Hlavička

Slovácké divadlo Uherské Hradiště – scéna, jež se proslavila Rychlými šípy

12. 11. 2015

Víte o tom, že se v srdci Slovácka nachází jedno z nejúspěšnějších českých divadel? Vzniklo po skončení druhé světové války, přežilo nástrahy komunistického režimu a existuje dodnes. Slovácké divadlo Uherské Hradiště tak v říjnu 2015 oslaví již 70. výročí svého vzniku.

Eliška Balzerová, Petr Nárožný, Marta Kubišová, Ondřej Vetchý, Matěj Hádek - to je jen stručný výčet osobností, které navštíví Slovácké divadlo Uherské Hradiště v době oslav 70. výročí. Diváci se tak mohou těšit na úspěšné inscenace, které předvede Divadlo na Fidlovačce nebo Činoherní klub.

Říkáte si, čím si zmiňované moravské divadlo zasloužilo, aby se jeho výročí slavilo na takové vysoké úrovni? Slovácké divadlo Uherské Hradiště ovšem není jen nějaké divadlo. Za sedm dekád své existence si totiž vydobylo místo mezi nejúspěšnějšími a nejoblíbenějšími divadly v republice.

Vše ve Slováckém divadle Uherské Hradiště odstartovala Její pastorkyňa

Základem budoucích úspěchů byl pro Slovácké divadlo Uherské Hradiště rok 1945. Tehdy bylo totiž divadlo založeno a 10. října téhož roku uvedlo první premiéru. Zahajovací hrou byla Její pastorkyňa od Gabriely Preissové.

V letech 1949-53 si museli herci i diváci zvykat na název Městské oblastní divadlo Uherské Hradiště, neboť divadlo spadalo pod místní národní výbor. Těžké časy ovšem pro Slovácké divadlo Uherské Hradiště přišly v 60. letech minulého století.

Kvůli otevření nového divadla v tehdejším Gottwaldově (nyní Zlín) byl blízko zánik divadla v Uherském Brodě. Slovácké divadlo sice nakonec nezaniklo, ale jeho soubor muselo opustit patnáct členů a navíc byly divadlu sníženy státní příspěvky. Kvůli tomuto zásahu se tak Slovácké divadlo Uherské Hradiště stalo nejmenší zájezdovou scénou. Opětovný rozmach zažilo divadlo až na začátku normalizace v roce 1969.

Sametová revoluce přinesla do Slováckého divadla vysněnou rekonstrukci

Významný datem pro Slovácké divadlo Uherské Hradiště je 27. listopad 1978. Tehdy totiž byla otevřena Malá scéna divadla, která svou existenci zahájila komedií Velmi choulostivá situace v penzionu Beránek od Seana O´Caseyho.

Slovácké divadlo Uherské Hradiště pokračovalo plynule ve svém provozu i po revoluci. V sezóně 1991/92 se navíc herci i divadelní příznivci dočkali generální rekonstrukce budovy, která dala divadlu nový a sympatický vzhled.

Fenomenální Rychlé šípy - hra, kterou se Slovácké divadlo proslavilo

A co patří mezi nejoblíbenější představení, které Slovácké divadlo Uherské Hradiště během své existence uvedlo? Odpověď je jednoznačná – Rychlé šípy. Tato legendární komedie totiž všechny ostatní inscenace předčila v jedné věci.

Od října 2000, kdy měla hra svou premiéru, se uskutečnilo více než 400 repríz tohoto na motivy knih Jaroslava Foglara. Rychlé šípy nesklízely úspěch ovšem pouze na domácí scéně v Uherském Hradišti, dobře hodnoceny byly také na tuzemských festivalech. Soubor divadla navíc s dvouhodinovým představením objel divadla po celé republice, Rychlé šípy tak podle odhadů vidělo více než sto tisíc lidí. Toto číslo se však stále zvětšuje, neboť Slovácké divadlo Uherské Hradiště má Rychlé šípy stále ve svém repertoáru. A co jiného kromě nestárnoucí komedie na zdejších prknech, která znamenají svět, můžete vidět?

Komedie, které trhají bránici

Pokud se chcete v divadle bavit, máte na výběr několik skvělých komedií. Od roku 2007 Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí divácky oblíbenou hru Nájemníci od Michaela Cooneyho. Hlavního hrdinu Erica Swana ztvárnil Jiří Hejcman, kterého můžete kromě Slováckého divadla vidět také v Divadle Husa na provázku, Národním divadle Brno nebo v Městském divadle Zlín.

Další úspěšnou komedií, která se hraje již několik let, je hra 1+2=6 (Jedna a dva je šest), kterou napsal Ray Cooney. Hlavního hrdinu hraje Zdeněk Trčálek, jenž za tuto roli získal ocenění Slovácký Oskar 2007. Mezi další komedie, které má na svém repertoáru Slovácké divadlo Uherské Hradiště, se řadí mimo jiné také Peklo v hotelu Westminster či Sám na dva šéfy.

S Alenkou do říše divů

Kromě komedií máte ale na výběr i z divadelní klasiky. V dubnu 2015 měla premiéru shakespearovská tragédie Macbeth, kterou po Othellovi a Richardu III. režíruje opět Igor Stránský. Slovácko divadlo Uherské Hradiště uvádí také oblíbenou aktovku Svatba od Bertolta Brechta či Lucernu, vrchol české klasiky od Aloise Jiráska.

V roce 2015 uvedlo Slovácké divadlo Uherské Hradiště hned několik inscenací, tou zatím nejnovější je Alenka v kraji divů a za zrcadlem podle knihy Lewise Carrola. Premiéru měla 20. června 2015 a je určena pro všechny věkové kategorie. Pokud ale hledáte představení speciálně pro děti, tak vyrazte na Nezbednou pohádku. Tu na motivy Josefa Lady napsal David Vacke a zaměřuje se v ní na klasické pohádkové postavy, které ukazuje v jiném světle, než ho děti znají z ostatních pohádek.

Slovácké divadlo: Malá scéna, velké výkony

Kromě Velké scény, kde se hrají všechna výše zmíněná představení, má Slovácké divadlo Uherské Hradiště k dispozici také prostory, které nesou název Malá scéna. K vidění je zde například hra Autista – Moje zatracené nervy!, jež ukazuje život mladého muže postiženého autismem. Toho hraje Josef Kubáník, který je mimo jiné také tiskovým mluvčím divadla.

A co Slovácké divadlo Uherské Hradiště chystá v roce 2015? Na listopad je naplánovaná premiéra světově známého muzikálu Chicago, ještě před tím se však na začátku října bude konat již zmíněná oslava 70. výročí založení divadla.

Svozy do okolních obcí - služba organizovaná Slováckým divadlem

Co se týká vstupenek, tak ty si můžete zakoupit buď přímo na pokladně divadla, nebo z pohodlí domova přes speciální e-shop na internetových stránkách divadla. Ceny na činoherní představení se pohybují v rozmezí 200-250 korun, na muzikál stojí vstupenky okolo 300 korun. Slovácké divadlo Uherské Hradiště také nabízí výhodné předplatné, na které dostávají slevu žáci, studenti a senioři. Velkou výhodou pro diváky z okolních obcí jsou svozy, které divadlo organizuje.

Na závěr se ještě sluší zmínit pár základních informací o samotném divadle. Slovácké divadlo Uherské Hradiště má kapacitu 387 míst, přízemní hlediště má šestnáct řad, dalších pět řad je na balkóně. Současným ředitelem, uměleckým šéfem a režisérem v jedné osobě je Igor Stránský, toho ale na podzim 2015 vystřídá Michal Zetel.

foto: Slovácké divadlo Uherské Hradiště


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

brod

Město Železný Brod - historie, kultura a zajímavé turistické cíle

Město Železný Brod leží v údolí řeky Jizery na rozhraní Krkonoš, Českého ráje...

clunek

Obec Člunek v přírodním parku Česká Kanada

Obec Člunek se nachází v Jihočeském kraji přibližně 9 kilometrů jihovýchodně od Jindřichova Hradce....

letni_foto

Obec Teplička v CHKO Slavkovský les

Obec Teplička je malá vesnička v údolí řeky Teplá nedaleko od města Karlovy Vary. Rozkládá se na území CHKO...

osice foto

Obec Osice u Hradce Králové má bohatou historii

Obec Osice leží 13 kilometrů jihozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm hudebního skladatele a...

Fotolia_63608480_M

Obec Němčice, okr. Mladá Boleslav

Průmyslové město Mladá Boleslav, známé především jako sídlo automobilky Škoda, je obklopeno řadou malých...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte