Hlavička

Váš průvodce mateřskou a rodičovskou dovolenou

9. 4. 2015

Těšíte se na příchod miminka do Vaší rodiny, ale nedokážete se zatím zorientovat ve všech pracovněprávních otázkách? Nejste jediní, kteří v této záležitosti tápou. Tento článek Vás provede mateřskou a rodičovskou dovolenou a vším, na co v souvislosti s nimi máte nárok.

Blíže se podíváme na všechny následující otázky: Kdy odejít na mateřskou dovolenou? Jak požádat o rodičovskou dovolenou? Jak dlouho dobu můžu být doma s miminkem? Jak dlouho můžu čerpat rodičovskou dovolenou? Jak vysoký je rodičovský příspěvek v roce 2015? Může na mateřskou nastoupit otec? Můžu si při mateřské přivydělávat?

  • Mateřská dovolená

Jak dlouho trvá mateřská dovolená

Na mateřskou dovolenou mají nárok ženy v posledních týdnech těhotenství a v prvních měsících po porodu. Každé ženě (zaměstnankyni), které se narodí dítě, náleží podle § 195 zákoníku práce mateřská dovolená po dobu celkem až 28 týdnů. Pokud se Vám však narodí dvě nebo více dětí, mateřská dovolená je prodloužená na dobu 37 týdnů. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.

Kdy se nastupuje na mateřskou dovolenou?

Zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou nejčastěji od začátku 6. týdne před očekávaným termínem porodu. Je možné na ni nastoupit i dříve – nejdříve ale od začátku 8. týdne před termínem porodu. Pokud žena z mateřské dovolené vyčerpá před porodem méně než 6 týdnů, protože porodila dříve, než se očekávalo, i tak jí náleží mateřská dovolená v délce 28 (37) týdnů od nástupu na ní.

Mateřská dovolená v případě, kdy žena není zaměstnankyně

Mateřská (i rodičovská) dovolená představují překážku v práci na straně zaměstnance podle zákoníku práce. To znamená, že mateřskou (a rodičovskou) dovolenou může čerpat pouze osoba v pracovně-právním vztahu a nikoli osoba samostatně výdělečně činná. OSVČ, nezaměstnaní a studující tedy nárok na mateřskou dovolenou nemají, to však neznamená, že nemají za určitých okolností nárok na dávky při mateřské dovolené (peněžitou pomoc v mateřství).

Otcové, tedy zaměstnanci – muži, nemohou čerpat mateřskou dovolenou, mohou čerpat dovolenou rodičovskou od narození dítěte.

Dávky při mateřské dovolené – peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) vzniká, když jsou splněny tyto podmínky:

  1. Ženě v době nástupu na mateřskou dovolenou trvá účast na nemocenském pojištění - tzn. je v té době zaměstnaná nebo jako OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění či je v ochranné lhůtě (180 dní od skončení pojištění)
  2. Účast ženy na nemocenském pojištění v posledních dvou letech musí být alespoň 270 dní. Do těchto 270 dní se započítává i doba strávená studiem, pokud je úspěšně ukončeno, a doba v invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Peněžitá pomoc v mateřství je poskytována celých 28 (37) týdnů. Její výše se odvíjí od průměrné výše platu za posledních 12 měsíců a představuje jeho cca 70%.

Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě.

Je možné si při mateřské dovolené přivydělat?

V průběhu mateřské dovolené nesmí žena vykonávat práci, ze které čerpá mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství. Může ale pro svého (či jiného) zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti. Druh práce pro jejího původního zaměstnavatele ale musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru.

Žádný zaměstnavatel nesmí zaměstnat ženu v období šestinedělí. Pracovat na DPP či DPČ je tedy možné před ním (v období těhotenství) či po něm.

Rodičovská dovolená

  • Rodičovská dovolená

Jak dlouho trvá rodičovská dovolená a kdy se na rodičovskou nastupuje

Zaměstnavatel je povinen kromě mateřské dovolené poskytnout ženě (či muži) na jejich vlastní žádost i rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená náleží matce dítěte hned po skončení mateřské dovolené. Otci či matce, která neměla nárok na mateřskou, pak náleží ode dne narození dítěte.

Délka rodičovské dovolené je variabilní – zažádejte o 2, 3 nebo 4 roky. Délku je pak možné téměř libovolně měnit i v průběhu čerpání. Pokud se na začátku rozhodnete pro rychlejší čerpání, můžete si pak v průběhu rodičovské dovolené délku změnit na pomalejší variantu.

Kdo může být na rodičovské dovolené a kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Rodičovskou dovolenou mohou otec i matka čerpat současně, mohou se na ní střídat, nebo ji může čerpat jenom jeden z nich. Rodiče se mohou střídat také v pobírání rodičovského příspěvku. Na rodičovský příspěvek má nárok jeden z rodičů vždy, podmínku účasti na nemocenském pojištění je nutné splnit jen pro možnost volby délky rodičovského příspěvku.

OSVČ nárok na rodičovskou dovolenou (stejně jako na mateřskou dovolenou) nemají, mohou však čerpat rodičovský příspěvek za stejných podmínek jako zaměstnanci. Nezaměstnaní mají také nárok na rodičovský příspěvek, avšak nemohou si volit délku jeho pobírání, ale dostanou jej automaticky v nejdelší čtyřleté variantě.

Jak se o rodičovský příspěvek žádá?

O rodičovský příspěvek požádejte prostřednictvím formuláře na příslušném úřadu práce. K vyplněné žádosti předložíte občanský průkaz žadatele, rodný list dítěte a potvrzení o denním vyměřovacím základu pro možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku. Ten obdržíte na OSSZ.

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Rodičovský příspěvek je pro všechny stejný a souhrnně činí 220 tisíc korun. Rodiče si mohou zvolit, jak dlouho jej budou pobírat, a na základě toho se upraví jeho měsíční výše. Výši rodičovského příspěvku (délku jeho čerpání) je možné změnit, a to vždy jedenkrát za tři měsíce.

Je možné si při rodičovské dovolené přivydělat?

Rodič pobírající rodičovský příspěvek může mít vlastní příjem ze závislé činnosti nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Při práci pro jiného zaměstnavatele nejsou žádné limity a výkon samostatné výdělečné činnosti není nijak omezen. Při práci pro stejného zaměstnavatele je ale potřeba sjednat jiný druh práce, než je uveden na původní pracovní smlouvě.

Vždy však musí být splněno zajištění celodenní péče dítěte. Dítě do dvou let, na které pobírá rodič rodičovský příspěvek, může být v jeslích maximálně 46 hodin měsíčně. U dětí starších dvou let už není stanoven žádný zákonný limit.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 418x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.