Mořská sůl: Zlo nebo životně důležitá součást naší stravy? 

img
06. 06. 2023

Sůl slouží jako přírodní dochucovadlo po tisíce let. Je životně důležitá, ale budeme-li to s ní přehánět, může nám i ublížit. Vzhledem k tomu, že je jí všude nadbytek, je dnes považovaná spíše za nezdravou látku. Avšak v umírněném množství nám může jen prospívat.

Sůl je pro lidský život nezbytná, jelikož sodík potřebujeme, abychom přežili. Problémem je ale nadužívání soli. Je obsažena v mnoha potravinách, ve kterých bychom ji ani nečekali. Například v cereáliích, mražených výrobcích, v zeleninových šťávách, masných produktech, v polévkách, marinádách, v kečupu, v předvařené rýži či instantních těstovinách. Solí zatěžujeme naše tělo prakticky neustále. I když je každá sůl ve svém základu stejná, existuje rozdíl mezi nerafinovanými odrůdami bohatými na minerály a těmi, které jsou silně zpracované a zbaveny veškerých přirozených živin. Rozhodně byste tedy měli vědět, jakou sůl si v obchodě kupujete. 

Nejpopulárnější mořská sůl

Všechny druhy soli, včetně té stolní, pocházejí z moře, oceánu nebo ze slané vody. Tedy sůl, která nepochází z moře ani oceánu je často získávána z podzemních ložisek soli, které na daném místě v určitém okamžiku mořská voda zanechala. Nejznámější mořská sůl se pak vyrábí odpařováním mořské vody. Jde buď o venkovní proces solárního odpařování nebo rychlejší vnitřní vakuovací odpařovací proceduru. Solární soli se pochopitelně odpařují mnohem déle a jsou tak ve výsledku mnohem dražší. Ovšem, čím méně zpracovaná sůl je, tím je zdravější. Ponechá si totiž stopové minerály, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Taková sůl má i mírně odlišnou barvu a jinou chuť. Je tak zajímavější pro vaření.

Čtěte také:

Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

Glauberova sůl – přírodní prostředek pro hloubkovou očistu těla, střev a zažívání

Sůl v potravinách může při nadměrném užívání způsobit velké problémy

Rafinovaná nebo nerafinovaná sůl?

Mořská sůl může být buď rafinovaná nebo nerafinovaná. Druhá jmenovaná je pochopitelně lepší, neboť v sobě uchovává veškeré cenné látky a tudíž může mít i zdravotní přínosy. Rafinovaná mořská sůl je všech minerálních látek zbavená a často obsahuje i škodlivé potravinářské přísady.

Sůl v přírodní medicíně

Mořská sůl byla po staletí hlavní složkou mnoha forem tradiční medicíny. Dokonce se o ní zmiňují staré ajurvédské texty a považují ji za zásadní pro funkci a růst těla. Podle ajurvédy by sůl měla být výhradně nerafinovaná a měla by být konzumovaná jen v malém množství. Mořská sůl působí jako antidiuretikum, tedy zadržuje vodu v těle. Pomáhá zklidňovat krk, čistí dutiny, podporuje rovnováhu elektrolytů a pomáhá při detoxikaci. V tradiční čínské medicíně se zase sůl používá k ochlazení těla a k regulaci hladiny vody a vlhkosti v těle. Rovněž se uvádí, že zlepšuje zdraví ledvin, vyplavuje toxiny a pečuje o správné trávení

Existuje mnoho druhů soli. Která je vaše nejoblíbenější?

Sůl a její prokazatelné zdravotní účinky

Kvalitní mořská sůl je bohatá na celé spektrum minerálních látek a stopových prvků. Rovněž zabraňuje dehydrataci a vyrovnává množství tekutin v těle. To je i důvod, proč je vhodné v parných letních dnech popíjet minerální vody právě s obsaženým sodíkem. Budete-li mít sodíku v těle málo, může dojít k dehydrataci a budete mít extrémní žízeň. Opravdu kvalitní mořská sůl podporuje funkci mozku, svalů a nervového systému. Pečuje o zdravé trávení tím, že udržuje v normě hladinu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Tím eliminuje i obtíže jako je pálení žáhy, bolesti žaludku, zvracení či zácpa

Oblíbené druhy mořské soli

K mání je mnoho různých druhů mořské soli. Liší se podle toho, odkud pochází a také může mít každá jiné složení a tudíž i odlišné zdravotní benefity.

  • Himalájská mořská sůl: údajně jde o nejčistší sůl na planetě. Je známá jako “růžové zlato”. Obsahuje veškeré nezbytné minerály. Co se zdravotních benefitů týče, himalájská sůl reguluje obsah vody v těle, podporuje zdravou rovnováhu pH v buňkách, podporuje zdraví krevního cukru a pomáhá snižovat známky stárnutí a podporuje zdraví dýchacích cest. Zabraňuje svalovým křečím a pečuje o zdravé cévy.
  • Fleur de Sel: oblíbený druh soli především ve Francii či Portugalsku. V překladu jde o “květ soli” nebo “solný květ”. Název je odvozen podle vzorů krystalů, které připomínají květiny. Jde o sůl, která při odpařování mořské vody vytváří tenkou, křehkou kůru na povrchu mořské vody. Fleur de Sel se tradičně používala jako projímadlo. V umírněném množství je však skvělá jako dochucovadlo v kuchyni.
  • Havajská mořská sůl: tradiční sůl, označovaná jako Alea. Alea je totiž přírodní červený sopečný síl, který se přidává k obohacení soli oxidem železa a dodává soli charakteristickou červenou barvu.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Mořská sůl: Zlo nebo životně důležitá součást naší stravy? 

RE: Mořská sůl: Zlo nebo životně důležitá součást naší stravy? 

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.