bg

Obchůdek Spektrum Zdraví - zdravá výživa Ivančice

Nekonečný obchůdek Spektrum Zdraví se nachází v centru jihomoravského města Ivančice. Najdete zde široké portfolio produktů pro váš zdravý životní styl - zdravá výživa, ekodrogerie, biokosmetika, ájurvéda,...

Bezlepková dieta nemusí představovat zásadní omezení 

Bezlepková dieta znamená vyvarovat se všech potravin obsahujících lepek.Bezlepková dietaBezlepková dieta je způsob stravování, který v poslední době dodržuje čím dál více lidí. Velká většina vyřazuje lepek z jídelníčku především proto, že kvůli nesnášenlivosti lepku nebo celiakii nemají na výběr, avšak celá řada lidí volí bezlepkové potraviny zcela dobrovolně - nejen, že vyřazení lepku ze stravy uleví trávení a může mít na organismus pouze pozitivní vliv, ale bezlepkové potraviny jsou mimo jiné i velmi chutné, zdravé a se širokou škálou možností využití. 

I v případě, že celiakií nebo nesnášenlivostí lepku netrpíte a při konzumaci potravin obsahujících lepek se cítíte dobře, věřte, že když do jídelníčku pro zpestření zařadíte i bezlepkové potraviny, bude to pro vaše tělo prospěšné. 

V čem bezlepková dieta spočívá? Jak vypovídá již samotný název, jde o konzumaci potravin bez lepku. Lidé držící bezlepkovou dietu tedy konzumují buď potraviny přirozeně bezlepkové, případně potraviny obsahující lepek jen v minimální koncentraci, takzvaně deglutenizované. Základem jídelníčku pro bezlepkovou dietu tvoří potraviny přirozeně bezlepkové, které nemusely být žádným způsobem upravovány a lepku zbaveny.

Bezlepková dieta nemusí být omezení

S trochou fantazie nemusí být ani bezlepková dieta omezením - neexistuje téměř žádný pokrm, který by se nedal připravit v bezlepkové variantě. Bezlepkové potraviny nabízejí téměř nekonečné možnosti, a proto si v bezlepkové variantě můžete připravit vše od snídaňové kaše přes pečivo ke svačině až po těstoviny k večeři, a problém není ani bezlepková pizza, bezlepkové sušenky, bezlepkové muffiny nebo třeba vánoční cukroví.

Velkou výhodu má bezlepková dieta mimo jiné v tom, že při ní budete jíst automaticky zdravěji, než při běžné stravě - přirozeně bezlepkové potraviny jsou totiž potraviny zdraví prospěšné, neodmyslitelně patřící ke zdravé výživě.

Co mezi bezlepkové potraviny nepatří?

Kterých potravin se budete muset v rámci bezlepkové diety vzdát, ať už v případě, že ji budete držet ze zdravotních důvodů, nebo vlastního přesvědčení? 

Bezlepková dieta znamená vyvarovat se všech potravin obsahujících lepek, což se netýká pouze výrobků z mouky, ale i potravin, kde by nás to na první pohled třeba ani nenapadlo.

Bezlepková dieta má jako hlavní předpoklad fakt, že se budete muset vzdát nejen výrobků z běžné mouky, jako jsou různé druhy pečiva, pečivo, těstoviny, jíšky, zahuštěné omáčky, salámy, šunky, sekaná a další uzeniny, ale i dochucovadel včetně kečupu či majonézy nebo lupínků a müsli i nejrůznějších tyčinek a flapjacků, obsahujících pšeničné nebo ovesné vločky

Bezlepková dieta z důvodu obsahu lepku nepovoluje ani potraviny obsahující pšeničný škrob, který je obsažen v různých cukrovinkách od zákusků až po plněné čokolády. Bezlepková dieta zkrátka znamená připravovat si doma jídla z přirozeně bezlepkových surovin, a při nákupu v obchodě pečlivě studovat etikety

Na první pohled to může vypadat jako velké omezování. Pravda je, že ještě před pár lety to měli celiaci i lidé trpící nesnášenlivostí lepku skutečně těžké a bezlepková dieta představovala velké omezení - bezlepkové potraviny byly těžko k sehnání. 

Nyní stačí zajít do obchůdku zdravé výživy, a během pár minut máte košík plný zdravých bezlepkových potravin, od těstovin až po nejrůznější druhy příloh, mouky či vloček. A protože je v současné době bezlepková dieta velkým pojmem, přizpůsobují se jí i majitelé kaváren i restaurací a téměř v každém podniku, který jde s dobou a chce svým zákazníkům maximálně vyhovět, najdete alespoň jeden pokrm či dezert i v bezlepkové variantě.

Bezlepkové potraviny - co si můžete dopřávat bez omezení?

Které potraviny jsou pro bezlepkovou dietu vhodné a bez omezení si je tak mohou dopřávat i celiaci a lidé trpící nesnášenlivostí lepku? A které bezlepkové potraviny slouží jako plnohodnotná, zdravější a mnohdy i chutnější náhrada klasických pokrmů?

  • Pečivo - místo pečiva z klasické mouky nabízí bezlepková dieta pečivo z pohankové mouky, případně ze speciálního druhu bezlepkové mouky. 
  • Jáhlová, pohanková, rýžová kaše - místo kaše ovesné či krupičné. Můžete si ji osladit podle libosti, doplnit oříšky, sušeným ovocem, čokoládou, mletým kokosem nebo kakaem, a výborná a sytá snídaně je na světě. 
  • Přílohy - klasických těstovin z pšeničné mouky se musíte vzdát, nicméně těstoviny v bezlepkové variantě jsou také velmi chutné, stejně tak těstoviny rýžové. Rýže je zcela bezlepková, tak jako i brambory nebo pohanka a luštěniny. Vhodnou přílohou jsou například také kukuřičné tortilly. 
  • Svačiny a malá jídla - i pro případy, že vás přepadne hlad a chcete něco rychlého a dobrého, má bezlepková dieta spoustu možností - kukuřičné nebo pohankové chlebíčky, bezlepkový puding, mléčná rýže, nebo třeba sušenky či palačinky z pohankové mouky. 
  • Cukroví a moučníky - to, že bezlepková dieta nepovoluje klasikou mouku, zdaleka neznamená, že byste se museli vzdát oblíbených sladkých pochoutek. Například dobroty z mandlové či kokosové mouky jsou mnohdy ještě chutnější. 

Zdravá výživa Ivančice nabízí pestrý sortiment bezlepkových potravin

Zdravá výživa Ivančice je teprve nedávno otevřený obchůdek portálu Spektrum Zdraví, ve kterém však už nyní najdete široký výběr produktů z oblasti zdravého životního stylu, od zdravých potravin, přes biokosmetiku, až po ekodrogerii a ájurvédu - zkrátka vše, bez čeho se neobejdete, pokud chcete žít skutečně zdravě. 

Ať už sháníte zdravé sladkosti, sypané čaje nebo kvalitní kávu, luštěniny, různé druhy mouky od mandlové až po pohankovou, přírodní suroviny, cereální kaše, koření nebo bezlepkové potraviny, v široké nabídce si jistě vyberete. 

více zde >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte