Koňský, kravský i granulovaný hnůj prospějí vaší zahradě

img
11. 04. 2016 Přečteno: 13092x

Hnůj patřil ještě před pár lety k povinné výbavě každého zahrádkáře. Postupně byl ale nahrazen nejrůznějšími umělými hnojivy, která slibují stejný efekt a menší námahu. Mnozí pěstitelé se ale dnes ke hnoji vrací, zjistili totiž, že to, co umí poctivý koňský nebo kravský hnůj, žádné umělé výrobky nesvedou. Jaké jsou výhody hnoje, jak se používá a skladuje? To se dočtete v tomto článku.

Co je to hnůj

Z čeho se vlastně hnůj skládá? Jedná se o směs výkalů hospodářských zvířat a podestýlky, tedy slámy, pilin nebo pazdeří. Dobře vyzrálý hnůj je tmavý, hnědočerný, při styku se vzduchem pak rychle černá. Hnůj samozřejmě nijak nevoní, je slabě cítit amoniakem, pro svůj vysoký obsah dusíku je ale velmi účinným hnojivem.

Hnůj a jeho výhody

Organické hnojivo je pro půdu velmi důležité, obzvláště po skončení pěstitelské sezony. Hnůj totiž dodává půdě všechny potřebné živiny a udržuje jí zdravou a kyprou. To vše díky CO2 a dusíkatým látkám, které v sobě obsahuje. Hnůj ale půdě dodává i další důležité živiny a mikroorganismy. Hnůj je ale i cenným zdrojem vody. Půdě tak dopřává potřebnou vlhkost, zároveň ji ale nedusí a také brání erozi.

Co se týče významu pro půdu, nemá hnůj zřejmě žádnou nevýhodu. Po praktické stránce je práce s hnojem ale poměrně složitá. Hnůj se totiž v dnešní době obtížně shání, když už ho seženete, musíte pak řešit problém s jeho skladováním. Odrazující je pak samozřejmě jeho zápach i to, že práce s hnojem je poměrně fyzicky namáhavá.

Koňský hnůj, kravský hnůj i další druhy hnoje

Mohlo by se zdát, hnůj je prospěšný bez ohledu na jeho druh. To je ale velký omyl. Každý hnůj je totiž něčím specifický a hodí se pro jiné účely. Některé hnoje například uvolňují živiny velmi pomalu, jiné jsou naopak výhřevné a reagují velmi rychle. Nejznámější a nejpoužívanější je u nás koňský hnůj a kravský hnůj, ty jsou si v mnohém podobné, i přesto se ale trochu liší. Podívejte se proto na stručný přehled toho, jaké druhy hnoje známe a k čemu jsou vhodné.

  • Kravský hnůj

Toto hnojivo je skvělým zdrojem všech důležitých živin, použít se dá i do speciálního sila.

  • Koňský hnůj

Koňský hnůj se řadí mezi výhřevná hnojiva. Skvěle tak poslouží například k vytápění pařeniště, ideální je také pro přihnojování náročných rostlin. Obsah živin má koňský hnůj podobný jako ten kravský, v kompostéru tak mohou být společně.

  • Prasečí hnůj

Tento hnůj je typickým příkladem hnoje studeného s pomalým rozkladem. Najdeme v něm velké množství draslíku, zato dusík a vápník se zde téměř nevyskytuje. Kompostovaný prasečí hnůj je ideální pro přihnojení celeru, pórku nebo maliníku.

  • Ovčí a kozí hnůj

S tímto druhem hnoje je nutné zacházet velmi jemně. Ovčí a kozí hnůj totiž patří k těm rychle se rozkládajícím, při neobezřetném použití tak může způsobit nežádoucí bujný růst rostlin. V syrovém stavu pak tento hnůj nepoužívejte vůbec, může totiž zapříčinit spálení rostlin. Zkompostovaný ale skvěle poslouží především jako výživa pro náročné druhy zeleniny.

  • Slepičí, kachní a holubí trus

Také tento druh hnoje je nutné kompostovat, obsahuje totiž velké množství fosforu, dusíku i draslíku, jejichž rychlé uvolnění nemusí být žádoucí. Velké množství fosforu, které tento hnůj odlišuje od ostatních druhů ale podporuje růst květů, v malé dávce ho tak můžete přidávat k zahradním i balkonovým květinám.

Skladování hnoje

Skladování hnoje může být v některých případech problematické. Hnůj totiž páchne a vylučuje některé odpadní látky, to, kde ho budete skladovat, si proto musíte dobře rozmyslet. Myslet při tom musíte hned na několik vyhlášek. Hnůj nesmíte skladovat tam, kde je propustné podloží a podzemní voda, hnojůvka unikající z hnoje během jeho zrání by totiž vodu mohla kontaminovat. Zajistit také musíte, aby z hnoje neunikali žádné závadné látky. Ideální je hnůj skladovat v prostoru u stájí či chlévů, po částečném uzrání hnoje, kdy z něj odteče přebytečná hnojůvka, je pak možné převézt ho na polní uložiště. Hnůj při tom vrstvěte do výšky alespoň 3 metrů, aby byl vytěsněn vzduch a tím bylo zabráněno úniku cenných látek. Zrání hnoje by pak mělo trvat alespoň 3 měsíce, lepší je ale nechat hnůj zrát půl roku.

Vhodné je hnůj před použitím zkompostovat, tím totiž zbavíte hnojivo všech nebezpečných látek a choroboplodných zárodků. Při kompostování ale k hnoji v žádném případě nepřidávejte vápno. To se totiž váže na dusík a tuto cenou složku hnoje by zcela zničilo. Nikdy pak nepoužívejte hnůj z velkochovů, ten může obsahovat nejrůznější antibiotika a hormony, kterými jsou zvířata ve velkochovech často krmena.

Kdy hnojit?

Pokud se rozhodnete koňský nebo kravský hnůj použít, mějte na paměti, že se nesmí používat během doby vegetace ani těsně před ní. Hnůj je tak ideální vpravit do půdy před zimou, čímž jí dodáte potřebné minerály a živiny. Při podzimní výsadbě ho pak můžete přidat do horní vrstvy jámy, hnůj můžete také umístit na místa, kde plánujete jarní výsadbu. Čerstvý hnůj nikdy nenechávejte dlouho volně stát na pozemku, kontaktem se vzduchem by mohl ztratit cenné živiny. Rovnoměrně ho proto rozprostřete na půdu a ihned ho zaorejte.

Granulovaný hnůj – dobrá alternativa hnoje čerstvého

Jak jsme již zmínili, sehnat kvalitní kravský nebo koňský hnůj je v dnešní době poměrně složité. Vhodnou alternativou je tak tzv. granulovaný hnůj, který nejen že skvěle nahradí hnůj klasický, ale také vám výrazně usnadní práci. Granulovaný hnůj se totiž vyrábí z pravého hnoje, který je vysušen a následně slisován do pravidelných briket. Oproti klasickému hnoji má pak hned několik výhod. Neobsahuje totiž zbytky podestýlky a semen ani žádné choroboplodné zárodky, snadno se skladuje a jeho použití je jednoduché. Jedno kilo hnoje v granulích má navíc stejný účinek jako vrchovaté kolečko hnoje čerstvého. Na rozdíl od klasické chlévské mrvy ho pak můžete granulovaný hnůj používat nejen na podzim, ale i na jaře. Hnojit tak můžete i v pantoflích a žádný zápach ani těžká práce vás nečekají.



Napsat komentář: Koňský, kravský i granulovaný hnůj prospějí vaší zahradě

RE: Koňský, kravský i granulovaný hnůj prospějí vaší zahradě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Zvědavá

    15. 10. 2019 10:51
    A ten granulovaný hnůj je, a nebo není, z těch velkochovů? Pokud je, tak v něm jsou, a nebo nejsou, ta antibiotika a hormony?A pokud jsou, tak opravdu přechází do rostlin?