Agama vousatá: nenáročný ještěr vhodný i pro začínající chovatele

img
22. 05. 2017 Přečteno: 35184x

Hledáte-li poměrně nenáročné a ne až tak obvyklé domácí zvíře, zkuste agamu vousatou, která se v zajetí dožívá kolem deseti let. Na člověka si zvykne dobře, i když stejně jako další plazi má ráda svůj klid. Rozhodně je tedy vhodnější k pozorování než ke hraní či mazlení. Chov agamy vousaté je pro její klidnou povahu, bezpečnost a nenáročnost vhodný pro začínajícího chovatele i pro dítě.

Ještěr z Austrálie

Pro chov agamy vousaté je důležité znát prostředí, ze kterého pochází, a kde se běžně vyskytuje. Jen tak můžeme pro zvíře vytvořit ideální podmínky u nás doma. Agama vousatá pochází z centrální Austrálie, což je také jediné místo, kde se vyskytuje ve volné přírodě. Jejím domovem jsou zejména pouště a polopouště, tedy oblasti s menšími stromy a keři.

Čtěte také:

Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

Agamy žijí ve skupinách a většinou se pohybují na vyvýšených místech, odkud pozorují okolí, třeba na stromech nebo vysokých kamenech. V horkých dnech se ukrývají ve stínu.

Jak agama vypadá?

Agama vousatá se objevuje v několika barevných variantách. Může být žlutá, pískově hnědá i hnědočervená. Její tělo je pokryto šupinami a výrůstky, bodlinami, které se táhnou po boku od hlavy až k zadním nohám. Svalnaté končetiny jsou zakončeny ostrými drápy, které agama potřebuje ke šplhání. Na hlavě má bodliny, podle kterých získala i své jméno. V široké tlamě se nachází řada malých zubů, kterými umí dospělá agama i bolestivě kousnout.

Dospělá agama váží zhruba 300 až 500 gramů. Pro chov agamy vousaté je dobré zvíře občas zvážit a hodnoty si zaznamenávat. Mláďata do jednoho roku by měla na váze jen přibývat, dospělé agamy by neměly výrazně přibírat ani ubývat na hmotnosti. Pokud samice začne výrazně přibývat, můžeme očekávat snůšku, a to i neoplozenou.

Se svlékáním kůže si agama poradí sama

Agama vousatá patří mezi středně velké ještěry a dorůstá se délky přibližně 40 až 60 cm. Během růstu svléká svoji starou kůži. Daná část těla nejdříve zešedne, poté kůže praskne a svlékne se. Běžné je, že se nesvléká celé tělo, ale například jen končetiny nebo jen břicho. Čím rychleji agama vousatá roste, tím častěji se svléká. U mláďat do jednoho roku věku, kdy je růst nejrychlejší, se tak děje asi jednou za měsíc. Dospělé agamy se svlékají jen zřídka.

Proces svlékání může trvat několik dnů a týdnů, agama si pomáhá otíráním se o předměty v teráriu. Agamě se svlékáním nepomáháme, jen pohledem kontrolujeme, zda jí kůže nezůstala na prstech nebo špičce ocasu. Kdyby se tak stalo, mohla by stará kůže místo v důsledku jeho růstu přiškrtit. Pokud tedy špatně svlečené místo najdeme, ponoříme jej na 10 minut do vlažné vody a změklou kůži odstraníme.

Agamy lze chovat samostatně i ve skupinách

Pokud se rozhodnete začít s chovem agamy vousaté, můžete si pořídit buď jednu agamu, pár nebo skupinku. Nikdy agamu nechováme v jednom teráriu s jinými druhy plazů, protože tak hrozí vzájemné napadání a stres. Nesmíme chovat dohromady ani agamy různých velikostí, rozhodně tedy nelze dát mládě k dospělému jedinci, který by mu mohl ublížit nebo jej i sežrat. Malá agama může také být ve stresu větší, což vede ke zdravotním problémům.

Chovat skupinu agam je dobré ať už pro samotná zvířata, tak i pro chovatele, který může sledovat jejich vzájemnou komunikaci. Ideální je skupina tvořená samicemi, případně jedním samcem a samicemi. Pokud chceme chovat samce a samici, je vhodné pořídit samice alespoň dvě. Samci totiž bývají dominantní a velmi aktivní v oblasti páření, takže by mohli jednu samici stresovat a vyčerpávat. Dva samce spolu chovat nelze, nesnesli by se a mohli by se poranit nebo i zabít.

Vhodné terárium: velké s pískem, větvemi a kameny

Pro chov agamy vousaté je nutné pořídit terárium pouštního typu. Obecně platí, že čím větší terárium, tím pro agamu lepší. Pro jednu postačí terárium o délce 100 cm, šířce a výšce 50 cm. Pro více agam musí být větší. Důležitá je správná cirkulace vzduchu, kterou zajistíme otvorem ve stropě a na přední nebo boční straně terária.

Vhodným substrátem do terária pro agamu vousatou je písek, ne však křemičitý. Občas se totiž stane, že agama trochu písku sní, a křemičitý písek by jí mohl způsobit zdravotní problémy. Jelikož agamy vyhledávají vyvýšená místa k pozorování okolí, je vhodné do terária umístit také silné větve, kořeny a kameny, nikoli ale topné kameny. Vše předem umyjeme horkou vodou.

Důležité je osvětlení a teplota

Agama vousatá je náročná na osvětlení a teplotu, což je dáno podmínkami, ve kterých v přírodě žije. K fyzické i psychické pohodě tak potřebuje intenzivní osvětlení celého terária, zdroj tepla a ultrafialového (UVB) záření, které plazům simuluje sluneční záření. V létě se doporučuje agamě dopřát co nejvíce pobytu na přímém slunci.

Teplota by neměla být v celém teráriu stejná. Agama totiž nemá vyvinutou termoregulaci a tělesnou teplotu ovlivňuje vyhříváním nebo naopak ukrytím ve stínu. Průměrná teplota v teráriu by měla být kolem 30 °C, avšak u zdroje tepla by to mělo být kolem 40 °C a na druhé straně terária naopak zhruba 26 °C. Ke zdroji tepla je také dobré umístit plochý kámen, na kterém by se agama mohla vyhřívat.

Tak jako je pro agamu důležité světlo a teplo během dne, potřebuje tmu a pokles teploty v noci. Na noc je tedy nutné osvětlení terária vypnout, teplota by měla klesnout na pokojovou kolem 23 °C, pomoci si můžeme třeba otevřeným oknem do místnosti.

Potravou agamy je hmyz i rostliny

Agama vousatá patří mezi všežravce, a zatímco mláďata preferují živočišnou stravu, jídelníček dospělých agam je tvořen z velké části rostlinami. Při chovu agam se staráme, aby jejich strava byla pestrá. Dopřáváme jim živé cvrčky, šváby a kobylky. Nesežraný hmyz je třeba z terária pochytat nebo mu zajistit potravu, třeba kousek ovoce či zeleniny. V opačném případě by mohl agamu ožírat.

Rostlinná složka potravy agamě poskytuje tekutiny, vitamíny a vlákninu. Vhodné jsou například pampeliškové listy i květy, polníček, rukola, jetel a čínské zelí. Dobré je nabízet rostliny denně, pokud však agama tuto stravu odmítá, není třeba ji nutit. Jako pamlsek můžeme podat maximálně jednou měsíčně také kousek ovoce, třeba plátek jablka.

Mláďata agam krmíme denně, dospělé méně

Co se týče množství potravy, mláďata v krmení neomezujeme a dáváme jim tolik, kolik sežerou, většinou je to 10 až 20 kusů hmyzu každý den. Dospělým jedincům od jednoho roku věku krmnou dávku snižujeme, krmíme je zhruba třikrát týdně a podáváme asi 10 kusů hmyzu. Rostlinnou stravu nabízíme denně. Jednou týdně je také vhodné hmyz před podáním agamě obalit ve vitamínech a minerálech, které jsou k dostání u veterináře či ve specializovaných prodejnách.

Důležité je dodržovat také pitný režim agam tím, že jim do terária umístíme misku s vodou. Jelikož přirozeně agamy tekutiny získávají olizováním kapek vody z okolí, můžeme je rosit klasickým rozprašovačem na rostliny. Mláďata jednou denně, dospělé agamy dvakrát nebo třikrát týdně.

Zdravotní problémy agam poznáme podle trusu

Zdravá agama vousatá vylučuje pevný hnědý trus spolu s bílou močovinou, mláďata většinou denně nebo obden, u dospělých jedinců záleží na četnosti krmení. V důsledku podání rostlinné či ovocné stravy může být jednorázově řidší. Pokud však má agama více dní řídký trus, může za to nevhodná potrava nebo paraziti. V takovém případě je důležité dbát na zavodnění agamy, a jestliže průjem trvá několik dní, je nutné zanést ji k veterináři.

Problémem může být i zácpa, pokud dospělá agama nevyloučila trus déle než deset dní. Může to být způsobeno nedostatkem tekutin, nevhodnou potravou či teplotou v teráriu. Při zácpě se doporučuje agamě udělat desetiminutovou koupel ve vlažné vodě a přitom jemně masírovat bříško. Pokud to nepomůže, druhý den můžeme agamě dát kapku olivového oleje, který umožní průchod trusu střevem.

Zimování agam je běžné i v zajetí

Chladné zimní měsíce s nedostatkem potravy a tepla agama přečkává díky zimování neboli hibernaci. Je to přirozený proces sloužící k odpočinku a regeneraci organismu, proto je častý i u agam v zajetí. Agama v klidu odpočívá v chladném místě terária, většinu času se zavřenýma očima. Během této doby nepřijímá potravu, občas se ale jde napít do misky. Zimování trvá většinou 8 až 12 týdnů, může však být delší i kratší.

Během hibernace dochází také k uvolňování reprodukčních hormonů, některé agamy zimování proto potřebují k úspěšnému množení. Pohlavní dospělosti agama vousatá dosahuje zhruba ve dvou letech svého života. Páření probíhá i několikrát do roka, samice snáší až 40 vajíček do vyhloubené nory v písku. Po 60 až 70 dnech se z vajíček vylíhnou mláďata, která jsou schopna už po dvou dnech přijímat potravu.

Co s agamou, když jedeme na dovolenou?

Agamu vousatou rozhodně není dobré brát s sebou na dovolené, protože změna prostředí je pro ni stresovou záležitostí. Mláďata nemůžeme nechat samotná déle než den, dospělé agamy vydrží tři dny bez péče chovatele. Pokud agamu necháme samotnou, zajistíme zapínání a vypínání zdrojů tepla, světla a UVB záření na spínacích hodinách. Před odjezdem ji nakrmíme, porosíme a do terária dáme více rostlinné stravy, ideálně do misky s vodou, aby si udržela déle čerstvost. Když se chystáme odjet na delší dobu, poprosíme příbuzné či přátele o krmení a rosení zvířat.



Napsat komentář: Agama vousatá: nenáročný ještěr vhodný i pro začínající chovatele

RE: Agama vousatá: nenáročný ještěr vhodný i pro začínající chovatele

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Miroslav Bendžík

    16. 7. 2019 19:27
    Dobrý den. Máme agamu vousatou cca 4 roky. Chceme teď s rodinou odjet na 11 dní na dovolenou. Doma máme poměrně chladno, když ji necháme zhasnuto,v podstatě ji zazimujem, dáme ji vodu, vydrží? Díky za odpověď.
  • Stanislava Furbacherova

    2. 9. 2018 01:48
    Dobry den chci se jen zeptat od znamich dostanu Agamu byla zvykla ze ji brali do ruky a nebo chodila za ni mi ale nemaji na ni cas tak zacala byt agrisivni. Kdyz ji dam cas a budu si ji brat do ruky bude furt agrisivni nebo ne ?? Dekuji
  • Redakce Spektrum Zdraví

    8. 1. 2018 13:02
    Dobrý den Natálie,<br> i Vás odkážu s dotazem na naši speciální poradnu, kde vám poradí odborníci. Sekci zvířata tam má na starosti zvěrolékařka paní Dvořáková. Specializuje se hlavně na psy, ale možná bude vědět odpovědět i na váš dotaz :)<br> <br> www.spektrumzdravi.cz/poradna/zvirata<br> <br… celý příspěvek
  • Natálie

    7. 1. 2018 13:59
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat koupila jsem barevný kamínky do terária a nevím zda to agamě neuškodí. Kamarádka z oboru říká ze pokud jsem ho dobře vyprala nemělo by se nic stát ostatní však říkají že by to nedávali. Děkuji
  • Redakce Spektrum Zdraví

    3. 1. 2018 14:00
    Dobrý den Andreo,<br> s dotazem se zkuste obrátit na naši poradnu. Sekci zvířata tam má na starosti zvěrolékařka paní Dvořáková. Specializuje se hlavně na psy, ale možná bude vědět odpovědět i na váš dotaz :)<br> <br> www.spektrumzdravi.cz/poradna/zvirata<br> <br> www.spektrumzdravi.cz/poradna… celý příspěvek
  • Andrea Otevřelava

    3. 1. 2018 11:45
    Dobrý den ,mame 1,5 starého samecka agamy vousate.Naucila jsme ji na dve sarancata kazdy den jeden den pust zelenou potravu moc neji jen sem tam z ruky neni to chyba jak ji naucit na zelenou stravu
  • jancevova@propeople.cz

    18. 12. 2017 08:32
    Dobrý den paní Székelyová,<br> s dotazem se zkuste obrátit na naši poradnu. Sekci zvířata tam má na starosti zvěrolékařka paní Dvořáková. Specializuje se hlavně na psy, ale možná bude vědět odpovědět i na váš dotaz :) <br> <br> https://www.spektrumzdravi.cz/poradna/zvirata<br> <br> https:/… celý příspěvek
  • Vilma Székelyová

    17. 12. 2017 09:46
    Koupila jsem pro naši agamu (nyní 7 měsíců) na přilepšenou šváby Schelfordella tartara, doporučené ve zverimexu. Můžete mi poradit, zda to snad nebyla chyba? Měla 2 za 1 týden. Připadá mi, že má snad po nich zácpu, je to možné? Děkuji
  • Kapemi

    21. 10. 2017 20:24
    Dobry de, chci se zeptat...mám osmiměsíční agamku a už druhý měsíc se nesvĺíkla. Vím, že se má svlíkat jednou do mésíce. Na váze přibírá. Děkuji za odpověđ. kapera m.
  • Redakce - Spektrum zdraví

    23. 6. 2017 15:07
    Dobrý den paní Segešová, agama vousatá je všežravec, ale značnou část její potravy tvoří právě rostliny. Tím pádem by jí neměl činit problém ani květ černého bezu. Pokud ale chcete, aby ho konzumovala ve větším množství, doporučujeme se o takovém kroku poradit s veterinárním lékařem nebo jiným… celý příspěvek
  • monika Segesova

    23. 6. 2017 13:28
    Dobry den potrebovala bych poradit.Muze agama dostat kvet cerneho bezu. kousek mi ukradla a moc ji to chutnalo.dala bych ji vic ale mam strach, Dekuji za odpoved.
  • Zobrazit další komentáře