Najdeme vám tu správnou firmu.

Volejte 720 952 910

Hlavička

Domácí dubové kapky – všestranný pomocník nejen na kožní potíže

21. 8. 2019

Sehnat je můžete v lékárně i na internetu. K čemu jsou vlastně dobré dubové kapky, zvané také dubovky, a proč by je měl mít každý ve své lékárničce? A jak si můžete jednoduše připravit sami doma domácí dubové kapky?

Dubové kapky – účinky a užívání

Dubové kapky jsou vyhledávané pro své stahující, dezinfekční a mírně protizánětlivé účinky. S jejich pomocí se lépe hojí a regenerují sliznice a kůže. To vše způsobují třísloviny neboli taniny, které dubová kůra obsahuje. Taniny reagují s bílkovinami, které srážejí – právě tak dochází k výše uvedeným účinkům.

VÝPLACH ÚST

  • Výplach s dubovými kapkami dobře využijte při řešení problémů v dutině ústní jako jsou afty, záněty dásní, bolesti zubů a paradentóza. Dále je lze využít při bolestech v krku, chrapotu či angíně nebo ucpaném nosu. Aplikace do nosu nebo krku není příjemná, ale velmi účinná.

BODNUTÍ HMYZEM

  • Při bodnutí hmyzem nebo po odstranění klíštěte se postižené místo potírá. Při kožních potížích typu atopické ekzémy, plísně, proleženiny a další infekce se zasažená místa oplachují. Kůra je prospěšná i pro diabetiky trpící kožními obtížemi. Využít je můžete také při léčbě akné a drobných popálenin. Přečtěte si 7 tipů, jak na akné

LÉČBA HEMEROIDŮ

  • Při léčbě hemeroidů jsou doporučovány sedací koupele. Nejčastější příprava koupele je 150 ml kapek do 100 l vody o tělesné teplotě. Dubová kůra je vhodné k ošetření hemeroidů i v těhotenství a po porodu – používá se pouze zevně a miminko neohrožuje. Přečtěte si další tip na dubovou koupel

Pokud užíváte nějaké léky na předpis, informujte svého lékaře o vašem plánu užívat dubové kapky. U některých léků by mohlo dojít k negativnímu vzájemnému působení s kapkami. Vnější užití není výrazně omezeno, v případě vnitřního užití se doporučuje u dospělých osob maximálně 20 kapek denně. U dětí použijte dubové kapky vnitřně vždy jen po poradě s lékařem!

Dubová kůra – tipy na sběr

Domácí dubové kapky se nejčastěji vyrábějí z dubové kůry, i když je možné je připravit i z nerozvinutých pupenů. Třísloviny jsou obsaženy i v listech a žaludech, ale jejich největší koncentrace je právě v dubové kůře a pupenech.

Na domácí přípravu dubovek je nejvhodnější sušená dubová kůra nebo čerstvé dubové pupeny. Kůru je nejlepší sbírat z mladých hladkých větviček dříve než na nich vyraší listy. Doporučovaný průměr takových větviček je do 3 cm.

Domácí dubové kapky – recept

Vedle dubové kůry budeme na přípravu dubových kapek potřebovat líh. Nejvhodnější je 60% alkohol, případně bude stačit i slabší od 40 %. Na 20 gramů sušené kůry nebo pupenů použijeme 100 ml alkoholu.

  • Dubová kůra s alkoholem se umístí od vhodné uzavíratelné nádoby a nechá 2 týdny louhovat při pokojové teplotě.
  • Každý den nálev protřepeme.
  • Po dvou týdnech extrakt přefiltrujeme přes plátno nebo látkový kapesník a nalijeme do tmavé lahvičky.
  • Takto připravené domácí dubové kapky nám vydrží nejméně 2 roky.

Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte