Hlavička

Slintavka a kulhavka je jedno z nejnakažlivějších infekčních onemocnění na světě

6. 1. 2017

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění hospodářských zvířat. Tato nemoc projevující se horečkou a tvorbou puchýřů útočí především na skot, prasata, ovce, kozy a vysokou zvěř. Jedná se o velmi nebezpečnou nákazu, kvůli níž jsou čas od času vybíjena celá stáda hospodářských zvířat. Chovatelé psů a koček mohou být naopak v klidu, na jejich mazlíčky se nemoc nepřenáší.

Když se řekne slintavka a kulhavka, leckdo si možná představí slintajícího Zdeňka Svěráka v české komedii Vesničko má středisková. Přestože je slintavka a kulhavka častým tématem různých žertů, ve své podstatě rozhodně k smíchu není.

Vzpomeňte si například na rok 2001, kdy v zemích západní Evropy propuklo toto onemocnění ve velkých rozměrech a celkově muselo být utraceno téměř 6 miliónů krav. Slintavka a kulhavka měla tehdy také ohromný dopad na ekonomiku západoevropských států, například Velká Británie přišla kvůli této rozsáhlé epidemii o 13 miliard dolarů.

Co je slintavka a kulkavka?

Pojďme si však představit, co se skrývá za termínem slintavka a kulhavka. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění hospodářských zvířat a volně žijících sudokopytníků, které je vysoce nakažlivé. Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do této čeledi virů patří mimo jiné také viry způsobující žloutenku typu A či dětskou obrnu.

Hlavním rysem slintavky a kulhavky je však její extrémně vysoká nakažlivost. Stačí, když se například nakazí jedna kráva v celém stádě, a během pár dní už je infikované celé stádo. Slintavka a kulhavka patří vskutku k nejnakažlivějším infekčním onemocněním na světě.

Jak se slintavka a kulhavka projevuje?

Už název tohoto onemocnění naznačuje, jaké jsou její projevy. Nakažená zvířata slintají, neboť se jim v ústech začnou tvořit velmi bolestivé praskající puchýře a afty. Puchýře se však postiženým zvířatům netvoří jen v ústní dutině, ale i na mulci, nozdrách nebo právě na paznehtech a spárcích, kvůli čemuž zvířata kulhají.

Dalším charakteristickým projevem slintavky a kulhavky je také horečka. Zvířata postižená slintavkou a kulhavkou se navíc chovají apaticky, skřípají zuby, mají nechuť k žrádlu a ulehají. Nejvíce příznaků tohoto onemocnění většinou vykazují dojnice. Pro dospělá zvířata tato nemoc není ve své podstatě smrtelná, musí se však nechat utratit, jelikož i po uzdravení zůstávají dlouhodobými nositeli viru. Slintavka a kulhavka je ovšem smrtelná pro mláďata, jakými jsou selata, jehňata a kůzlata. Virus totiž postihuje myokard mláďat, která tak náhle hynou bez jakýchkoli příznaků.

Slintavka a kulhavka se také projevuje na výkonnosti hospodářských zvířat. Dochází ke snižování produkce a kondice zvířat. Slintavka a kulhavka je tedy opravdu noční můrou všech zemědělců, pro něž je výskyt tohoto onemocnění v jejich stádě doslova likvidační.

Jaká zvířata slintavka a kulhavka postihuje?

Už byla řeč o tom, že slintavka a kulhavka postihuje hospodářská zvířata. Nejnáchylnějšími zvířaty jsou v tomto smyslu ovce, prasata a skot. Souhrnně se však dá říci, že slintavka a kulhavka může napadnout prakticky všechny sudokopytníky. Kromě hospodářských zvířat jsou v ohrožení také volně žijící sudokopytníci, kteří se slintavkou a kulhavkou nakazí nejčastěji od hospodářských zvířat, jež jsou vůči tomuto onemocnění náchylnější. V našich podmínkách to tak znamená, že slintavkou a kulhavkou mohou trpět kromě hospodářských zvířat například jeleni, srnci, daňci, mufloni či divoká prasata.

Slintavka a kulhavka ovšem postihuje i exotická zvířata jako jsou žirafy, okapi, velbloudi, lamy, alpaky, buvoly, antilopy nebo pakoně. Tato zvířata samozřejmě mohou slintavkou a kulhavkou onemocnět jak ve volné přírodě, tak i v zoologické zahradě. Kromě sudokopytníků byla existence slintavky a kulhavky potvrzena také na největším suchozemském savci – na slonovi.

Jak se slintavka a kulhavka šíří?

Že je slintavka a kulhavka jedním z nejnakažlivějších infekčních onemocnění jsme již mluvili. Ale proč tomu tak je? Především kvůli tomu, že se slintavka a kulhavka šíří různými způsoby. Virus se přenáší jednak přímým kontaktem s nakaženým zvířetem anebo dalšími nepřímými cestami. To znamená například slinami, močí, výkaly. Tento virus mohou také šířit lidé, kteří zkonzumují maso či mléko z nemocného zvířete. Významnými přenašeči jsou také ptáci, potulní psi a kočky. Slintavka a kulhavka se však může šířit také vzduchem ve formě aerosolu, a to na vzdálenost až 60 km nad pevninou a 300 km nad mořem.

V našich podmínkách navíc před slintavkou a kulhavkou není obrana, jelikož neexistují účinné vakcíny. I kvůli tomu, že zde není žádná prevence, tak se virus může nekontrolovaně šířit všemi směry. Jen pro představu – jedna nakažená kráva tímto virem kontaminuje okolní prostředí během jediného týdne více než jednou miliardou infekčních jednotek!

Jaké má slintavka a kulhavka důsledky?

Přestože slintavka a kulhavka vyvolává u dospělých zvířat pouze 5 procentní úmrtnost, dá se říci, že je pro zvířata svým způsobem smrtelná. I když totiž zvíře nemoc zvládne, tak se na další dva roky stane nositelem viru této nebezpečné nemoci. Nakažená zvířata se tak musí nechat utratit, v opačném případě by to existovalo ohromné riziko, že se slintavka a kulhavka bude šířit stále dál a dál.

Zvířata se navíc musí po utracení spálit, a to z toho důvodu, že tento virus nevydrží teploty nad 50°C. Vyčistit se ale musí i prostředí okolo nakažených zvířat, v němž může virus přebývat. Například na seně či slámě vydrží virus 20 týdnů, v blátě dokonce až půl roku. Z tohoto důvodu se vždy vyhlašuje karanténa.

Infekční onemocnění hospodářských zvířat zvané slintavka a kulhavka má samozřejmě také obrovské důsledky pro zemědělce a chovatele zvířat. Zemědělci, kteří do zvířat investovali své peníze a počítali s jejich návratností, tak po kvůli nákaze a následnému utracení o svou investici přijdou. Stát ovšem obvykle postižené zemědělce odškodní. Během zmiňované epidemie v roce 2001 například francouzská vláda vyhlásila, že chovatelům vyplatí 500 franků za jednu ovci a 5000 franků za kus skotu, který bude muset být kvůli nemoci utracen.

Kde se slintavka a kulhavka vyskytuje?

Slintavka a kulhavka je ve světě velmi rozšířená. Toto onemocnění se běžně vyskytuje v Jižní Americe, Asii a státech střední a severní Afriky. Ke globálnímu šíření slintavky a kulhavky došlo po druhé světové válce. Jedinou zemí, kde nebyl výskyt slinivky a kulhavky nikdy potvrzen, je Nový Zéland. V Severní Americe se například tento virus neobjevil od roku 1929, v České republice byl naposledy hlášen ve druhé polovině 80. let.

Může slintavka a kulhavka ohrozit lidi a jejich mazlíčky?

Ano i ne. Přenos viru, který způsobuje slintavku a kulhavku, na člověka je sice vzácný, ale už se v historii v několika případech uskutečnil. U lidí však projevy této nemoci nejsou tak silné a bolestivé jako u zvířat. Slintavka a kulhavka se u člověka projevuje afty na rtech, v ústech, dásních či na jazyku, které podobně jako u zvířat vyvolávají slintání. Pokud tedy někdy v budoucnu opět vypukne epidemie slinivky a kulhavky (což samozřejmě nechceme přivolávat!), tak rozhodně nemusíte panikařit a bát se o život.

Strach také rozhodně nemusíte mít o své pejsky či kočičky. Vaši domácí mazlíčci totiž nemohou slintavkou a kulhavkou onemocnět. A že u svých domácích mazlíčků sledujete příznaky, kterými je charakteristická slintavka a kulhavka? Slintání je u některých psů naprosto běžné a kulhání může být způsobeno nějakým poraněním na noze.

Kdy se slintavka a kulhavka poprvé objevila?

Poprvé byla slintavka a kulhavka zmíněna v práci italského filozofa a lékaře Girolama Fracastora, který popsal příznaky tohoto onemocnění u hospodářských zvířat. Nedá se však rozhodně říci, že se v této době poprvé slintavka a kulhavka objevila. Už totiž v roce 350 let před naším letopočtem slavný Aristoteles popsal jakýsi mor skotu, který nápadně připomíná slintavku a kulhavku. Na našem území byla slintavka a kulhavka poprvé zaznamenána na konci 19. století.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

BIO Esenciání olej LEVANDULE 10ml Oléanat

Přírodní BIO éterický olej na popáleniny, bolesti hlavy, proti stresu…

Cena: 249 Kč  325 Kč 

Škrabka na jazyk nerez EV

Pomůcka pro ústní hygienu, odstraňuje povlak z jazyka, účinná proti zápachu z…

Cena: 159 Kč  195 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo se santalem Ayuuri

Zvláčňující pleťový krém, vhodný na suchou a zralou pleť Pleťový krém…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Veterinární klinika Uherské Hradiště

Chcete tu nejlepší péči pro vašeho domácího mazlíčka? Veterina Mlejnský zajišťuje preventivní, diagnostickou...

Výzkumný ústav biofarmacie Biopharm vyrábí veterinární léčiva

Společnost Biopharm nabízí na českém i evropském trhu řadu farmaceutických...

Veterinář Vejprnice pečuje o zvířata a pomůže v oblasti chovatelství

Domácí zvířata, dobytek či koně potřebují pravidelné veterinární...

Státní veterinární ústav Praha - laboratorní diagnostika

Státní veterinární ústav Praha se zaměřuje na veterinární laboratorní diagnostiku. V...

Akreditovaná veterinární laboratoř VEDIA s.r.o.

Akreditovaná veterinární laboratoř VEDIA s.r.o. nabízí kompletní diagnostiku vzorků skotu, prasat...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte