Najdeme vám tu správnou firmu.

Volejte 720 952 910

Hlavička

Jak na svilušky: Chemická i biologická ochrana vašich rostlin

12. 6. 2017

Obalila vaše květiny pavučinka a rostliny přestaly kvést? Zežloutly jim listy, které poté předčasně opadaly? Nejčastější příčinou takových problémů jsou svilušky. Mikroskopičtí škůdci napadají většinu rostlin na zahradě i v bytech. Sají šťávu z listů, a tím posléze zahubí celou rostlinu.

Co je sviluška?

Svilušky jsou skoro mikroskopičtí roztoči. V českých zahradách můžete potkat hned několik jejich druhů - svilušky chmelové, stromové, ovocné, angreštové a mnoho dalších. Škodí na zelenině, ovocných stromech, jehličnanech nebo travinách. Některé mohou napadat i zvířata a člověka, kterým mohou způsobit podzimní vyrážku.

Všechny druhy svilušek jsou velmi malé (0,2 – 0,3 mm), větší dospělé samičky svilušek jsou až 0,5 mm velké. Oproti tomu samečci jsou štíhlejší, kratší a mají čtyři páry nohou. Pohybují se jen velmi pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky. Na vrchní části listů lze pozorovat světlé skvrny, způsobené vysáváním rostlin.

Svilušek se těžko zbavíte také proto, že velmi dobře přezimují v půdě, kůře stromů, v konstrukcích skleníků nebo na zbytcích rostlin. Po zimě oranžové až červené samice nakladou průsvitná bílá vajíčka o průměru 0,1 mm, ze kterých se během devíti až šedesáti dnů vyvinou nové svilušky. Za vhodných podmínek se už za patnáct dní vyvine celá nová generace.

Jedná se opravdu o svilušku?

Pokud si nejste jistí, zda máte rostlinu napadenou sviluškou, důkladně ji prozkoumejte. Napoví vám hlavně listy, na kterých budou drobné světlé skvrnky. Na spodních stranách budou mít jemnou, ale hustou pavučinku. Napadané listy obvykle zežloutnou a okraje budou mít nahnědlé. Jak totiž larvy postupné vysávají šťávu, světlé skvrny mění barvu na bronzovou, a listy posléze usychají.

Jak se zbavit svilušky

Pokud se potřebujete škůdce jako je sviluška, zbavit, existuje více způsobů. Většina lidí se rozhoduje mezi řešením biologickým a chemickým. Svilušek se zbavíte během fáze růstu a v počátku květové fáze, poté už je pozdě. Pokud chcete ochránit zeleninu ve skleníku, ideální pro vás bude biologická ochrana. Aplikace dravých roztočů, jako je Phytoseiulus persimilis, který je podobně velký jako sviluška, ale oproti ní se pohybuje mnohem rychleji. Pomalého škůdce tak spolehlivě dostihne a zahubí. Denně vysaje až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev.

Dravé roztoče na své rostliny rozhodíte a vystačíte si na celé růstové období. Podle druhu dravce, který aplikujete, si vždy určíte dávkování. Zmíněný Phytoseiulus persimilis se aplikuje v dávce 12–40 ks/m2. Amblyseius californicus se aplikuje v dávce 10–50 ks/m2 a Phytoseiulus persimilis) v dávce 8–12 ks/m2.

U dravých roztočů je třeba vědět, které mikroklima jim nejvíce prospívá. Jsou velmi citliví na teploty, různou vlhkost vzduchu a chemické prostředky, které byste chtěli na hubení svilušek využít. Právě chemické prostředky jsou druhou variantou, kterou můžete proti škůdcům využít. Na českém trhu je dostupné velké množství přípravků, které vám se sviluškami mohou pomoci. Potenciální nevýhodou chemických postřiků je fakt, že svilušky si na přípravek rychle vytvoří imunitu. Poté je nutné ho vyměnit za jiný.

Vzhledem k tomu, že chemické přípravky jsou poměrně agresivní, vždy používejte ochranné rukavice a neaplikujte postřiky v rozvinuté květové fázi rostliny. Aplikaci prakticky každého z nich je poté nutné opakovat v pravidelných cyklech, aby bylo ošetření co nejvíce účinnéKromě chemických prostředků můžete zakoupit také různé bio preparáty, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Oproti chemikáliím mají výhodu, že je můžete používat v uzavřených prostorách bytu bez obavy vedlejších toxických účinků na vaše okolí.

Prevence proti svilušce

Stejně jako je více způsobů hubení škůdců, existuje více možností, jak hrozbě svilušky předejít. Mezi hlavní preventivní opatření patří úplná likvidace posklizňových zbytků rostlin, nejlépe dobrým kompostováním. Vysoké záparné teploty v kvalitním kompostů zahubí celou populaci škůdců ve všech stádiích.

Pokud chcete pěstovat zeleninu ve skleníku, měli byste půdu dezinfikovat proti škůdcům. Dezinfekcí zároveň podstatně zredukujete potenciální únavu půdy. Realizačně náročnou metodou je dezinfekce horkou párou s teplotou 90 až 100 stupňů. Snazší je aplikace přípravku k dezinfekci půdy. Při jeho dávkování se pokaždé řiďte návodem přiloženým výrobcem.

Předejít sviluškám můžete také propečením substrátu, ve kterém budete své rostliny usazovat. 150 °C po dobu jedné hodiny spolehlivě zničí jakékoliv zárodky svilušek, které by se v něm mohly usazovat.

Zbavte se definitivně svilušek

Ať už se rozhodnete pro chemické nebo biologické prostředky ochrany proti škůdcům, vždy si pečlivě prostudujte návody a doporučení každého přípravku. Každou dávku aplikujte přesně podle instruktáže a brzy budou vaše rostliny a budoucí úroda zcela jistě v bezpečí.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1793x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Čerstvá KURKUMA ve slaném nálevu 280g

Kořen čerstvé kurkumy v nálevu Podávejte jako přílohu k indickým jídlům.…

Cena: 98 Kč  127 Kč 

VitaPop® lízátka

Lízátková úleva při nachlazení, 12 lízátek Kdo vyrobil první lízátko…

Cena: 40 Kč  51 Kč 

Mandlový olej za studena lisovaný 500ml ESI

Kvalitní olej určený k masážím i k přípravě jídel Mandlový olej obsahuje…

Cena: 252 Kč  292 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

biosfor hnojiva

Stimulátor růstu rostlin pomáhá zvýšit výnos ze zemědělských plodin

Pravidelná výživa půdy a ošetření hnojivy jsou důležitým úkolem každého...

Planta naturalis: osivo pro založení květnaté louky

Společnost Planta naturalis přispívá k obnově květnatých luk a přírodních rostlin. Již od roku...

Zahradnictví v Tursku nabízí rostliny, nářadí i hnojiva

Péče o zahradu nikdy nekončí a stále je na ní co vylepšovat. V zahradnictví, které se...

Servis a prodej zemědělské techniky Nymburk

Těžké technické stroje potřebují odborný servis, aby jejich výkon odpovídal tomu, co se od nich...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte