bg

Obchůdek Spektrum Zdraví - zdravá výživa Ivančice

Nekonečný obchůdek Spektrum Zdraví se nachází v centru jihomoravského města Ivančice. Najdete zde široké portfolio produktů pro váš zdravý životní styl - zdravá výživa, ekodrogerie, biokosmetika, ájurvéda,...

Ájurvéda - stará indická věda, která pomáhá dodnes

Ájurvédské bylinyÁjurvédské bylinyCo si představit pod sanskrtským (starý indický jazyk) pojmem ájurvéda? V překladu toto slovo znamená vědění o životě a jde o systém tradičního indického lékařství, o alternativní medicínu. Nejstarší zmínky o ájurvédě pochází již z doby okolo 3000 let před naším letopočtem, jde tedy o medicínu se skutečně tisíciletou tradicí.

Ájurvéda je mimo jiné založena na bylinných preparátech, které slouží jako léčebné metody při lehkých onemocněních a chorobách, a položila základ medicinálním směrům jako je čínská nebo řecká medicína či léčitelství starého Egypta. Postupem času se ájurvéda rozšířila do celého světa, včetně toho západního, kde je známa jako jeden z alternativních směrů, a od roku 1982 je dokonce uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský systém. Zejména v posledních letech, kdy výrazně stoupá také zájem o zdravý životní styl a návrat k přírodě, se rozrůstají nejrůznější ájurvédská centra, nabídka ájurvédských produktů je stále širší, a lidé se učí léčit různé potíže za pomocí přírodních sil. 

Ájurvéda však zdaleka neskrývá pouze léčivé bylinky. Patří pod ni také péče o duši, která se zdravým tělem neodmyslitelně souvisí. Ájurvéda je tedy ve zkratce nejstarší zachovalý systém léčby na světě skládající se z unikátního systému výživy, jógy, bylinné terapie, relaxace, meditace, různých procedur včetně masáží, detoxikace a regenerace organizmu, aromaterapie i terapie barvami. 

Pokud se budete řídit principy ájurvédy, budete se dobře cítit i dobře vypadat, a především se tak vyhnete nejrůznějším onemocněním, způsobeným ať už nezdravým životním stylem, přemírou stresu či nedostatkem vitamínů. 

Hlavním principem ájurvédy je totiž život v souladu s přírodními zákony. Je to věda, která se zabývá celým člověkem a příznaky potíží nepotlačuje, nýbrž hledá příčiny nemocí. Usiluje o rovnováhu energie v těle, která je podstatná pro zdraví jak fyzické, tak duševní.

Ájurvédské byliny - od čajů před oleje až po krémy

Ideální způsob, jak užívat ájurvédské byliny jsou čaje, které seženete ve zdravé výživě a vybrat si můžete z nejrůznějších kombinací, a to jak podle požadovaných účinků, tak podle chuti. 

Ájurvédské byliny jsou často kombinovány do nejrůznějších směsí, které dotvářejí vyváženou kombinaci účinných látek, které mají pozitivní účinek na lidské tělo. Ájurvédské čaje však zdaleka nejsou to jediné, kde najdete léčivé byliny - možnosti ájurvédy a využití bylin jsou široké, od čajů přes pleťové krémy až po koření nebo zubní pasty. Díky nejrůznějším bylinám má ájurvéda vliv na posílení orgánů i systémů v těle. 

A které rostliny patří mezi ájurvédské byliny? Seznam rostlin, které obsahují prospěšné látky, je opravdu dlouhý. Někdy jde o celou rostlinu, jindy pouze o výtažek z ní. Díky tomu, že je ájurvéda opravdu komplexní věda se zkušenostmi nasbíranými během tisíců let, má přesné znalosti o veškerých bylinkách, od kořenů až po semena, včetně účinků na nejrůznější onemocnění i psychické či fyzické potíže. 

Ájurvédské byliny a poradenství o jejich používání dostanete v obchůdku Spektrum Zdraví v Ivančicích nebo v e-shopu se zdravou výživou na portále Spektrum Zdraví.

Ačkoliv je ájurvéda stará indická věda, nenechejte se zmýlit - mezi ájurvédské byliny zdaleka nepatří jen exotické rostliny, rostoucí v dalekých krajích. Mezi ájurvédské byliny s léčivými schopnostmi a prospěšnými účinky stejně tak patří rostliny, které běžně seženete i v naší zemi, a dost možná i na vaší zahradě či přímo za chalupou. 

Mezi ájurvédské byliny, rostoucí i v Čechách, patří například:

  • Chřest lékařský -  pomáhá při průjmech i pálení žáhy, posiluje organismus a využívá se i při léčbě neplodnosti.
  • Dřišťál obecný - spolehlivě pomáhá při problémech s ústní dutinou a bolestech v krku, případně i při očních problémech. Dobře působí také na podporu jaterní činnosti.
  • Oman pravý - bylina sloužící při léčbě srdečních onemocnění. 
  • Bazalka - tradičně se využívá při nemocech dýchacích cest a trávicího traktu i jako stimulační a regenerační prostředek.
  • Mračňák Theophrastův - kořen je tradičně užíván formou oleje jako nosní kapky při následcích mrtvice, nebo i jako masážní olej, olej na posílení organismu či k léčbě urogenitálních potíží.
více zde >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte