Najdeme vám tu správnou firmu.

Volejte 720 952 910

Hlavička

Tip na ozdravný výlet – Lázně Karlovy Vary

29. 6. 2015

Nejznámější české lázně Karlovy Vary jsou oblíbené mezi zahraničními turisty i tuzemskými lázeňskými hosty. Podívejme se blíže na jejich více než 600 let dlouhou lázeňskou tradici, na karlovarské léčivé prameny a lázeňské procedury, které je zde možné podstoupit. Pro jaké léčebné indikace je pobyt v Karlových Varech vhodný a co jiného je zde možné podnikat? To Vám přiblíží tento článek.

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem u nás. Leží v západní části České republiky, asi 120 km od hlavního města, na soutoku řek Teplé a Ohře. Za své založení v roce 1358 vděčí lázně Karlovy Vary císaři Karlu IV. Populární jsou Karlovy Vary nejen díky svým proslulým lázním, ale i známému bylinnému likéru Becherovka, minerální vodě Mattoni, mezinárodnímu filmovému festivalu či karlovarským oplatkám.

Malebné kolonády a široké ulice města jsou obklopeny zalesněnými kopci se sítí stezek vhodných k pěším procházkám i k vyjížďkám na kolech. Pohled na město ležící v údolí pod kopci je pak krásnou odměnou za výkon. Kromě blízkosti přírody je pak dalším bonusem tohoto lázeňského města velmi pestrý společenský program během celého roku. Na festivaly a konference do Karlových Varů proudí i množství návštěvníků, jejichž primárním cílem nemusí být zrovna lázně.

Historie lázní Karlovy Vary

Psaná historie města Karlovy Vary začíná v 2. polovině 14. století, kdy se místní prameny užívaly především ke koupelím. O zhruba 200 let později zažívají lázně i město samotné prudký růst a rozkvět spojený s rozvojem pitné kůry karlovarských pramenů podporované tehdejšími lékaři a odborníky. Od 17. století začíná pitná léčba karlovarskými prameny převažovat nad koupelemi a lázně se stávají proslulejšími i díky jejich oblibě mezi bohatou šlechtou. V 18. století byl místním lázeňským pacientem dokonce ruský car Petr Veliký.

Kolonáda v Karlových VarechKarlovy Vary nabízí nejen nejrůznější lázeňské procedury a společenské vyžití, ale v okolí centra lázeňského města se nachází také celá řada sportovišť.

O dnešní typický vzhled města Karlovy vary se postarala secese 19. století. V tomto slohu vznikly například Císařské lázně, Mlýnská a Vřídelní kolonáda nebo budova dnešního divadla. V 19. a počátkem 20. století byly Karlovy Vary místem významných vědeckých, uměleckých a politických sešlostí, Karlovy Vary se stávaly jedním z nejslavnějších lázeňských měst Evropy. Popularitu ale srazily dvě světové války i jejich následné zestátnění v roce 1948. Od roku 1989 se však do Varů vrací západní klientela a i celková návštěvnost lázní je opět na vzestupu.

Karlovarské léčivé prameny

Ze 79 karlovarských pramenů se jich momentálně 12 používá k pitné kúře. Vodu z minerálních pramenů můžete ochutnat na procházce po pěti kolonádách nejlépe z tradičního karlovarského pohárku. Ten je možné zakoupit na mnoha místech v Karlových Varech a nakonec si jej můžete nechat jako památku.

Karlovarské minerální vody jsou si základním složením podobné, po chemické stránce patří mezi natrium-bikarbonát-sulfátové termální kyselky. Čím se od sebe minerální prameny liší, to je teplota a obsah kysličníku uhličitého. Díky tomu má každý pramen lehce odlišné zdravotní účinky.

Léčebné indikace

S jakým onemocněním Vám tedy mohou karlovarské minerální prameny pomoci? Mezi léčebné indikace patří:

 • nemoci zažívacího ústrojí, paradontóza
 • poruchy látkové výměny a poruchy žláz s vnitřní sekrecí
 • diabetes, obezita
 • nemoci pohybového ústrojí, dna
 • neurologická onemocnění
 • onkologická onemocnění a stavy po nich

Lázeňské procedury

Jaké lázeňské procedury si můžete v Karlových Varech dopřát?

 • Karlovarská pitná kůra

K pitné kúře je využíváno 12 pramenů, někdy se doporučuje s mírou konzumovat i tzv. 13. pramen - Becherovku. Konkrétní prameny vhodné pro Vaši pitnou kůru Vám doporučí lékař, stejně jako stanoví množství, frekvenci a délku konzumace.

 • Koupele

Kromě pitné kůry je skvělou lázeňskou procedurou i koupel. Ke koupelím se využívá výhradně vřídelní voda (72 °C), která se ochlazuje na teplotu cca 40 °C. Vybrat si můžete koupel perličkovou, vířivou, uhličitou, slatinnou (s rašelinou) nebo s různými jinými přísadami. Délka koupele je obvykle půl hodiny.

 • Vodoléčba

Při těchto procedurách se využívá tlaku a teploty vody a vodní páry. Oblíbené jsou tzv. skotské střiky, což je opakovaná aplikace proudů střídavě teplé a studené vody ze vzdálenosti 3 m při konstantním tlaku. Dalšími variantami vodoléčby jsou koupele nohou, sauna či parní lázeň.

 • Elektroléčba

Pod pojmem elektroléčba se skrývají metody využívajících k léčbě elektrický proud. Ten je do těla vpravován pomocí elektrod v krátkých impulsech, což je příjemná a relaxační metoda, která léčí onemocnění kloubů, pohybového aparátu i poruchy látkové výměny.

 • Další lázeňské procedury

Kromě výše popsaného je možné v Karlových Varech podstoupit také světloléčbu, léčbu teplem, masáže, kryoterapii, inhalace a různé pohybové terapie. Nabídka lázeňských hotelů je nepřeberná a snaží se vyjít vstříc opravdu každému zájmu a každé indikaci.

Co jiného v Karlových Varech podniknout

Krom klasických lázeňských procedur a procházek po kolonádách je možné v Karlových Varech podniknout i spoustu dalších věcí. Pro akční povahy bude jistě zajímavá například exkurze do podzemí vřídla nebo výšlap na rozhlednu Diana se 150 schody. Toulky po lázeňských lesích jsou také skvělou variantou, v okolí Karlových Varů je mnoho turistických i cyklistických tras značených dle náročnosti.

Pro milovníky historie bude určitě zážitkem návštěva muzea Jana Bechera či muzea sklárny Moser a sklářské hutě. Samotné město Karlovy Vary je také bohaté na pamětihodnosti. V okolí Karlových Varů je pak možné navštívit hrad Loket, zámek Kynžvart nebo rozvaliny na Andělské Hoře.

Sportovci jistě ocení, že se v blízkém okolí města nachází několik golfových hřišť, tenisové kurty, střelnice, bazény a mnohá další sportoviště. Ve městě se také celoročně konají koncerty na kolonádách i v kostelech, nouze není ani o výstavy, aukce uměleckých děl, kina, divadlo, diskotéky, kasina a noční kluby.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

IMG_20921-590x590

Město Dolní Bousov, Český ráj

Dolní Bousov je město ležící v bezprostřední blízkosti jedné z nejvyhledávanějších tuzemských turistických oblastí...

clunek

Obec Člunek v přírodním parku Česká Kanada

Obec Člunek se nachází v Jihočeském kraji přibližně 9 kilometrů jihovýchodně od Jindřichova Hradce....

1_40

Obec Lampertice v malebné krajině Broumovské vrchoviny

Obec Lampertice se rozkládá nádherné krajině podhůří Krkonoš nedaleko města Trutnov. Vesnice...

Obec Dolní Životice je ideálním místem pro rodinné výlety

Obec Dolní Životice se nachází nedaleko Opavy. Skládá se ze dvou částí – osada...

Obec Podbrdy - vesnice pod svahy Brdských lesů

Pod svahy, na kterých se rozkládají Brdské lesy, leží obec Podbrdy. Vesnice s přibližně dvěma...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte