Hlavička

Vitamíny na nehty – jaké vitamíny jsou pro krásné a zdravé nehty nejdůležitější?

24. 8. 2015

Vitamíny a správná výživa jsou důležité nejen pro tělo, ale i pro naše nehty. Pokud totiž nehty nedostávají dostatek potřebných živin, mohou se lámat, třepit a nehezky zabarvovat. Chcete, aby byly nehty vaší chloubou? Pak si přečtěte, jaké vitamíny na nehty jsou pro jejich zdraví důležité a kde je můžete získat.

Nehet neslouží jen na lakování

Jak vlastně nehet vypadá a k čemu nám slouží? Základem nehtu je nehtová destička obsahující keratin. Část nehtové destičky pak opouští nehtové lůžko, odumírá a stává se zrohovatělou. Právě tuto část nehtu pak můžeme pilovat, stříhat nebo různě zdobit. Nehet má ale i jiný účel. Slouží totiž jako ochrana prstů, neboť zprostředkovává a zmírňuje tlak, který je na prsty vytvářen okolím. Okolní kůži navíc nehty pomáhají lépe přenášet informace o věcech, kterých se dotýkáme.

Jak rychle rostou zdravé nehty

Zdravý nehet vyroste každý den přibližně o 0,1 milimetru, rychleji při tom roste v letních měsících. Nejrychleji pak roste nehet na prostředním prstu, růst nehtu na palci je naopak nejpomalejší. Také nehty na nohou rostou pomaleji a to až čtyřikrát než nehty na rukou. Růst nehtů je ale samozřejmě ovlivněn také stářím člověka, jeho zdravotním stavem a stravou.

Pestrá strava vám dodá všechny potřebné vitamíny na nehty

Vitamíny na nehty seženete v lékárnách v desítkách nejrůznějších provedení. Netvrdíme sice, že prodávané vitamíny na nehty nejsou účinné. Před tím, než se do nich ale rozhodnete investovat, zkuste přijít na skutečnou příčinu poškození. Za třepením a lámáním nehtů totiž může být mnohem víc než jen nedostatek určitého vitamínu. Lámání nehtů totiž může často způsobit i nepřiměřený stres, nedostatečná hygiena, nebo častý styk s chemickými přípravky a ne příliš kvalitními mýdly. V krajním případě může být lámání nehtů dokonce příznakem vážnější choroby, například poruchy funkce štítné žlázy. Pokud tak myjete 2 x denně nádobí v agresivním přípravku nebo se hroutíte kvůli nahromaděnému stresu, vitamíny na nehty žádný zázrak nesvedou.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také o tom, jak doma na gelové nehty!

Drastické diety nehtům nesvědčí

Další velmi často uváděnou příčinnou zhoršení kvality nehtů jsou drastické diety. Při nezdravých a špatně zvolených dietách totiž často odepíráme tělu mnoho základních vitamínů, které pro svoji správnou funkci potřebuje. Výsledek? Tělesná hmotnost se sice může krátkodobě snížit, kvalita nehtů, vlasů i kůže ovšem viditelně klesá. A to nás přivádí k pravé podstatě péče o nehty. Vitamíny na nehty zakoupené v lékárně mohou být sice účinné, jedná se ale vždy spíše o záchranné opatření. Jedinou možností, jak mít nehty dlouhodobě zdravé a pevné je totiž vyvážená strava, která všechny potřebné vitamíny tělu dodá.

Jaké vitamíny jsou tedy pro zdraví našich nehtů důležité a kde je najdeme?

 • Vitamín A– vhodný pro křehké a suché nehty, podporuje jejich zpevnění.
  • Potraviny obsahující vitamín A: ryby, mléko, brokolice, špenát, vaječný žloutek
 • Vitamín B2– tzv. riboflavin příznivě působí na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky
  • Potraviny obsahující vitamín B2: mrkev, česnek, chřest, jablka, zázvor
 • Vitamín B5(panthenol) – zajišťuje pružnost nehtů
  • Potraviny obsahující vitamín B5: játra, ledvinky, pšeničné klíčky, droždí, otruby
 • Vitamín B12– usnadňuje tělu vstřebávání bílkovin, přispívá k tvorbě nehtových buněk
  • Potraviny obsahující vitamín B12 : sýr, vejce, mléko, mořské řasy
 • Vitamín C– zamezuje tvorbě záděr
  • Potraviny obsahující vitamín C: citrusové plody, rajčata, paprika, ořechy, pšeničné klíčky
 • Vitamín D– účinný jako prevence proti lámání a křehkosti nehtů
  • Potraviny obsahující vitamín D: mléko, rybí olej
 • Vitamín E– podporuje krevní oběh a zbavuje nehty nevzhledného zažloutnutí
  • Potraviny obsahující vitamín E: ořechy, mléčné výrobky, zelená listová zeleniny
 • Vitamín H a biotin– tvoří nehty a podporují jejich růst
  • Potraviny obsahující vitamín H: pivní kvasnice, batáty, brokolice, ořechy
 • Vápník– zajišťuje tvorbu a pevnost nehtů, kostí i zubů
  • Potraviny obsahující vápník: tofu, ořechy, mléčné výrobky
 • Zinek– urychluje růst nehtových buněk
  • Potraviny obsahující zinek: vejce, hořčice, obilné klíčky, maso, játra

Mezi další látky, které mají na kvalitu nehtů blahodárný vliv, jsou železo, hořčík či síra, důležitý je ale i dostatečný přísun bílkovin a mastných kyselin a dostatečný pitný režim.

 zdravé nehty

Vitamíny na nehty z lékárny. Podle čeho vybírat?

Jak vidíte, vyvážená strava vám může dodat vše potřebné, co ke zdraví nehtů a vlasů potřebujete. Pokud se ale přesto raději vydáte do lékárny pro vitamíny na nehty, doporučujeme vám nejprve ujasnit si, jaký problém vlastně chcete vyřešit. Je totiž rozdíl, zda vás trápí lámaní nehtů nebo jejich zabarvení. Křehké nehty jsou například způsobené nedostatkem vitamínu A a vápníku, také měkké nehty má na svědomí nízký přísun vápníku. Bílé flíčky na nehtech pak zase vznikají v souvislosti s nedostatkem bílkovin, vitamínu C nebo zinku, zakřivení konců nehtů a jejich hnědnutí pak hledejte v nedostatku vitamínu B12. Také nevyhovující pitný režim ale může mít na kvalitu nehtů vliv. Dlouhodobý nedostatek tekutin může způsobit například praskliny a ranky v nehtech.

Pokud víte, jaký problém s nehty vás trápí, stačí si vybrat z široké nabídky nejrůznějších produktů ten pravý. Některé přípravky kladou důraz na velký obsah zinku, jiné obsahují blahodárný vitamín H a vápník, některé zase staví na účincích betakarotenu. Pokuste se tedy zvolit takové vitamíny na nehty, které vám skutečně pomohou. Pokud si nejste jisti výběrem a v nabídce vitamínů na nehty se nevyznáte, obraťte se na pomoc lékárníka.

Ať už se rozhodnete zlepšit kvalitu nehtů pomocí vyvážené stravy, nebo si zakoupíte vitamíny na nehty, obrňte se trpělivostí. Ani ty nejdražší vitamíny na nehty totiž neudělají zázraky přes noc. Nehty totiž rostou poměrně pomalu, jejich změna proto nebude viditelná dříve než za 3 měsíce. Pokud však ani po úpravě stravy a dostatečném příjmu potřebných vitamínů neuvidíte dlouho žádné změny, nebo se stav vašich nehtů ještě zhorší, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře. Nadměrné poškození nebo lámání nehtů totiž může poukazovat na závažnější onemocnění.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2439x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.