Cuketové pickles snadno a rychle. Vyzkoušejte cuketovou delikatesu!

Cuketové pickles snadno a rychle. Vyzkoušejte cuketovou delikatesu!

Receptů z cuket známe jistě spoustu. A není se čemu divit, cuketa je chutná, zdravá a hodí se skoro ke všemu.  Vyzkoušeli jsme ale už cuketové pickles? Jsou lahodné, rychlé a skvěle doplní nejedno jídlo. Navíc nám pro jejich přípravu stačí jen pár ingrediencí. Řekneme, co jsou pickles vlastně zač a poradíme ten nejlepší recept na vlastní cuketové pickles.

Čtěte také:

Jak správně připravit zdraví prospěšné Pickles?

Cuketa bojuje proti nadváze, gastritidě a nemocem srdce

Cuketa je tykvovitá zelenina, která se u nás masově rozšířila až v 80. letech. Oblibě se těší zejména kvůli nenáročnému pěstování. Její hlavní předností ale je, že prospívá našemu zdraví. Obsahuje velmi málo tuků, sodíku a kalorií, ale zato dostatek bílkovin. Proto je skvělou složkou dietní a lehké stravy. Mezi její velkou výhodu patří močopudné účinky. Také našemu tělu nabízí rozpustnou vlákninu. Pomůže nám při řadě zažívacích chorob, jako je porucha trávení, gastritida, kolitida a dráždivý tračník. Má blahodárný vliv i na kardiovaskulární onemocnění jako je vysoký krevní tlak, arterioskleróza a choroba srdečních cév. Cuketa posiluje imunitu, nervovou soustavu a udržuje zdravý stav ledvin. Milujete cuketu na 100 způsobů? Připravte si nejlepší recepty z cukety.

Cuketové pickles: Co to je?

Na přípravu pickles stačí nechat projít zeleninu mléčným kvašením a dochutit. Cuketové pickles jsou rázem na světě. Na pickles se ale můžou použít nejrůznější druhy zeleniny. Kvašení se také říká fermentace a tento postup uchovávání zeleniny se používá už celé tisíciletí.

  • Pickles si můžeme dopřávat čerstvé opravdu dlouho, v lednici můžou vydržet až celý rok.
  • Navíc zelenina neprochází žádnými tepelnými úpravami a uchovává si tak všechny svoje vitamíny. Dokonce se obsah zdraví prospěšných živin zvyšuje.
  • Kvašená neboli fermentovaná zelenina pomáhá obnovovat a udržovat zdravou střevní mikroflóru.
  • Pickles zvyšují imunitu a pomáhají tělo zbavovat toxinů.
  • Jsou účinné proti únavě.
  • Snižují vysoký krevní tlak.
  • Můžeme vyzkoušet nejen cuketové pickles, ale také pickles z celé řady jiných druhů zelenin, jako z dýně, okurek, cibule, mrkve, zelí, červené řepy, brokolice, kedlubny a ředkviček.

Cukety a cuketové pickles (1)

Recept na nejlepší cuketové pickles

Cuketa se hodí snad ke všem bylinkám a ingrediencím. Výborná je zejména ve spojení s česnekem, rozmarýnem a tymiánem. Příprava nám zabere zhruba půl hodiny. Pak cuketové pickles necháme ještě dva dny uležet. Pokud máme raději ostřejší jídla, můžeme v receptu vynechat vodu a místo ní přidat stejné množství octa. Cuketové pickles tak dostanou správný říz.

Cuketové pickles: Co budeme potřebovat?

Do sklenice: 

  • 1 větší cuketa 
  • 5 stroužků česneku
  • Snítky čerstvého rozmarýnu 
  • Snítky čerstvého tymiánu

Nálev:

  • 300 ml octa
  • 200 ml vody
  • 1 lžička kmínu
  • 3 lžíce cukru
  • 10 kuliček pepře
  • 2 lžičky kurkumy

Cuketové pickles: Jak na to?

  • Na cuketové pickles nejprve vezmeme cuketu a omyjeme ji. Obzvlášť, pokud není z naší zahrádky, ale z obchodu.
  • Cuketu nastrouháme na dlouhé tenké plátky. Buď k tomu můžeme použít škrabku anebo struhadlo. Strouháme ji i se slupkou. Až se začnou objevovat semínka, zbytek cukety vyhodíme.
  • Nastrouhanou cuketu vložíme do misky a osolíme. Až pustí vodu, plátky vyjmeme. Vodu z cukety nalijme do hrnce, ve kterém budeme připravovat nálev.
  • Oloupeme si stroužky česneku a ponecháme je v celku.
  • Připravíme sklenici o objemu zhruba půl litru. Menší raději nevolme, šťávy by při kvašení mohly ze sklenice vytéct.
  • Do sklenice na cuketové pickles vkládáme plátky cukety a prokládáme je celými česnekovými stroužky a snítky bylinek.
  • Do hrnce k vodě z cukety postupně přidáváme ocet, vodu, kmín, cukr, pepř a kurkumu.
  • Nálev v hrnci vaříme, dokud se nerozpustí všechen cukr a směs nezačne vařit.
  • Poté nálev z plotny odstavíme a zalijeme jím sklenici s cuketou, česnekem a bylinkami. Všechny ingredience by měly být v nálevu úplně ponořené.
  • Sklenici pečlivě uzavřeme a pickles necháme vychladnout.
  • Cuketové pickles potřebují nechat odležet. Dáme je do lednice, nejlépe alespoň na dva dny. Poté jsou cuketové pickles připraveném konzumaci.

Cukety a cuketové pickles (3)

Cuketové pickles využijeme k masům, salátům i hamburgerům

Cuketové pickles najdou v naší kuchyni opravdu široké využití. Stejně jako jiné pickles, i ty cuketové jdou výborně k masům. Skvěle poslouží při grilovaní anebo přípravě topinek. Velmi populární jsou pickles nyní při přípravě hamburgerů a hotdogů. Můžeme je dát do salátů, třeba místo citrónu a octa. Cuketové pickles můžeme přidat v podstatě kamkoli, kam bychom jinak dali kysanou okurku nebo kysané zelí. A v neposlední řadě si je můžeme dát jen tak na chuť.

Přečtěte si, jak na kvašáky a kvašená rajčata!



Diskuse k článku

  • Michal

    08:15 25. 10. 2021 0
    Dobrý den, opravdu se jedná v tomto případě o pickles, když recept obsahuje ocet?
    • Monika

      08:47 25. 10. 2021 0
      Dobrý den Michale, na pickles existuje nespočet návodů. A ano, je možné je připravit i tímto způsobem, tedy s octem.
      • Michal

        13:03 25. 10. 2021 +1
        Děkuji za info. Ale mléčné kvašení zde tedy předpokládám neproběhne?
        • Monika

          16:40 25. 10. 2021 -1
          Ne, mléčné kvašení neproběhne, pokud dáme ocet. V angličtině se slovo "pickles" používá jak pro fermentovanou zeleninu, tak i nakládanou. :-)

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.