Akné – problém, který je možné léčit

img
10. 02. 2015 Přečteno: 2868x

Každý z nás se pravděpodobně někdy potýkal s různě intenzivním akné. Ohledně akné existují stovky nejrůznějších babských rad a ještě větší množství různých kosmetických a léčivých přípravků. Ideální lék, který by stoprocentně každému zabral, se však bohužel stále neobjevil. V tomto článku se proto blíže podíváme nejen na to, co to akné je a proč vzniká, ale hlavně na širokou škálu způsobů, jakými je možné problémům s akné předcházet, zmírňovat je a jak je možné akné léčit.

Akné je problémem 84% mladistvých

Akné je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a zároveň nejčastějším kožním onemocnění v pubertě. Problémy s ním během svého života pozná více než 85 % mladistvých. A co je horší, často nás tyto problémy obtěžují i v dospělosti. Akné má tu vlastnost, že kromě nepříjemných fyzických projevů může přivodit i psychické potíže. Nevzhledné pupínky, zarudlá a mnohdy bolestivá místa, zánětlivé uhry a rozšířené póry – takovéto projevy jen velmi těžko skryjeme před okolím a nežádoucí vzhled nás může velmi trápit. Přečtěte si 7 účinných tipů, jak se zbavit akné

Čtěte také:

Bambucké máslo – přírodní balzám pro omlazení a regeneraci pokožky

Patříte-li mezi osoby, kterým akné přetrvává i v dospělosti, situace je ještě náročnější. Jen těžko se můžete utěšovat tím, že to „patří k věci", nebo tím, že problémy brzy pominou. Neváhejte proto vybrat si vhodný přístup nebo kombinaci přístupů k akné, své problémy můžete aktivně léčit, mírnit a také jim předcházet.

Co to je akné a proč vzniká

Akné je onemocnění mazových žláz a vlasových váčků. Normálně fungující mazové žláza průběžně vlas nebo chlup promašťuje mazem, který vytlačuje do kanálu vlasového váčku. Mazové žlázy jsou umístěny převážně na obličeji a horní části hrudníku – na krku, ramenou, zádech a v dekoltu.

Tvorba mazu je řízena hormonálně, proto hrají hormony prim i při problémech se zvýšenou tvorbou mazu a při vzniku akné. Mají-li naše mazové žlázy zvýšenou citlivost k mužským hormonům (testosteron, androgeny), bude se nám mazu tvořit více, tato situace proto často nastává právě v pubertě, ale nejen tehdy.

U akné hrají významnou roli mazové žlázy

Nadměrná produkce kožního mazu vede k ucpání vývodu žlázy, kde se pak utvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Tím vzniká tzv. komedon, což je nezánětlivý projev akné známý jako uher nebo bílý pupínek. Tlak hromadícího se mazu spolu se zvýšeným množením bakterií dále může vyvolat zánět, který se projeví i na pleti – stěna váčku praskne, vzniká zarudnutí, otok a bolest.

Pokud se akné neléčí již ve svých prvních lehčích fázích, může přerůst do těžšího stádia. Následkem akné mohou vznikat i hluboké a těžko odstranitelné jizvy.

Hlavní příčiny tvorby akné

  • Dědičnost – náchylnost ke vzniku akné je u rodinných příslušníků podobná
  • Hormonální aktivita – hlavně puberta a menstruační cykly, někdy také těhotenství
  • Podráždění kůže – především její škrábání a vymačkávání zhoršují zánět
  • Stres – sice akné nezpůsobuje, může jej ale zhoršovat
  • Špatná hygiena a používání nevhodné kosmetiky – v pórech se hromadí odumřelé buňky, nečistoty a bakterie, časté mytí pak naopak paradoxně zvyšuje produkci mazu
  • Používání některých léčiv, drog nebo anabolických steroidů

Předcházení a mírnění problémů s akné

Podívejme se na některé rady týkající se našich zvyků, které nám mohou pomoci předcházet problémům s akné a mírnit jejich projevy.

  • Nedotýkejte se obličeje

Rukama se dotýkáme všeho kolem nás – pot, maz a bakterie z našich rukou se tak dostávají na obličej. Zkuste si také mýt ruce preventivně častěji a průběžně během dne.

  • Myjte si obličej pravidelně, ale maximálně dvakrát či třikrát denně

Časté mytí obličeje pokožku nadměrně vysuší a donutí ji tím k větší tvorbě mazu. Nepoužívejte proto obyčejné mýdlo, ale speciální čistící přípravky (gely, vody) pro problematickou mastnou pleť.

  • Používejte vhodnou kosmetiku

Veškerá další kosmetika (včetně té dekorativní) by měla být určena pro problematickou mastnou pleť. Mnohé přípravky obsahují látky působící proti zánětu, uvolňují rohovinou ucpané vývody folikulů a nezatěžují pleť dalším maštěním nebo naopak nadměrným vysušováním.

  • Nevymačkávejte akné a neseškrabávejte jednotlivé zánětlivé projevy

Dochází tak k šíření zánětu a k drobným poraněním kůže, která se mohou zhojit jizvičkou. Nejlépe toto ponechte odborné péči kosmetičky či dermatoložky.

  • Zaměřte se na svůj jídelníček a dostatečný příjem tekutin

Příznivě působí vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, luštěnin a ryb. Z minerálů stojí za zmínku zinek, který je celkově pro pleť jedním z nejdůležitějších. Nevhodné je naopak požívání alkoholu, kouření cigaret a konzumace příliš kořeněných a mastných jídel. Negativně může působit i přemíra bílé mouky, cukrů, umělých sladidel, konzervantů a barviv.

  • Na akné pomáhá také pohyb

Pohyb obnovuje pořádek v hladinách hormonů, čímž se zmírňuje produkce mazu. Pocení napomáhá vyčistit póry a odvádí odumřelé kožní buňky na povrch pokožky. Cvičení také pomáhá od stresu, který bývá podnětem ke zvýšené produkci mazu.

Kam se obrátit pro odbornou pomoc – léčba akné

Akné je možné léčit buďto lokálně anebo celkově, kdy se léčí celý organismus. Tak i tak je potřeba vyhledat odborníka – dermatologa, který už bude vědět, která léčba je ve Vašem konkrétním případě nevhodnější.

Lokální léčba akné

Lokální léčba spočívá v péči o komedony, kdy je třeba se zbavit jejich nahromaděného obsahu ale i zabránit jejich další tvorbě. Nejčastěji se na postižená místa nasazují desinfekční prostředky nebo lokální antibiotika ve formě krémů a gelů. Tento léčebný postup se využívá u mírné až středně těžké formy akné.

Lokální prostředky bývají i volně dostupné a vyrábí je mnoho firem. Většinou jsou na bázi kyseliny salicylové, která pomáhá čistit pleť a odstraňovat odumřelé zrohovatělé buňky z povrchu pokožky. Dále často obsahují zinek, který napomáhá hojení pleti a obnově poškozených tkání.

Na předpis můžeme obdržet přípravky s obsahem retinoidů, benzylperoxidu, kyseliny azelaové či jejich kombinaci. Dermatolog se také může rozhodnout pro místně podávaná antibiotika.

Šetrnou extrakci komedonů ručně či za použití speciálních nástrojů vykonává kosmetička, ale ordinuje ji kožní lékař. Pro lokální odstranění jizev po akné se pak nejčastěji používá laser či chemické peelingy, které bývají prováděny kožními lékaři za jasně stanovených podmínek.

Celková léčba akné

K celkové perorální léčbě akné se přistupuje v případech s těžším průběhem, léčí se léky ve formě tablet nebo tobolek. Podávají se perorální antibiotika, retinoidy a u žen hormonální antikoncepce. Vždy se jedná o léčbu dlouhodobou, účinek nastupuje až po několika měsících léčby, bývá většinou dlouhodobý, je ale potřeba počítat také s vedlejšími účinky.

Akné a hormonální antikoncepce

U žen, u nichž jsou prokázané hormonální vlivy menstruačního cyklu, lze akné léčit hormonální antikoncepcí. Ženské hormony v ní obsažené vedou ke snížení tvorby kožního mazu a často i k postupnému ústupu akné, tato léčba však problém s akné většinou pouze na nějaký čas odsouvá a po vysazení antikoncepce následuje recidiva.



Napsat komentář: Akné – problém, který je možné léčit

RE: Akné – problém, který je možné léčit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.