Trápí vás únava a nespavost? Melatonin vám pomůže

img
18. 04. 2017 Přečteno: 2144x

Lidé v dnešní době často mívají problémy s nespavostí. Chtějí si konečně užít zdravý spánek, ale často přitom zapomínají na udržování pravidelného denního rytmu. Se zvýšením hladiny hormonu melatoninu by si však konečně mohli dopřát zaslouženého odpočinku.

Trápí vás nespavost? Chtěli byste si užít zdravý spánek, ale každou noc se probouzíte? Vaše problémy mohou souviset s nedostatkem melatoninu - hormonu, který ovlivňuje koordinaci denního rytmu včetně spánku. Zvýšení jeho přirozené hladiny v těle přitom není obtížné. Kvalitní a dlouhý spánek vám tak často může zajistit drobná změna jídelníčku, horká koupel nebo doplněk stravy dostupný​ v internetových obchodech.

Melatonin je tělu vlastní

Hormon s rozsáhlými antioxidačními účinky vzniká během spánku v šišince mozkové (epifýze). Pro zdravý spánek je důležité v těle udržet jeho vysokou hladinu, která je silně závislá na střídání světla a tmy. Přímo tedy reaguje na naše biologické hodiny - nejvíce se ho v těle tvoří přes noc, nejméně zase ráno. Množství přímo souvisí s kvalitou spánku - čím více melatoninu, tím zdravější a lepší spánek.

Čtěte také:

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Zdravý spánek i krevní oběh

V lékařství se melatonin často používá pro léčbu spánkových poruch. Kromě zamezování nespavosti má však velmi rozsáhlé účinky také na oběh krve a krevní tlak. Ověřený je však i vliv na léčbu rakoviny, průběh ​stárnutí nebo míru depresí​ a dalších psychologických jevů. Jeho hladinu můžete zvýšit různými způsoby, ať už se jedná o běžné potraviny, bylinky, různé činnosti před spaním nebo další doplňky stravy.

Zvýšení přirozené hladiny melatoninu vám zajistí:

  • správné rozložení denního rytmu - po desáté hodině běžte spát a využijte tak čas noci
  • konec pití kávy, koly nebo energetických nápojů těsně před spánkem
  • pravidelné dýchání před spaním - pravidelné výdechy a nádechy na lůžku
  • procházka před spaním - čtyři hodiny před odchodem na lože však už necvičte
  • spánek za úplné tmy - bez jakýchkoliv dalších zdrojů světla (monitory, lampy)
  • horká koupel před spaním
  • vystavení se slunečnímu světlu přes den, hlavně dopoledne
  • odložení náročných pracovních úkolů, které byste dělali těsně před spaním

Pokud by vám procházka před spaním nebo tma nestačily, můžete svou stravu doplnit o další potraviny - obilniny, bylinky, ovoce a zeleninu. Ty, které vám zajistí pravidelný přísun melatoninu, jsou přitom snadno zakoupitelné​.

Zdroje melatoninu v běžné stravě:

  • obilné klíčky, oves, ječmen a rýže
  • zázvor, třezalka, šalvěj lékařská a kopretina řimbaba
  • banány
  • rajčata

Melatonin kromě zkvalitnění spánku a konce nespavosti nabízí plno dalších blahodárných účinků pro vaše tělo. Usnadní vám letecké cestování i sníží riziko vzniku rakoviny.

Potíže s přelety přestanou

Melatonin vám pomůže s odstraňováním tzv. "jet lag symptomů". Přechodné zhroucení biologických rytmů způsobené přeletem několika časových pásem vám často může znepříjemnit cestování. Stejně jako u nespavosti však doplněk stravy vaše problémy může dlouhodobě vyřešit.

Melatonin může údajně pomáhat i při léčbě rakoviny

Nedostatek melatoninu kromě nespavosti a depresí podle nkterých zdrojů může zvyšovat i riziko vzniku různých typů rakoviny. Tisíce studií přinášejí doklady o tom, že tento hormon naopak může být úspěšně použit při boji s ní. Melatonin zastavuje růst rakovinných buněk a jejich šíření. Zastavuje tvorbu krevních vlásečnic v novém nádoru a brání působení škodlivých forem estrogenu, aby nestimulovaly další zhoubné bujení.

S rostoucím věkem tvorba melatoninu klesá

Přirozená tvorba melatoninu v lidském organismu se bohužel s postupem času omezuje. Produkce je nejvyšší u kojenců, kde spolu s růstovým hormonem zajišťuje rychlý vývoj. Vysoká tvorba se zachovává až do období pubescence (11 - 15 let), poté následuje velmi rychlý pokles. Ve věku padesáti let se tvorba dostane maximálně na šestinu původního stavu a způsobuje tak problémy s nespavostí. Čím jsou lidé starší, jejich problémů s nespavostí bude jen přibývat. Je proto potřeba zásobu melatoninu neustále zvyšovat, ať už správným denním rytmem nebo vhodným stravováním.

K sehnání je melatonin zatím jen na předpis

Kromě běžných potravin nebo cvičení je melatonin dostupný i jako doplněk stravy​. Všichni zájemci však budou zklamáni, že v České republice zatím není ve volném prodeji. Lze jej však pohodlně objednat pomocí zásilkového prodeje ze zahraničí (například ze Slovenska nebo Polska). U nás je nyní možné hormon získat pouze na lékařský předpis.

Melatonin - investice, která se vždy vyplatí

Vysoká hladina hormonu melatoninu vám nepřinese jen řešení problémů s nespavostí. Sníží riziko vážných onemocnění a zbaví vás případných depresí. Ustálení rytmu dne a noci už teď je investice do budoucna, kdy se tvorba hormonu výrazně zpomalí. Pokud už nyní trpíte s potížemi spánku, není pozdě se začít více věnovat svému zdraví.



Napsat komentář: Trápí vás únava a nespavost? Melatonin vám pomůže

RE: Trápí vás únava a nespavost? Melatonin vám pomůže

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.