Hlavička

Skálu Ďáblova prdel vytvarovaly živly do podoby zadnice

30. 6. 2015

Ty nejnavštěvovanější přírodní památky většinou lákají na svoji monumentálnost, netradiční rozměry, krásu nebo světovou unikátnost. Někdy ale k upoutání pozornosti turisty stačí pouhý název. Ďáblova prdel. Málokdo si název tohoto skalního útvaru přečte, aniž by v něm probudil zvědavost a nutkání prohlédnout si Ďáblovu prdel na vlastní oči.

Ale co víc, skutečná podoba v tomto případě vůbec nezaostává za očekáváním, název skalního útvaru je opravdu přiléhavý. Při návštěvě Ďáblovy prdele máte pocit, že jste se ocitli na výstavě nějakého avantgardního sochaře – balvan opravdu víc než co jiného připomíná obří zadnici.

Ďáblova prdel je součástí oblasti s názvem Česká Kanada, přírodního parku ležícího na česko-moravsko-rakouském pomezí. Příznačně nazvaný skalní útvar najdete ve východní části Jihočeského kraje, v lesích kolem rybníka Zvůle, poblíž osady U Panského lesa a asi třicet kilometrů od Jindřichova Hradce. Dostanete se k němu snadno – pěšky po zelené turistické značce a pak 200 metrů po neznačené lesní pěšině.

K Ďáblově prdeli míří milovníci kuriozit i geocachingu

Česká Kanada je známá mimo jiné i díky nejrůznějším žulovým skalním útvarům v lesích a mohutným žulovým balvanům na březích rybníků i podél cest. Většina z nich je pozůstatkem doby ledové – jejich  často osamělý výskyt a nejrůznější zajímavé tvary má na svědomí led a mráz. Na horninách v oblasti Česká Kanada léta pracoval, až z nich vytvaroval balvany ne nepodobné sochám. V lesích mezi osadami Terezín, Nový Svět a Valtínov se nachází ten nejkurióznější z nich – do tvaru zadních sedacích partií vymodelovaná Ďáblova prdel.

Ke skále porostlé mechem se vydává každoročně mnoho turistů, které nalákal neobvyklý a vtipný název. Na místě se samozřejmě nabízí využít zajímavé podoby balvanu a vyfotit se s ním. Z rukou turistů tak vznikají opravdu zajímavé a vtipné fotky. Stačí jen mít mobil s foťákem, smysl pro humor a kousek fantazie.  Na své si přijdou i příznivci geocachingu, protože okolí Ďáblovy prdele je plné kešek, z nichž jedna nechybí ani u samotné Ďáblovy prdele.

Česká Kanada nabízí kromě Ďáblovy prdele samozřejmě i další pěkná místa

K Ďáblově prdeli můžete vyrazit z nedaleké vesnice Valtínov po cestě se stylovými dřevěnými ukazately. Ty vás nejdříve navedou k rozhledně ve tvaru tužky U Jakuba a odtud už to je vzdušnou čarou přesně kilometr k Ďáblově prdeli. Cesta není nijak náročná – vzhledem k tomu, že kuriózní skalní útvar leží v nadmořské výšce jen 684 metrů, nemusíte překonávat velké převýšení. Na půli cesty mezi rozhlednou a skalním útvarem si navíc můžete prohlédnout jednu ukázku jihočeského rybničního stavitelství. Na malém potůčku, který teče k Valtínovu, jsou tam vybudované a krásně upravené kaskádové rybníčky. A nechybí u nich ani okrasné stromy, ostrůvky nebo lávky přes vodu.

zdroj obrázku: alena.ilcik.cz


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1080x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Ranč U Kotvy: ustájení koní i výuka jízdy na koni, Loděnice (okr. Beroun)

Ranč U Kotvy v obci Loděnice se již desítky let věnuje chovu zvířat....

Machart Marine: vyhlídkové plavby po Vltavě a Lužnici

Přemýšlíte, kam vyrazit na netradiční výlet? Vyzkoušejte okružní vyhlídkové plavby po řece...

Lety balónem Svatopluk Kuča

Let balonem je dobrodružství, romantika nebo splněný sen, ale rozhodně je to jedinečný zážitek plný dechberoucích...

Ubytování Valašské Meziříčí HOTEL ABÁCIE**** wellness pobyty, relax i sport

Dopřejte si relaxační a wellness pobyty ve čtyřhvězdičkovém...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte