Hlavička

Orákulum dříve znamenalo věštírnu. Dnes se užívá jako název pro věštění budoucnosti

1. 5. 2017

Dříve představovalo orákulum místo, kde byla pronášena proroctví. Později se však toto označení začalo používat také pro samotnou věštbu. Nezáleží přitom na způsobu, jakým se provádí. Jestliže tedy v současné době uslyšíme slovo orákulum, jde o věštění budoucnosti, získané za pomoci karet, čínského I-t'ingu, keltských run nebo třeba kostek. Každé orákulum má svou vlastní řeč a své symboly. Přesto získaná předpověď není nikdy jednou pro vždy závazně daná a neměnná.

Prvním a důležitým faktorem přesnosti výkladu je správné položení otázky. Na jasnou otázku přichází jasná odpověď. Je třeba si ujasnit, co se chceme dozvědět. Orákulum také odráží naše vnitřní rozpoložení. Pokud pokládáme otázku, je třeba se oprostit od jakéhokoliv očekávání, ať už negativního nebo pozitivního. Jestliže to nedokážeme, vybrané karty nebo výsledek rozhození mincí u I-t´ingu pak odráží tyto naše naděje, obavy anebo touhy, ale nenaznačí skutečný vývoj budoucích událostí. Také pokud chceme získat odpovědi na více dotazů anebo má náš hlavní dotaz podotázky, neshrnujme je do jednoho výkladu. Je třeba udělat výklad ke každé otázce zvlášť.

Runové kameny jsou osvědčeným způsobem pro věštění budoucnostiRunové kameny jsou osvědčeným způsobem pro věštění budoucnosti

Co říká orákulum: zkušenosti věštce jsou důležité

Důležité je také vědět, nakolik jsme schopni unést odpověď, kterou nečekáme. Pokud nejsme připraveni na možnost, že orákulum naznačí jiný vývoj událostí, než jaký si přejeme, raději od dotazování upusťme. Při věštění budoucnosti pak záleží hodně i na interpretaci odpovědi orákula. Karty i runy mají množství symbolů, kterým je třeba rozumět. Jedna karta mívá navíc více významů. Velmi pak záleží pak na tom, jak je vykladač zkušený. Jeho intuice hraje významnou roli. Při výkladu by měl automaticky přiřadit kartě a symbolu ten správný význam, který pro konkrétního člověka a danou situaci má.

Pozor na nejasné odpovědi při věštění budoucnosti

Na negativním vývoji událostí může mít mnohdy hlavní vinu věštec, který špatně interpretoval poselství orákula. Klient často vyslechne nejasné a dvojsmyslné předpovědi, aby si z nich sám vybral to, co se mu více hodí nebo líbí. Pro takové výroky se vžil název „pýthické předpovědi“.

Původ tohoto slovního spojení pochází ze starého Řecka a jeho slavné věštírny v Delfách. Tu podle legendy založil bůh Apollo. Zde sedávala kněžka, která v transu  odříkávala předpovědi. Ty byly často tak nejasné, že je bylo možné vyložit různými způsoby. Výhodou bylo, že se věštba pokaždé vyplnila. Jedním z nejznámějších případů podobné věštby je odpověď lýdskému králi Kroisovi, který se přišel do věštírny zeptat, zda má vstoupit do války s Peršany. Ta zněla: „Překročíš-li řeku Halys, zničíš velkou říši.“ Král to pochopil jako předpověď svého vítězství. Věštba se skutečně splnila a král velkou říši opravdu zničil. Bohužel tu svou. Je proto důležité zvolit si pro věštění budoucnosti zkušeného věštce, nejlepším doporučením pak bývají recenze známých a přátel.

Vsadit také můžete na tarotové kartyVsadit také můžete na tarotové karty

Orákulum nepopisuje nezvratný osud

Karty ani jiné metody věštění budoucnosti neurčují neměnný budoucí osud tazatele. Naznačují cestu a předpokládaný výsledek, jak se věci vyvinou, pokud nezměníme své chování, jednání či myšlení. Věštba pouze naznačuje směr, netvoří samotný osud. Ten máme ve svých rukou my sami. Můžeme se ptát, co je vhodné udělat a jak dosáhnout toho, co si přejeme. Orákulum nám odpoví a naznačí i to, jak se se situace změní, pokud nezůstaneme pasivní a uděláme to či ono. Může nám také napovědět, co bychom udělat měli, aby to pro nás bylo dobré. Někdy je třeba více aktivity, jindy pro změnu zachovat více zdrženlivosti.

Věštění budoucnosti jakýmkoliv způsobem funguje a naznačí, jak se s určitou situací vypořádat a jak se v ní zorientovat. Představte si situaci, kdy řídíte loď na rozbouřeném moři. Nevíte, kam vás proud nese. Pokud se jím necháte unášet vpřed, nevíte, co bude dál. Někde před vámi v mlze jsou totiž nebezpečná skaliska. Vy je nevidíte. Pokud byste se náhle dozvěděli, jak se jim vyhnout a kudy správně plout, uděláte to a doplavíte se do bezpečí. Pokud byste otázku nepoložili anebo se neřídili tím, co jste se dozvěděli a nezměnili svůj způsob plavby, pak byste ztroskotali. Tak funguje i věštění budoucnosti. Pokud se zeptáte na to, jak se bude určitá záležitost vyvíjet dále, dostanete odpověď. Pokud se vám nezamlouvá, co vám orákulum odpovědělo, ptejte se, jak se situaci vyhnout, jak ji zvládnout anebo jak ji změnit ve svůj prospěch.

Základní pravidla pro věštění budoucnosti

Věštění budoucnosti má svá pravidla, která by se měla dodržovat. Je nutné se soustředit na výběr vhodného prostředí i způsob výkladu. Hlavním předpokladem je vnitřní klid. Ideální je, pokud se před výkladem provede meditace. Také prostředí, kde výklad probíhá, by mělo být klidné a nerušené. Klid a harmonii vám navodí příjemná, tichá hudba. Není od věci, pokud se zapálí svíčka. Zahání a likviduje všechny špatné energie, které by mohly výklad a napojení na univerzální zdroj informací narušit. Před i po výkladu si nad plamenem svíčky můžeme očistit ruce. Vhodné je použít také drahé kameny. Ne však jen pro ozdobu. Čistí prostor a podpoří intuici, otevření třetího oka i klidné vnitřní naladění.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_98547269_Lverze2

Alternativní medicína v souladu s přírodou MujStyl.com

Zkušená homeopatka Michaela Todarellová nabízí komplexní služby v oblasti alternativní...

Tradiční čínská medicína Praha 5 - Centrum TČM Oáza Harmonie, s.r.o.

Jsme Centrum TČM Oáza Harmonie, s.r.o. s provozovnou nedaleko pražského...

Josef Máca: automatická kresba, reiki a odvádění duchů

Léčitel, šaman a mistr reiki Josef Máca se zabývá diagnostikou zdravotního stavu člověka...

Centrum alternativních metod pro zdraví: duchovní léčení a alternativní léčba

Nejrůznější problémy těla i duše může účinně vyřešit...

Tradiční Čínská Medicína Jana Postlová

Tradiční čínská medicína přistupuje k léčbě komplexně, v souladu s přírodou a jejími zákonitostmi....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte