Hlavička

Toxoplazmóza může postihnout vás i vaši kočku

13. 4. 2015

Čekáte miminko a přitom vlastníte kočku? Dejte si pozor. Toxoplazmóza, parazitární onemocnění známé jako „kočičí nemoc", je nechvalně proslulou chorobou především díky svému vlivu na těhotné ženy, respektive na jejich plod. Přesto, že se toxoplazmóza řadí mezi nemoci koček, je bohužel přenosná i na člověka. Většina lidí naštěstí ale toxoplazmózu prodělá bez vážnějších příznaků. Problém však nastává právě u těhotných žen. Pro jejich plod může mít toxoplazmóza fatální následky.

Kde se vzala toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je poměrně vzácné onemocnění, které může napadnout jak zvíře, tak i člověka. Původcem toxoplazmózy je přitom nitrobuněčný parazit T.gondii. Jedná se o fakultativně heteroxenní kokcidii měnící hostitele přechodné a konečné, přičemž konečnými jsou kočkovité šelmy. Proto se toxoplazmóza řadí mezi nemoci koček. T.gondii se rozmnožuje v kočičím zažívacím traktu a ven se dostává trusem prostřednictvím takzvaných oocyst, které jsou schopny v půdě přetrvat velmi dlouho. Mezihostitelem toxoplazmózy bývá nejen člověk, ale také hlodavci, ptáci a další zvířata.

Pro koho je toxoplazmóza nejvíce nebezpečná?

Toxoplazmóza není pro zdravého a vitálního jedince nijak extra nebezpečná. Příznaky toxoplazmózy nebývají vážné a léčba toxoplazmózy bývá ve většině případů úspěšná. Na druhou stranu nakažený člověk už zůstává nositelem tkáňových cyst. Toxoplazmóza je ale velmi nebezpečnou infekcí pro těhotné ženy v prvním a druhém trimestru. Může způsobit potrat či vývin plodu s hydrocefalem. Dále je toxoplazmóza značně nežádoucí u imunodeficientních pacientů, tedy u pacientů trpících HIV či u pacientů po transplantaci nebo ozařování.

Toxoplazmóza u domácí kočky

Pokud vaše kočka onemocní toxoplazmózou, je dost možné, že si toho ani nevšimnete. Jinak zdravá kočka často nevykazuje žádné příznaky toxoplazmózy a jednoduše nemoc „přechodí". Problém může nastat u koček s oslabenou imunitou, koťat, starých koček či koček vážně nemocných. U takových jedinců se nemoci koček samozřejmě projevují agresivněji. Pokud vaše kočka bude vykazovat příznaky toxoplazmózy, bude se jednat nejspíše o některé z následujících potíží:

 • horečka
 • letargie
 • ztráta chuti k jídlu
 • vajíčka ve výkalech

Léčba toxoplazmózy

Diagnóza se dá samozřejmě určit také pomocí laboratorních testů. Léčba toxoplazmózy u koček se řeší většinou antibiotickou kůrou klindamycinem. Příznaky toxoplazmózy při správné léčbě začnou mizet většinou během dvou až tří dnů. Důležité je ale to, abyste v léčbě po prvním zlepšení nepřestali. Vymizení příznaků ještě neznamená vymizení jádra nemoci, což ostatně platí i pro další nemoci koček. Při nedostatečné léčbě může toxoplazmóza vést k dalším komplikacím, jako je například zápal plic, poruchy koordinace, nemoci očí, změny osobnosti, ztráta kontroly nad vyprazdňováním a další.

Jak může člověk dostat toxoplazmózu?

Existují tři hlavní cesty, kterými člověk může tuto nemoc získat.

 • Toxoplazmóza - nákaza kočičím trusem

První z nich je trus koček. Samotná kočka se většinou nakazí z masa jiných zvířat, která byla hostiteli parazita. Ten se pak v trávicím traktu kočky vyvíjí a následně odchází prostřednictvím tzv. oocyst. Pokud se s takovým trusem dostane člověk do kontaktu (na ovoci, zelenině, ve vodě...), pravděpodobně se nakazí. Tento druh nákazy však není nijak častý, kočky jsou schopny zmíněné zárodky vylučovat jen pár dní v životě. Přes srst, škrábnutí či kousnutí nákaza možná není.

 • Toxoplazmóza - nákaza syrovým masem

Dalším způsobem nakažení je konzumace syrového či nedostatečně tepelně upraveného masa. Pokud se chcete vyhnout riziku nákazy toxoplazmózou, vyhněte se tedy tatarským biftekům či krvavým steakům. Parazit je spolehlivě zničen již při teplotě 66°C.

 • Toxoplazmóza - nákaza dítěte od matky

Posledním typem nákazy je přenos parazita z matky na plod. Tento typ je velmi zákeřný, jelikož o sobě dá nemoc často vědět až když je dítě na světě, aniž by si matka v těhotenství čehokoli všimla. Pokud je těhotná žena nakažena toxoplazmózou, není ještě podmínkou, že se nemoc přenese i na její plod. Riziko je však velmi vysoké.

Jak je možné toxoplazmóze předcházet?

V první řadě byste se pro ochranu proti toxoplazmóze  měli vyhnout kontaktu s kočičími výkaly a s předměty, které jimi mohly být kontaminovány. Pokud myjete kočičí záchod denně, nemusíte se obávat, cysty potřebují dva až čtyři dny, aby se staly infekčními. Problém nastává spíše u výkalů, na které můžete narazit venku. Proto buďte opatrní.

Toxoplazmóza je tématem především pro těhotné ženy

Důležité je důkladné mytí zeleniny a ovoce před konzumací, ale i ochrana jídla před hmyzem, brouky, hlodavci a podobně. Ti mohli totiž také přijít do kontaktu s kočičím trusem. Doporučuje se také své kočičí mazlíčky nekrmit syrovým masem. Maso, které bylo alespoň 48 hodin zmraženo na minus 20°C je už ale mimo nebezpečí, zárodky toxoplazmózy jsou v takových podmínkách usmrceny.

Abyste předešli infekci získané z masa, vajec či mléka, měli byste se vyhnout také konzumaci jejich nedostatečně tepelně upravených podob.

Projevy a příznaky toxoplazmózy nemusí být nijak nápadné

Někdy se však bohužel i přes veškeré rady a snahy člověku může stát, že se touto chorobou nakazí. Co tedy v takovém případě můžeme očekávat za příznaky toxoplazmózy? Odpověď je překvapivá, ale ve spoustě případů vůbec žádné. Infekce probíhá většinou bez nápadných a neobvyklých příznaků. Pokud ale nemoc napadne oslabeného jedince, můžou nastat například tyto komplikace:

 • bolesti hlavy, očí a svalstva
 • horečka a únava
 • rozmazané vidění, poškozená zraku
 • poruchy spánku, emoční labilita, schizofrenie
 • zduření uzlin, zvětšení sleziny
 • gynekologické potíže
 • u vrozené formy pak vývojové poruchy, psychické či fyzické poškození

Léčba toxoplazmózy a její možné následky

Toxoplazmóza probíhající lehkou formou u jinak zdravých osob nevyžaduje většinou léčbu žádnou, popřípadě stačí, když člověk užívá prostředky na posílení imunity. Pokud se ale objeví některé vážnější příznaky toxoplazmózy, bývá nutné nasadit zpravidla antibiotika a další podpůrné léky. Léčba toxoplazmózy se v těchto případech nesmí podcenit a je třeba s ní začít co nejdříve. V opačném případě se může stát, že toxoplazmóza napadne centrální nervovou soustavu, oko, mízní či pohlavní aparát a způsobí zde závažné choroby či psychické změny.

Na závěr ještě několik zajímavostí o toxoplazmóze v číslech

 • V našem prostředí v sobě nese tkáňové cysty toxoplazmózy až každý třetí člověk – většina z nás se o tom však nikdy nedozví.
 • Podle statistik hrozí lidem s latentní toxoplazmózou až 2,5x větší riziko autonehody
 • Pokud člověk nebo kočka 1x toxoplazmózu prodělá, získá vůči ní už navždy odolnost
 • Tento parazit je schopen přežít v půdě či písku až jeden rok

Stáhnout v PDF

Přečteno: 3343x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Škrabka na jazyk nerez EV

Pomůcka pro ústní hygienu, odstraňuje povlak z jazyka, účinná proti zápachu z…

Cena: 159 Kč  195 Kč 

Zubní prášek VICCO Vajradanti 25g

SLEVA!! 100% Zboží s prošlou dobou spotřeb. Expirace 3/2017 - poslední kus…

Cena: 71 Kč  141 Kč 

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Vanička hovězí JPG

HAF - kvalitní krmiva pro psy z přírodních surovin

Firma HTC Servis s.r.o. už více jak deset let působí na českém trhu jako prodejce krmiv pro psy...

Výzkumný ústav biofarmacie Biopharm vyrábí veterinární léčiva

Společnost Biopharm nabízí na českém i evropském trhu řadu farmaceutických...

Perfektní westernové sedlo ze sedlářství CV Saddler

Sedlářství CV Saddler se zabývá výrobou originálních pracovních, všestranných i westernových...

Státní veterinární ústav Praha - laboratorní diagnostika

Státní veterinární ústav Praha se zaměřuje na veterinární laboratorní diagnostiku. V...

Akreditovaná veterinární laboratoř VEDIA s.r.o.

Akreditovaná veterinární laboratoř VEDIA s.r.o. nabízí kompletní diagnostiku vzorků skotu, prasat...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte