Hlavička

Pivní lázně, aneb když se relaxace snoubí s národním nápojem

25. 3. 2015

Říká se o nás, že jsme národ pivařů. Ve spotřebě piva na osobu jsme s více než 140 litry suverénně na prvním místě před Německem a Rakouskem. Během života ochutnáváme a zkoušíme různé druhy a značky piv a baví nás o tom s ostatními lidmi diskutovat. Pivo však člověk nemusí pouze pít. Může se v něm dokonce i koupat! Slyšeli jste už o moderní relaxační proceduře, která má podobu pivní lázně?

Splněný sen nejen pro pivaře - to jsou pivní lázně

Naložit se do vany plné teplého piva a zároveň přitom popíjet onen zlatavý mok, avšak správně vychlazený? Ne, to opravdu není sen. Pivní lázně již fungují ve více než 20 městech České republiky, za nevšedním zážitkem tak již nemusíte jezdit pouze do vyhlášených lokalit. Než se dostaneme k tomu, jak procedura v pivní lázni probíhá, věnujme se chvíli její historii.

Moderní pivní lázně vynalezli Němci

Chmel se poprvé začal přidávat do piva asi v 8. století našeho letopočtu, předtím se vyrábělo pouze z obilného sladu. Přestože již ve starověku lidé znali lázně a nacházeli v nich odpočinek (například staří Římané jimi byli proslulí), až od tohoto data si lidé mohli dopřávat pivní koupele. Moderní pivní lázně jsou však velmi novou procedurou. Teprve na konci 90. let se v Německu začalo hostům do horkých koupelí přidávat pivo, což se po spokojenosti hostů rozšířilo do okolních států. Okolo roku 2003 byla registrována receptura Bier Bottich Bad (BBB), kterou vykonává síť pivních lázní po celé Evropě. Také v Česku existuje několik míst, kde tuto originální metodu používají (Praha, Tábor, Bahenec). V České republice byly první pivní lázně založeny v roce 2006 v Chodové Plané při rodinném pivovaru Chodovar.

A co to vlastně pivní lázně jsou?

Podstatou celé procedury je zhruba 20 – 30 minutová koupel v horké pivní lázni. Nejdříve si tedy vlezete do obvykle dřevěné či měděné vany, jejíž obsah tvoří voda, pivo, pivovarské kvasnice a bylinné směsi - to vše zahřáté na příjemných 34 – 37 °C. Jednotlivé pivní lázně se od jiných při přípravě koupele však mohou lišit, ať už svými chráněnými postupy, nebo přidáním piva z vlastního pivovaru. Při pobytu v horké lázni na vás také čeká jedna povinnost, která je ovšem celkem příjemná. Abyste předešli dehydrataci, měli byste mít v průběhu pivní lázně dostatečný přísun tekutin. Ideálním řešením je tedy popíjet vychlazené pivo, které si v některých pivních lázních můžete i sami čepovat, občas bývá v ceně procedury zahrnuta dokonce neomezená spotřeba piva.

Relaxace v pivních lázníchPivních lázní v České republice přibývá, jsou poměrně oblíbené.

Relaxace pivní lázní ale nekončí

Po koupeli v horké lázni je nutné, aby se vaše tělo i mysl zklidnily, svaly uvolnily a poklesl krevní tlak. Přichází tak zhruba 20 – 50 minutová fáze odpočinku na lůžku, kam si lehnete zabalení do prostěradla či deky. Ani tím ovšem ozdravná procedura pivních lázní končit nemusí. Různé pivní lázně totiž kromě koupele a následného odpočinku nabízí klasické masáže, masáže lávovými kameny, pobyt v solné jeskyni nebo ve finské sauně. Podobné nadstandardní služby si však budete muset připlatit. Tím se dostáváme k důležitým informacím, kolik návštěva pivní lázně stojí.

Kolik stojí pivní lázně?

Jednotlivé pivní lázně mají různé speciální balíčky, ze kterých můžete vybírat. V Rožnovských pivních lázních například za „Léčebnou kůru pivní", která se skládá z aromaterapie v parní bylinné sauně, pivní koupele spolu s kvasnicovou obličejovou maskou, relaxace a dvou piv, zaplatíte 750 korun. V Pivních lázních Chodová Planá vás dvacetiminutová koupel s relaxací a dvěma malými pivy přijde na 660 korun. Pokud chcete zážitek sdílet také s partnerem, vyjde vás to zhruba na 1100 – 1400 korun. Výhodné balíčky na lázeňské procedury se mimo jiné hojně objevují na českých slevových serverech.

Pivní lázně - 10 míst, kam zajít

 • Pivní lázně Chodová Planá – při rodinném pivovaru Chodovar, vůbec první lázně u nás (vznik v roce 2006)
 • Rožnovské pivní lázně - patří vůbec k nejnavštěvovanějším lázním u nás, kombinace tradiční a alternativní medicíny
 • Pivní lázně Praha BBB - nabízí originální lázeňskou recepturu Bier Bottich Bad
 • Pivní lázně Plzeň - první pivní lázně v Plzni (městská část Plzeň-Černice), při lázni si můžete čepovat neomezeně pivo ze soudku
 • První pivní lázně Karlovy Vary - druhé pivní lázně v západních Čechách, denně zde může relaxovat 20-30 lidí
 • Olomoucké pivní lázně - jsou součástí Svatováclavského pivovaru, po proceduře je možno využít solnou saunu či pivní masáž
 • Pivní lázně Hradec Králové – pivní lázeň probíhá v solné jeskyni
 • Pivní lázně Štramberk - označují se také jako Lašské pivní kúpele, při koupeli můžete neomezeně konzumovat pivo Trubač
 • Pivní lázně Tábor - řadí se také do skupiny BBB
 • Pivní lázně Luční bouda - zde můžete relaxovat v pivovaru, který je nejvýše položeným ve střední Evropě

Léčebné účinky pivní lázně

Ještě nebylo zmíněno, čím jsou pro vás pivní lázně užitečné. Jako relaxační procedura samozřejmě slouží k regeneraci celého těla, odpočinku mysli a působí proti stresu. Horká lázeň kromě toho příznivě působí na krevní oběh a celou cévní soustavu a zlepšuje imunitní systém. Navíc se díky koupeli otevírají póry na pokožce, kterými se z těla dostávají pryč škodlivé látky, a naopak jimi do těla proudí léčivé látky obsažené v koupeli. Horká lázeň je také ideální na uvolnění svalů a kloubů.

Prospěšné látky pro naše tělo se také skrývají v samotném pivu. To podporuje trávení, krevní oběh a vyživování pokožky. Působí také proti vysokému krevnímu tlaku, akné, ekzémům a má antioxidační účinky. Pivní lázně jsou pro pokožku tedy přímo omlazující. Pití piva s sebou také často nese zlepšení nálady. S jeho konzumací ale opatrně – pro zachování příznivého působení se doporučují jedna až dvě půllitrové sklenice. Nadměrná konzumace piva totiž může vést k nárůstu tělesné hmotnost, vzniku alkoholismu či jaterní cirhóze.

Pro koho se pivní lázně nedoporučují?

 • pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, křečovými žílami, atd. (doporučuje se konzultace s lékařem)
 • pro osoby po operacích srdce
 • pro těhotné ženy od 3. měsíce těhotenství
 • pro děti do 15 let

Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

CHLORELLA prášek 125g Iswari BIO RAW

DOPRODEJ - POSLEDNÍ KUS SKLADEM. stimulující a regenerační přípravek ze…

Cena: 279 Kč  364 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

IMG_20921-590x590

Město Dolní Bousov, Český ráj

Dolní Bousov je město ležící v bezprostřední blízkosti jedné z nejvyhledávanějších tuzemských turistických oblastí...

clunek

Obec Člunek v přírodním parku Česká Kanada

Obec Člunek se nachází v Jihočeském kraji přibližně 9 kilometrů jihovýchodně od Jindřichova Hradce....

osice foto

Obec Osice u Hradce Králové má bohatou historii

Obec Osice leží 13 kilometrů jihozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm hudebního skladatele a...

karlovarske-mandlove1_1

Tradiční karlovarské lázeňské oplatky a trojhránky

Karlovarské oplatky a Lázeňské trojhránky jsou odedávna neodmyslitelně spjaty s atmosférou...

Obec Podbrdy - vesnice pod svahy Brdských lesů

Pod svahy, na kterých se rozkládají Brdské lesy, leží obec Podbrdy. Vesnice s přibližně dvěma...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte