Hlavička

Operace křečových žil - jediné řešení, které vám trvale uleví

6. 6. 2016

Křečové žíly jsou bolestivé, nepříjemné a navíc nevypadají hezky. Problém je v tom, že když už se vám křečové žíly jednou objeví, operaci se zřejmě nevyhnete. Preventivní opatření v podobě punčoch a mastiček totiž pouze zmírňují příznaky, ale nemoc nevyřeší. Podceňovat léčbu křečových žil se ale nemusí vyplatit. Zanedbání péče totiž může způsobit nejen velmi silnou bolest při běžném pohybu, ale i závažné zdravotní problémy. Co vše operace křečových žil obnáší a jak probíhá? To se dozvíte v tomto článku.

Příčiny a následky křečových žil

Křečové žíly patří do jisté míry k civilizačním chorobám. Jsou totiž způsobeny sedavým životním stylem, častým stáním, nedostatkem pohybu i nadváhou. Nezanedbatelnou příčinou křečových žil jsou ale také geny. Právě dědičnost tak může způsobit křečové žíly i u zdravě žijících jedinců, kteří se neduhům moderního života vyhýbají. Křečové žíly se pak mohou zhoršit během těhotenství, kdy je na nohy vyvíjen větší tlak. Neprospívá jim ani dlouhodobý pobyt v teplém prostředí.

I když by se křečové žíly mohly zdát problémem zejména estetickým, není tomu tak. Žilní městnání totiž způsobuje velké bolesti při pohybu, tlak a otoky nohou, ve vážnějších případech pak také tvorbu pigmentací okolo prstů, nártů, lýtek i bérců. Žilní městnání způsobuje také nepříjemné tvrdnutí kůže a vznik vředů. Nejzávažnější, i když ne příliš častou, komplikací může být žilní trombóza a následná plicní embolie.

Konzervativní léčba pomůže, ale křečové žíly nevyléčí

Léčbu křečových žil můžeme rozdělit do dvou kategorií – na léčbu konzervativní a operační. Konzervativní tedy neinvazivní podpůrná léčba zahrnuje kompresi pomocí bandáží a speciálních punčoch, používání hojivých mastí a léků. V rámci prevence je pak vhodné dodržovat také některá obecná doporučení. Lidé trpící na křečové žíly by tak neměli dlouho stát na jednom místě, měli by se vyhýbat saunám a věnovat se plavání nebo jinému sportu. I když vám ale tyto možnosti léčby mohou ulevit od bolesti a také zamezit dalšímu zhoršování, nikdy nevyléčí samotnou podstatu křečových žil. Pokud vás tedy tento problém trápí dlouhodobě, operace křečových žil je nevyhnutelná.

Operace křečových žil

Operace křečových žil může mít celou řadu podob. Vše záleží na závažnosti onemocnění a na velikosti křečových žil. Křečové žíly si tak v některých případech můžete nechat odstranit ambulantně. Pokud vás ale trápí velké křečové žíly, zřejmě si pár dní poležíte v nemocnici. Volba metody léčení samozřejmě záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu a o tom, jaká operace je pro vás nejvhodnější, musí vždy rozhodnout lékař. Zde je ale stručný přehled toho, jaké možnosti v léčbě křečových žil máte:

  • Klasická operace – Operace křečových žil je nutná zejména u závažnějších případů. Dle závažnosti onemocnění se provádí ambulantně v lokálním umrtvení nebo při celkové narkóze. Klasická operace, kdy dochází k vytržení žíly, vyžaduje řez v oblasti kotníku i třísla a také krátkou hospitalizaci.
  • Miniinvazivní operace pomocí laseru nebo radiofrekvence – Na rozdíl od klasických operací při tomto zákroku nedochází k vytrhnutí křečové žíly. Místo toho dochází k zatavení žilního kmene, což vede ke smrštění a uzavření žíly.
  • Tekutinová nebo pěnová sklerotizace – Sklerotizace je proces, kdy je křečová žíla naplněna látkou (tekutinou nebo pěnou) tak, aby došlo ke zničení cévní stélky. Vpuštěná látka tak vyvolá umělý zánět cévy, ta přestane být zásobována a za několik týdnů se vstřebá. Sklerotizace je prováděna ambulantně, pacienta tak prakticky v ničem neomezuje. Vhodná je zejména pro léčbu menších kosmetických žilek, při současné kontrole ultrazvukem ji ale lze využít i k odstranění větších křečových žil.
  • Ambulantní flebektomie –Tento zákrok je ideální k odstranění menších křečových žil v podkoží. Ty se odstraňují speciálními nástroji řadou drobných řezů nebo vpichů. Ranky jsou tak malé, že nezanechávají jizvy. Tuto metodu lze ale využít pouze v méně závažných případech. Je –li poškozen hlavní žilní kmen, slouží spíše jako doplňkové ošetření.
  • Operace cévním laserem – Barvivo obsažené v krvi se vyznačuje schopností absorbovat část světleného spektra. A právě toho využívá cévní neboli transdermální laser. Během zákroku tak rozšířené cévky přijímají světelnou energii z laseru a přeměňují ji na teplo. Cévka se pak působením tepla spálí a zmizí. Cévní laser je ideální k odstranění drobných rozšířených žilek v kůži, k léčbě velkých křečových žil se ale použít nedá.

Co čekat po operaci křečových žil?

Doba rekonvalescence i hospitalizace se po operaci křečových žil samozřejmě liší dle její závažnosti. Obecně ale lze říci, že operace křečových žil jsou dnes prováděny co možná nejšetrnějšími metodami, neměli byste tak trpět bolestmi ani velkým omezením v pohybu. Chodit byste tak měli ihned nebo nejdéle po několika hodinách po zákroku. V případě, že si vaše operace křečových žil žádala celkovou anestezii, pak počítejte s hospitalizací 1 – 5 dní.

Po operaci je samozřejmě nutné dodržovat řadu zásad. Nevyhnete se nošení elastické bandáže, a to ještě 2 – 3 měsíce po zákroku. Nošení bandáže ale rozhodně nešiďte. Stažením končetiny totiž podporujete činnost žil a zabraňujete městnání krve. Lékaři pak většinou předepisují také léky, které podpoří správné fungování žil po operaci.

Nezbytná je také dočasná pracovní neschopnost. Její délka je opět velmi individuální a závislá na mnoha faktorech. Po klasické operaci si ale doma pobudete zhruba 3 – 4 týdny. Po operaci laserem či sklerotizaci je pak doba zotavení mnohem kratší. Dobrou zprávou je, že většinu operací křečových žil plně hradí pojišťovna. Pouze v případě, že se rozhodnete pro neinvazivní operaci na některé ze soukromých klinik, vám pojišťovna nemusí vyhovět.

A ještě jedna rada na závěr. Operace křečových žil je spojena s nošením pevných elastických punčoch. Doporučujeme vám proto zákrok absolvovat v zimních měsících. Nošení punčoch v parném létě totiž není příliš příjemné.

S křečovými žilami vám mohou pomoci laserové hodinky LASPOT

Příčinou křečových žil může být špatná krev, tedy cévy v nežádoucím stavu, které způsobují problémy v celém těle. Jak jim zamezit? Spolehnout se můžete na laserové hodinky LASPOT, které zlepšují průtokovost krve a zvyšují flexibilitu červených krvinek.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2093x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

plot2

Péče Těně - sociální, ubytovací a odlehčovací služby pro seniory

Péče Těně je domov pro seniory a zdravotně postižené. Poskytuje sociální,...

bg4

Nestátní zdravotnické zařízení COMHEALTH, s.r.o.

Nestátní zdravotnické zařízení COMHEALTH, s.r.o. se zabývá komplexní diagnostikou a...

Oblastní charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života

Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje pomoc druhé osoby....

Dosio, o.p.s. Hradec Králové: pomoc s dopravou imobilních a handicapovaných osob

Poskytovat služby zdravotně postiženým lidem, pomáhat jim...

Fotolia_111653046_Sa

Osteocentrum Brno se věnuje léčbě osteoporózy a rehabilitacím

Osteologické centrum Brno je nadregionální pracoviště, které se věnuje léčbě...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte