bg

Obchůdek Spektrum Zdraví - zdravá výživa Ivančice

Nekonečný obchůdek Spektrum Zdraví se nachází v centru jihomoravského města Ivančice. Najdete zde široké portfolio produktů pro váš zdravý životní styl - zdravá výživa, ekodrogerie, biokosmetika, ájurvéda,...

Detoxikace organismu přírodní cestou – jak očistit játra, ledviny i střeva?

Prvním krokem očisty organismu je detoxikace jater, která přicházejí do kontaktu s toxickými látkami nejvíce.Detoxikace organismu Proč je detoxikace organismu důležitá a proč bychom ji měli jednou za čas podstoupit? Co se vlastně pod slovem detox skrývá a kterým orgánům může detox pomoci? Do našeho těla se prakticky každý den dostávají toxické látky, a to jak vzduchem a vodou, tak i stravou. Čím zdravější naše strava je, tím méně je toxických látek, avšak i pro zdravě se stravující jedince je detoxikace organismu jednou za čas vítanou očistou. 

S převážnou většinou látek si naše tělo poradí a zvládne je vyloučit, avšak malé množství zůstává v těle vždy, a to zejména v játrech, ledvinách a střevech. Právě tyto orgány totiž mají v našem těle důležitou funkci, a to třídění nežádoucích látek, jejich dočasné skladování a následné vyloučení z organismu.

A právě proto, že veškeré toxické látky, které se do našeho těla dostávají, procházejí našimi játry a jsou v kontaktu i s dalšími orgány, bychom jim měli jednou za čas ulevit a dopřát pořádnou očistu v podobě podpory detoxikace organismu, aby nám mohly dlouho a dobře sloužit i nadále.

Trávicí systém, a tím i celý organismus, neustále zatěžujeme škodlivými látkami typickými pro moderní dobu, ať už dbáme na zdravou stravu či nikoliv. Dalo by se sice říci, že se náš organismus se zvládá očistit sám, samotné zbavování se toxinů není proces, který bychom mohli nastartovat pouze my. Naším úkolem však je organismu pomáhat, aby mohla přirozená očista bez problémů probíhat. A právě detoxikace organismu má za cíl odstranit z těla veškeré nebezpečné a škodlivé látky, které se postupem času usazují.

Detoxikace organismu krok za krokem

Prvním krokem je detoxikace jater, jelikož právě ty přicházejí do kontaktu s toxickými látkami nejvíce. Když jsou naše játra přetížená, hrozí, že se nebezpečné toxiny se dostanou zpět do tělesných tkání.

Druhým krokem je detoxikace ledvin, které je třeba zbavit i ledvinových kamenů a písku. V ledvinách se sice na rozdíl od jater toxiny neskladují, nicméně s ledvinami bývají spojovány pro změnu jiné problémy, které může detoxikace organismu vyřešit nebo alespoň zmírnit. Nejčastější problém spojený s ledvinami je způsoben nízkým příjmem tekutin, případně tím, že čistá voda tvoří pouze menší část našeho pitného režimu. Aby mohly ledviny z těla vylučovat toxické látky, potřebují dostatečně zavodněné prostředí, pro které je příjem čisté vody klíčový.

Zapomínat bychom však neměli ani na střeva, i detoxikace střev je důležitá. Zdaleka však není nutné se uchýlit k projímadlům či klystýru a podobným metodám. Mnohdy bohatě stačí detoxikace střev za pomocí odlehčení stravy či zařazení určitých druhů zdravých potravin. 

Detoxikace jater

Detoxikaci jater je vhodné zahájit dříve, než se objeví první potíže - to už bývá poměrně pozdě na řešení problémů. Detoxikace jater je velmi účinná metoda prevence pro předcházení mnoha zdravotních potíží od cirhózy, mononukleózy a boreliózy až po vysoký cholesterol, zánět jater a žlučníku, žloutenku nebo onemocněními dutiny ústní včetně aftů, zubních kazů. Detoxikací jater se můžete zbavit také zažívacích potíží či hormonálních poruch.

Přírodní detoxikace jater je založena především na úpravě stravy. Vynechejte kávu i alkohol a vzdejte se tučných jídel, černého čaje i polotovarů. A žádané nejsou ani stabilizátory a konzervanty, obsažené v průmyslově zpracovaných potravinách.

Co je naopak třeba zařadit, jsou detoxikační bylinky a potraviny:

 • pampeliškové listy
 • mladé kopřivy
 • mořské řasy
 • zázvorový čaj
 • citróny
 • kvašená zelenina

Velmi oblíbeným a účinným prostředkem k rychlé pomoci játrům je šťáva z hlávkového zelí, a to jak čerstvého, tak i kysaného.

Jaterní tkáň posiluje a regeneruje také černá ředkev, a vhodnou přílohou jsou kroupy, které jsou přirozeným lékem na všechny jaterní potíže. Dále pomáhají jablka, mrkev, goji, artyčok, česnek nebo celer.

Detoxikace ledvin

Pokud ledviny perfektně nefungují, dochází k řadě nemocí – od bolestí páteře, impotence, zánětu prostaty či řídnutí kostí až ke kožním chorobám či vysokému krevnímu tlaku.

Zhoršenou funkci ledvin můžeme poznat i podle poruch menstruace, kruhů pod očima, otoků a bolestí kotníků a kolen, a přetížení ledvin se projeví na kvalitě vlasů i nehtů.

Zapomeňte však na nejrůznější tablety a „zázračné“ přípravky, mnohem lepší je zvolit přírodní cestu. Vyhněte se mléčným výrobkům a co nejvíce omezujte sůl i cukr. Dbejte na pitný režim, vyřaďte alkohol a ostré koření, ledviny mějte stále v teple.

Z bylinek, které podporují ledviny a močové cesty zařaďte například:

 • vojtěšku
 • svízel syřišťový
 • tužebník jilmový
 • celík zlatobýl
 • lichořeřišnici větší
 • vrbovku malokvětou 

Detoxikace střev

Strava se štěpí v tenkém střevě a využitelné látky se vstřebávají skrze střevní sliznici, poté strava putuje do tlustého střeva, zbavuje se vody a zhuštěná vychází z těla ven. Pokud naše střeva nefungují na 100%, objeví se nadýmání, zácpy, průjmy, nevolnost, nebo i kožní potíže a oslabená imunita. To mohou mít na svědomí nestrávené zbytky potravy obsahující toxické látky, které jsou často i příčinou nejrůznějších nemocí. A právě právě proto bychom se těchto látek měli jednou za čas zbavit - nejlépe tou nejsnadnější cestou, za pomocí detoxikace střev.

Vhodné je začít detoxikaci jednodenním půstem, případně dvěma dny pouze o zeleninových šťávách. Poté několik dní konzumovat především čerstvou zeleninu a ovoce a postupně zařazovat libové maso, ryby a celozrnné obilniny. Střevům naopak nesvědčí polotovary, smažená jídla, bílé pečivo, příliš mnoho koření nebo sycené nápoje a alkohol, proto tyto složky minimálně na dva týdny zcela vyřaďte, a poté se snažte alespoň o jejich omezení.

Detoxikační kúra 

Skvělými prostředky pro celkovou detoxikaci organismu jsou i tzv. zelené potraviny, jako je mladý ječmen, chlorella, mladá pšenice apod., nebo můžete vyzkoušet detoxikační kúru Neera. Všechny tyto prostředky pro detoxikaci organismu vám pomohou i při snaze o redukci váhy. Pořídíte je na www.spektrumzdravi.cz .

více zde >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte