Rákos se využívá ve stavebnictví i v bydlení, nejoblíbenější jsou rákosové rohože

img
20. 01. 2017 Přečteno: 7653x

Rákos, to je tráva, rostoucí zpravidla na zamokřených místech, která může být využita různými způsoby ve stavebnictví i interiérovém a exteriérovém designu. Zatímco v minulosti sloužil rákos jako plnohodnotný materiál pro výrobu doškových střech, dnes je toto využití spíše výjimkou. I přesto přináší celou řadu výhod. Rákos se velmi často používá ve formě zpracovaných rohoží, které ozdobí interiérové i exteriérové prostory a plní stínící a dekorační funkci.

Druhy rákosu

Na trhu se můžete setkat nejčastěji s výrobky buď z rákosu obecného, nebo čínského. Ve stavebnictví se používá především rákos obecný. Firmy, které s tímto materiálem pracují, si jej také často sami sklízí a dále zpracovávají. Rákos obecný je pevnější a silnější, lépe tak odolává povětrnostním vlivům, dešťům i působení slunce. Pokud chcete rákos umístit do exteriéru, vybírejte výrobky z rákosu obecného. Je sice výrazně dražší, ale jeho životnost je až 10 let. Rákos čínský nevydrží při venkovním použití obvykle déle než tři roky.

Čtěte také:

Pálená cihla – stavební materiál prověřený staletími

Rákos můžeme rozdělit také podle způsobu zpracování. Rákosové rohože se vyrábí buď z úzkého rákosu, pro dekoraci jsou vhodnější a uplatňují se obvykle v interiéru. Druhým typem je rákos štípaný, vyráběný z tlustých částí rákosu. Je pevnější a lépe odolává vlivům počasí. Kromě využití na zahradách, pergolách a dvorech se používá také pro obložení stropů.

Rákosové rohože

Na prvním místě jsou z hlediska využití jednoznačně rákosové rohože, které se vyrábí vzájemným navazováním jednotlivých rákosových prutů stejné délky a tloušťky. Výsledkem je pevná tvarovatelná rohož, kterou lze umístit do vnitřních i venkovních prostor. Na trhu jsou k dispozici rohože vysoké až 2 metry, kterými lze pokrýt i vyšší stěny a ploty. Odolnější alternativou k rákosovým rohožím jsou rohože z bambusu, ty jsou však obvykle dražší. Pokud tak chcete dát přednost levnější alternativě z často domácích zdrojů, rákos je vhodnou volbou.

Rákos v exteriéru

V exteriérech slouží rákosové rohože především jako stínící prvek, který zajistí soukromí a oddělí prostor vašeho pozemku od okolí. Instalace rohoží je snadná, připevňují se buď pomocí vázacího drátu nebo sponkovače v závislosti na připevňovaném materiálu. Ve venkovních prostorách se rákos používá pro zakrytí a zneprůhlednění plotů, pro obložení zdí i dílčích částí. Díky přírodnímu vzhledu se rákos hodí pro dekorování venkovních posezení, zahrádek, pergol i balkónů. Obložit však lze i dílčí části, např. květináče, schody či okraje venkovních bazénů.

Rákos v interiéru

Ve vnitřních prostorách se používají rohože z tenčích rákosových prutů, které vytvářejí zajímavou strukturu. Slouží nejčastěji k obložení zdí či stropů. Skvěle se hodí pro umístění za postel či na stěnu obývacího pokoje. Díky rustikálnímu vzhledu se hodí na chaty, chalupy a statky, ovšem i moderní interiérové návrhářství umí přírodní materiál do interiéru vhodně začlenit.

Při dodržení základních pravidel dekorování tak bude rákosová rohož skvělým designovým doplňkem i v moderních interiérech. Štípaný rákos se používá pro obložení stropů, je skvělým řešením tam, kde stropy a zdi nejsou příliš rovné. Rákos opticky veškeré nerovnosti zamaskuje.

Údržba rákosových rohoží

Rákosové rohože nevyžadují speciální údržbu, lze je omývat vodou i běžnými čisticími prostředky. Pokud chcete rohožím dodat lesk a zvýšit jejich trvanlivost, můžete je natřít bezbarvým lakem. Lak aplikujte na bezprašném místě, na světlých rákosových prutech může být přilepený prach viditelný. Rákos přináší také možnost barvení barevnými laky. Tím lze dosáhnout barevného sladění v interiéru i exteriéru, případně vytvořit barevné přechody či estetické mozaiky.

Rákos ve stavebnictví

Doposud jsme se zmiňovali jen o použití rákosu ve formě rohoží, které plní převážně estetickou a stínící funkci. Rákos má však své plnohodnotné využití i ve stavebnictví. V minulosti byl rákos dostupným a hojně užívaným materiálem pro stavbu střech, dnes se od tohoto postupu v běžném stavebním řemesle ustoupilo. Díky stoupajícímu zájmu o alternativní stavební metody a návratu k přírodnímu materiálu však rákosové střechy začínají být opět aktuální.

Na trhu narazíte dokonce na specializované firmy, které se zabývají přímo realizací doškových střech z rákosu. Takové stavby se nejčastěji realizují ve skanzenech, historických vesničkách či zoologických zahradách, díky estetické působivosti však narazíte i na mnohé novostavby s doškovou střechou z rákosu.

Rákos jako střešní krytina

Kromě netradičního vzhledu přináší rákos jako střešní krytina hned několik výhod. Jednak jde o cenově dostupný materiál, který splňuje náročné požadavky na tepelnou izolaci. Poškozené části střechy lze jednoduše opravovat, rákos stačí doplnit bez nutnosti odstranění původní vrstvy. V oblasti moderního stavebnictví se používají také rákosové panely, které se snadno pokládají.

V současnosti je vyřešen také problém s protipožární bezpečností. Rákos lze impregnovat speciálními nástřiky, které výrazně zhorší zápalnost a hořlavost rákosu. V okolí komínů se pak umísťují lapače jisker. V Holandsku nebo Belgii, kde má rákos ve stavebnictví své pevné místo, se běžně využívají komplexní hasicí systémy střech, které stavbu dostatečně ochrání před rizikem požáru.

Další využití rákosu ve stavebnictví

Ve stavebnictví se však rákos nepoužívá jen na stavbu střech. Ve formě rohoží je lze umístit pod omítku, čímž se zvýší tepelná izolace stavby. Vyrábí se z nich také izolační desky. Rákos také slouží pro výrobu paravánů, přístřešků či velkých slunečníků.

Ačkoliv byl rákos díky moderním stavebním i dekoračním materiálům na okraji zájmu, díky snaze o návrat k přírodě a tradici se jeho využití opět aktualizuje. Ať už potřebujete oddělit váš pozemek od pozemku souseda, vybrat vhodnou krytinu pro venkovní přístřešek nebo zajímavým způsobem vyzdobit vaši ložnici, použití rákosu je ideálním originálním alternativním řešením.



Napsat komentář: Rákos se využívá ve stavebnictví i v bydlení, nejoblíbenější jsou rákosové rohože

RE: Rákos se využívá ve stavebnictví i v bydlení, nejoblíbenější jsou rákosové rohože

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.