Největší veřejně přístupné jeskyně v ČR? Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu

img
12. 12. 2016 Přečteno: 2388x

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou se svým obrovským komplexem dómů, chodeb a propastí ve dvou patrech největšími veřejně přístupnými jeskyněmi u nás. Nachází se v severní části CHKO Moravský kras a patří do nejrozsáhlejšího jeskynního systému Amatérské jeskyně. Návštěvníci si mohou zvolit jeden ze čtyř okruhů a vydat se za poznáním krásných přírodních úkazů, archeologických nálezů i historie a vývoje českého jeskyňářství.

O Sloupsko-šošůvských jeskyních

Sloupsko-šošůvské jeskyně se nachází na severu od Brna nedaleko od Blanska v CHKO Moravský kras. Doposud zjištěná délka jeskyní činí přibližně 5 kilometrů, jsou složeny ze dvou podzemních pater, které mají výškový rozdíl 60 metrů. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou propojeny Sloupským potokem s Amatérskými jeskyněmi, dohromady tvoří komplex o délce 35 kilometrů.

Od roku 1999 jsou jeskyně i přilehlé okolí součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Před jeskyněmi se nachází Sloupské údolí, které se pyšní několika zvláštními přírodními útvary. Tyto jeskyně vznikaly díky erozi potoka, který vytvářel puklinový systém. V dnešní době se Sloupský potok ztrácí u skály Hřebenáč, v podzemí se poté po několika kilometrech opět spojuje s Bílou vodou a Punkvou. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou vyhledávaným místem mnoha speleologů, ale díky řadě objevených nálezů i paleontologů.

Prohlídka Sloupsko-šošůvských jeskyní

Vydáte-li se na návštěvu těchto jeskyní, vstupním portálem se dostanete do jeskyně Nicové. Tyto vstupní prostory byly známy odnepaměti lidem i zvířatům. O tom svědčí také nálezy koster zvířat i neandrtálských lidí. Jeskyně Nicová je pojmenovaná podle nickamínkové výzdobě. Nickamíky jsou přírodní jeskynní útvary bílé barvy s tvarohovým kašovitým povlakem.

Trasa dále pokračuje do tzv. Eliščiny jeskyně, která je proslavena svou perfektní akustikou. Návštěvníci se o akustických vlastnostech budou moci sami přesvědčit a poslechnou si reprodukovanou hudbu. Eliščina jeskyně se však díky této akustice využívá příležitostně také k pořádání koncertů komorní hudby. Kromě akustiky se pyšní také nádhernou krápníkovou výzdobou.

V roce 1997 proběhla rekonstrukce komplexu a zpřístupnila se veřejnosti Stupňovitá propast, která se nachází na konci mohutné Gotické chodby Starých skal. Stupňovitá propast je hluboká 65 metrů. Po trase se návštěvníci dostanou ke Kolmé propasti a nakonec i k nejvýznamnějšímu skvostu celé jeskyně – k Nagelově propasti. Ta je hluboká 80 metrů a jde o jedinečnou a největší podzemní propast tohoto druhu. Je pojmenována po fyzikovi a matematikovi Johannesovi Antonu Nagelovi, který ji objevil již v roce 1748.

Od Nagelovy propasti se poté návštěvníci vydají dlouhou Stříbrnou chodbou do Šošůvských jeskyní, které jsou se Sloupskými jeskyněmi přímo propojeny. Nejsou sice tak mohutné, za to se pyšní bohatou výzdobou krápníků. Prohlídka Šošůvských jeskyní končí Černou propastí, která ústí až k hladině Sloupského potoka.

Jeskyně Kůlna

Je třeba říci, že součástí prohlídkových tras je také návštěva jeskyně Kůlna, která se pyšní svou archeologickou expozicí. Jeskyně Kůlna je se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi spojena asi 25 metrů dlouhou štolou. Pravěkými lidmi byla využívána odnepaměti, díky čemuž se stala nalezištěm mnoha archeologických předmětů, včetně lebky neandrtálského člověka, staré asi 45 tisíc let. Nálezy z jeskyně jsou k vidění v Moravském zemském muzeum v Brně a v Zemském muzeum ve Vídni, ale také přímo v jeskyni, kde je vybudována archeologická expozice pro návštěvníky.

Trasy pro návštěvníky jeskyní

Návštěvníci Sloupsko-šošůvských jeskyní v CHKO Moravský kras si mohou vybrat ze čtyř různých tras, lišících se svou délkou i celkovou náročností. Krátká prohlídková trasa, dlouhá 890 metrů, prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna. Absolvování krátké trasy zabere asi jednu hodinu. Oblíbená je také dlouhá trasa o délce 1760 metrů, v rámci které se návštěvníci vydají napříč sloupské i šošůvské části jeskyně. I tato trasa končí v jeskyni Kůlna. Velká část jeskyně je upravena jako bezbariérová, proto vítá k návštěvě i tělesně postižené.

Kromě těchto dvou tradičních tras byl v roce 2011 otevřen nový historický okruh, dlouhý 950 metrů. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost seznámit se s historií těchto jeskyní vtipnou a zábavnou formou. O rok později byla otevřena další trasa – Zážitková s podtitulem Po stopách Nagela. Zájemci o absolvování zážitkové trasy se se musí rezervovat předem a vybavit se vhodným oblečením. Tato trasa je vhodná jen pro fyzicky zdatné jedince a je třeba počítat s možností zašpinění se.

Otvírací doba a vstup do Sloupsko-šošůvských jeskyní

Vstupenky do jeskyní se kupují přímo před jeskyněmi, jen pro vstup na Zážitkovou trasu je třeba je rezervovat dopředu. V bezprostřední blízkosti vstupu do jeskyně se nachází parkoviště pro motorizované návštěvníky.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou otevřeny v průběhu celého roku, v zimních měsících však jen po dohodě. Maximální počet účastníků v jedné skupině je 60, prohlídky jsou uskutečňovány v pravidelných intervalech a jejich počet závisí na konkrétním ročním období. Pro bližší informace o časech jednotlivých prohlídek navštivte internetové stránky jeskyní. Ačkoliv jsou vstupy do jeskyní bezbariérové a přístupné i pro tělesně postižené, doporučuje se rezervace předem pro možnost připravení ideálních podmínek. Mějte na paměti, že vstup se zvířaty je do jeskyní přísně zakázán, při návštěvě CHKO Moravský kras tak nechejte své mazlíčky doma.

Pokud vás alespoň trochu zajímají krásy přírody kolem nás a fascinují vás skály, jeskyně a s tím spojené krápníky a další skvosty, návštěva Sloupsko-šošůvských jeskyní vás nadchne. Trasy jsou vhodné pro turistické skupiny, jednotlivce i rodiny.

Zdroj úvodního obrázku: mestyssloup.cz



Napsat komentář: Největší veřejně přístupné jeskyně v ČR? Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu

RE: Největší veřejně přístupné jeskyně v ČR? Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.