bg

Obchůdek Spektrum Zdraví - zdravá výživa Ivančice

Nekonečný obchůdek Spektrum Zdraví se nachází v centru jihomoravského města Ivančice. Najdete zde široké portfolio produktů pro váš zdravý životní styl - zdravá výživa, ekodrogerie, biokosmetika, ájurvéda,...

Ekologická drogerie – nedílná součást péče o životní prostředí

Při nákupu ekodrogerie budete mít jistotu, že ani při její výrobě nebylo poškozováno životní prostředí.EkodrogerieZdravým životním stylem v poslední době žije čím dál více lidí, stoupá zájem o zdravou stravu i nejrůznější druhy pohybu, a lidé se stále více zajímají o nákup čerstvých surovin, ideálně v BIO kvalitě. Pečovat o vlastní tělo je sice velmi důležité, avšak nesmíme zapomínat ani na přírodu a naši planetu a chovat se k ní ohleduplně. K tomu kromě třídění odpadu a šetření energie patří také ekologická drogerie, za jejíž používání vám poděkuje jak životní prostředí, tak v případě kosmetiky i vaše pleť.

Ekodrogerie je ideální také pro vegetariány a vegany - produkty ekodrogerie nejsou testovány na zvířatech a jsou vyrobené čistě na rostlinné a minerální bázi.

Jak běžná drogerie škodí životnímu prostředí?

Asi málokoho napadne přemýšlet o tom, že i tak běžnými každodenními činnostmi, jako je mytí nádobí, praní nebo úklid, lze škodit životnímu prostředí. Spousta lidí pečlivě třídí odpad, místo autem jezdí hromadnou dopravou nebo na kole, potraviny nakupuje od farmářů a v BIO kvalitě, snaží se šetřit vodu i elektrickou energii, místo igelitových tašek nosí plátěné nebo sáčky z recyklovaného papíru a má dobrý pocit z toho, že alespoň malým dílem přispívá k ochraně životního prostředí. Přesto však tito lidé používají běžné mycí prostředky na nádobí, klasické prací prášky i aviváže, a prostředky pro úklid nakupují v supermarketu. Nikdy by je nenapadlo, že právě to, čím myjí nádobí nebo v čem perou své oblečení, je minimálně stejně tak důležité, jako třídění papíru či šetření energie.

Naštěstí existuje možnost, jak negativní vliv mycích a úklidových prostředků na životní prostředí zmírnit, a tou je kvalitní ekodrogerie.

Běžné mycí a čisticí prostředky nám pomohou účinně odstranit nečistoty, vyprat prádlo a dodat lesk našemu nádobí, ale tím bohužel jejich působení nekončí. Nám sice pomohou, ale poté přecházejí do odpadní vody, čímž se podílejí na znečištění povrchových vod.

Vodní toky jsou znečišťovány cizorodými látkami, pocházejícími z nejen z průmyslu a zemědělství, ale z velké části také z domácností. Jedná se především o pesticidy, polychlorované bifenyly, chlorovaná rozpouštědla, ropné látky, tenzidy, polycyklické aromatické uhlovodíky a těžké kovy. Všechny tyto látky mají velmi negativní dopad jak na vodní ekosystémy, tak na zdraví člověka, které s tímto problémem neodmyslitelně souvisí.

Problém některých látek je v tom, že jsou biologicky těžko rozložitelné, jiné mají dokonce karcinogenní nebo mutagenní potenciál, kumulují a šíří se potravním řetězcem, snižují schopnost reprodukce vodních organismů a ohrožují tak vodní ekosystémy. A samostatnou kapitolou je testování těchto prostředků na zvířatech.

Proč kupovat produkty ekologické drogerie?

V nabídce ekodrogerie najdete prací, mycí i čisticí prostředky, jejichž vliv na životní prostředí je minimální. Veškeré ekologické přípravky jsou vyrobené na rostlinné a minerální bázi a neobsahují složky pocházející z ropy, takže mají minimální vliv na vodní život a jsou rychle a úplně biologicky rozložitelné, a samozřejmě nejsou ani testovány na zvířatech.

Důležité jsou také obaly, do kterých je ekodrogerie balena. Ty jsou samozřejmě snadno recyklovatelné a najdou tak další využití.

Ekologická drogerie neklade důraz pouze na šetrnost samotných přípravků, ale také na to, v jakých podmínkách vznikly. Při nákupu ekodrogerie budete mít jistotu, že ani při její výrobě nebylo poškozováno životní prostředí a že výroba probíhala podle ekologických zásad.

Kromě toho, že jsou produkty ekodrogerie šetrné k životnímu prostředí, jsou šetrné i přímo k vám. Ekologické mycí prostředky na nádobí nevysušují ruce, jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou a alergiky, a stejně tak jsou i ekologické prací prostředky ideálním řešením pro všechny s citlivou kůží a sklony k alergiím, včetně nejmenších dětí. 

Ve spojení s ekodrogerií jsou časté obavy, zda takto šetrné prostředky dokáží spolehlivě vyčistit nečistoty a odstranit mastnotu, tak jako produkty běžné drogerie. Panují názory, že je ekodrogerie skutečně šetrná - jak k životnímu prostředí, tak ovšem i ke špíně. Opak je však pravdou. Ekologická drogerie není o nic méně účinná, než běžné mycí prostředky, prací prášky nebo produkty na úklid.

Jaké jsou možnosti ekodrogerie?

Možnosti ekologické drogerie jsou široké, v dnešní době již není problém sehnat téměř vše potřebné jak pro běžný úklid, praní či mytí nádobí v provedení šetrném k životnímu prostředí. Mezi ekologické prací prostředky patří aviváže s příjemnou vůní, bělicí prostředky, účinné odstraňovače skvrn nebo prací prášky a tekuté prací prostředky, včetně prostředků na velmi jemné prádlo. S ekodrogerií můžete prát stejně, jako doposud, avšak s dobrým pocitem navíc.

Na trhu je celá řada čisticích prostředků pro úklid vaší domácnosti, od čističů oken přes přípravky na podlahu až po WC čističe, a samozřejmostí jsou i šetrná mýdla, čističe koupelen nebo tekutý písek, a jistě oceníte i kuchyňské utěrky z recyklovaného papíru.

Kde sehnat ekodrogerii za příznivé ceny?

Pestrý výběr ekodrogerie najdete v e-shopu Spektra Zdraví, a jste-li z Ivančic a okolí, můžete si ekologické přípravky pořídit i v kamenném obchůdku na níže uvedené adrese. 

více zde >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte