Máte se bát dědičné nemoci? Genetické vyšetření vám dá důležité odpovědi

img
31. 05. 2016 Přečteno: 1381x

Genetické vyšetření vám může dát užitečné informace o vašem zdravotním stavu a do jisté míry také předpovědět budoucnost. Pokud tak máte v rodině dědičnou chorobu a chcete mít jasno v tom, zda jste jí ohrožení, nebo ne, je pro vás genetické vyšetření správnou volbou. Jak genetická vyšetření probíhají a kdo je nabízí? To i mnohem více vám řekneme v tomto článku.

Genetické vyšetření do detailu prozkoumá každou nemoc

Genetická vyšetření se využívají v řadě oborů. Jsou nedílnou součástí prenatální diagnostiky i soudního lékařství, slouží ale i k určování příbuznosti a rodičovství. V dospělosti však genetické vyšetření využijete nejčastěji při řešení dědičných chorob. Takové vyšetření totiž odhalí, zda trpíte konkrétní genovou poruchou, nebo ne. V případě, že se genetická porucha vyskytuje ve vaší rodině, pak umí určit riziko jejího opakování i to, s jakou pravděpodobností zdědí poškozené geny vaše děti.

Jak se dostat na genetické vyšetření?

Genetická vyšetření nabízejí nejen odborné genetické poradny, které jsou obvykle součástí velkých nemocnic, ale i soukromé firmy. Genetické vyšetření si samozřejmě můžete zařídit sami na vlastní pěst, existuje ale i pohodlnější cesta. Pokud máte podezření, že původcem vašich zdravotních problémů může být dědičné onemocnění, nebo chcete jen vědět, jaké vyhlídky mají vaše děti, doporučujeme navštívit vašeho ošetřujícího lékaře. Praktický lékař, pediatr nebo i gynekolog vám totiž může napsat doporučení na genetické vyšetření. Tím zajistíte, že pracovník genetické poradny bude mít přístup k vašim zdravotním záznamům a získá všechny potřebné informace.

Jak probíhá genetické vyšetření?

Genetického vyšetření se vůbec nemusíte bát, není bolestivé ani nijak náročné. Trpět při něm ale může vaše paměť. Při odhalování souvislostí jsou totiž nejpodstatnější detailní informace o vás i vaší rodině. Ještě před vyšetřením tak dostanete podrobný dotazník, který se bude ptát na zdravotní stav vašich nejbližších příbuzných. Doporučujeme proto udělat si na dotazník dostatek času a případně se doptat příbuzných na potřebné informace, v ordinaci si potom ušetříte horečné přemýšlení i čas.

Vyplněním dotazníku to ale nekončí. Pracovník genetické poradny se vás na jeho základě bude vyptávat na všechny informace, které mohou hrát při určování dědičnosti roli. Zajímat ho tak budou alergie, užívané léky, ale i životní styl a pracovní život vás i vašich nejbližších. Pro lepší přehlednost pak vyhotoví rodokmen vaší rodiny, který může být při určování typu dědičnosti velmi užitečný.

Odběrům krve se při genetickém testu nevyhnete

Podrobné informace o prodělaných nemocech v rodině jsou pro určování dědičnosti nezbytné a mohou leccos odhalit, potvrzení ale vždy přinesou až laboratorní testy. Po vstupním rozhovoru vás tak většinou čeká odběr krve a stěr z ústní sliznice. Nic horšího vás ale v genetické poradně nečeká. Ihned po vyšetření se tak můžete bez omezení věnovat všem aktivitám, na které jste běžně zvyklí.

Kdy čekat výsledky genetického testu?

Zajímí vás, kdy můžete očekávat výsledky genetického vyšetření? Je to různé. Záleží totiž, jakou chorobu v laboratoři testují. Známé mutace genů se dají ověřit za několik dnů či týdnů, složitější vyšetření, kdy je nutné otestovat velké množství genů, pak může trvat i několik měsíců. Pro ověření vzácných mutací je pak často nutné kontaktovat specializované zahraniční laboratoře, výsledek se tak může ještě zpozdit. Ať už ale čekáte na výsledky jakéhokoli typu, pracovník genetické poradny by vás o nich měl včas informovat a vysvětlit vám, co konkrétně znamenají. V závislosti na situaci vám pak poradí další vhodné kroky.



Napsat komentář: Máte se bát dědičné nemoci? Genetické vyšetření vám dá důležité odpovědi

RE: Máte se bát dědičné nemoci? Genetické vyšetření vám dá důležité odpovědi

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.