikož v případě použití elektrických nástrojů dochází k přesekávání listů.

Správně ostříhaný živý plot

Při využití kvalitních ostrých nástrojů je samotný proces zastřihávání velmi snadný. Elektrickými nůžkami můžete keře jednoduše tvarovat a větvičky vyrovnávat tak, aby celý plot rostl rovnoměrně. To, že jste živý plot správně ostříhali a dobře se o něj staráte, lze poznat na první pohled. Svědčí o tom následující indicie:

  • Čistý střih bez vad - pravidelný rovný řez svědčí o použití kvalitních ostrých nástrojů. V opačném případě by byly zastřižené konce keřů nejen roztřepané či nerovné, ale mohly by také začít „reznout“.
  • Dostatečná hustota – pokud je živý plot hustý tak, že přes něj není možné vidět na druhou stranu, je hustota dostačující. To, že je živý plot hustý znamená, že byl zastřiháván v pravidelných dostatečných intervalech. Trápí-li vás nedostatečná hustota keřů, zastřihujte je častěji.
  • Neopadávání, nerezivění – pokud jsou keře živého plotu zdravé a bez viditelných vad, svědčí to o kvalitní půdě, absenci škůdců, ale také dobrém tvarování. Pokud totiž keře neopadávají a nevyskytují se na nich rezivá místa, znamená to, že mají po celém povrchu dostatečný přístup slunečního svitu. V opačném případě je třeba upravit tvarování. Zastříhnete-li keře do kuželovitého tvaru, sluneční paprsky budou moci dopadat na všechny části keře.

Základem zdravě rostoucího a dobře vypadajícího živého plotu je pravidelné zastřihování a použití ostrých nástrojů. Živý plot vám v takovém případě bude dělat radost a kromě estetické funkce vyplní i funkci praktickou.



Napsat komentář: Jak stříhat živý plot

RE: Jak stříhat živý plot

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.