Což takhle dát si pegan? Nový stravovací styl vám pomůže žít zdravěji a shodit pár kil

 pegan2Pegan = paleo + vegan

O veganství, vegetariánství nebo paleo jste jistě již slyšeli. Co ale pegan dieta? Říká vám tento pojem něco? Jedná se o nový styl stravování, kdy kombinujeme výhody konceptů veganství a paleo. Člověk se tak při sestavování jídelníčku vyhýbá cukru, pesticidům, zařazuje převážně zeleninu, ale i ryby nebo maso. Díky této stravě můžete shodit až čtyři kg tuků za měsíc. Pojďme si ukázat, jak pegan dieta funguje. Zvládnete ji i vy?

Pegan: skloubení palea a vegan stylu stravování

Slovíčko pegan byste měli zařadit do svého slovníku, ale i jídelníčku, pokud chcete zdravěji žít. Jedná se o kombinaci dvou populárních stravovacích směrů dnešní doby - veganské a paleo stravy.

Paleo strava

Je založena na jídle, které měli k dispozici naši předkové v době paleolitu. Strava je bohatá na bílkoviny a obsahuje kopu mořských plodů, kuřecího masa, hovězího i telecího. Omezené jsou naopak mléčné výrobky, obiloviny nebo cukry.

Vegan strava

Tato dieta zahrnuje konzumaci jen těch potravin, které jsou rostlinného původuZakázané jsou mléčné výrobky, maso, med, někdy i vajíčka. 

Pegan strava si tak vzala to nejlepší z obou dvou směrů a doporučuje konzumovat čerstvé a průmyslově nezpracované potraviny, vyškrtnout cukry a konzervační látky i chemické přísady. Tělo dostává do těla jen zdravé látky, vitamíny, minerály a snadněji se zbavuje tuků v těle.

Pegan dieta: zhubněte až 4 kg za měsíc

Rozhodnout se žít zdravě a jíst zdravě tak, aby naše tělo získávalo vše potřebné, je mnohdy snadné rozhodnutí. Dodržovat však všechny zásady a vyhýbat se tomu, co máme rádi, je však mnohem těžší. Věřte ale, že pegan dieta vám pomůže nejen se zdravým životním stylem, ale ubere vám nehezká kila.

Díky této převratné metodě stravování a dodržováním jejich zásad se dokáže tělo zbavit i čtyř kilogramů za měsíc. A nejsou to svaly, které ubývají, ale pouze tuky. Navíc tělo zbavíte nezdravých látek, díky čemu ho i dokonale pročistíte. A jaké jsou hlavní zásady pegan diety? 

Hlavní zásady pegan stravování

Pokud chcete nastolit zdravější životní styl, pak je potřeba dodržovat jistá pravidla pegan stravování. Mezi ta nejzákladnější patří: 

 • Cukry do jídelníčku nepatří

Cukry se nacházejí téměř všude kolem nás, třeba v pečivu. Cukr je pro nás drogou, která tělo zbytečně zatěžuje. Vyřadit byste proto měli:

 • Mouku
 • Cukr
 • Rafinované sacharidy

Vhodná je také konzumace takového ovoce, které má nízký obsah cukru, což je hlavně bobulovité ovoce.

 • Talíř zaplňte zeleninou všech barev 

Váš talíř by se měl skládat převážně ze zeleniny. Každé jídlo by mělo obsahovat 50 až 70 procent čerstvé zeleniny, ideálně různě barevné. Zkuste si vyhrát s barvami a nakrájejte si červenou, žlutou i zelenou papriku, rajče, okurek i ředkvičky. Uvidíte, že vás bude takto pestrý talíř bavit.  

pegan4Talíř plný zeleniny s kuřecím masem.

 • Jezte správné tuky 

Mezi správné tuky, které jsou zdravé a tělu prospěšné, řadíme:

 • Panenský olivový olej
 • Oleje z ořechů
 • dýňová semínka
 • lněná semínka
 • ořechy a ořechová másla
 • Maso a ryby jsou doplňkem stravy 

Hlavní složkou je zelenina, ryby a maso pak doplněk. Poměry na talíři jsou tedy tak trochu opačné od těch poměrů, na které jste byli asi doposud zvyklí. Maso by mělo pocházet od chovatelů, kteří krmí zvířata čerstvým krmivem.

 • Pozor na fazole i lepek 

Příležitostně můžete jíst pšenici a výrobky z ní, ale opět platí, že byste se tomu měli raději vyhnout. Velké množství lepku poškozuje střeva. Z luštěnin je nejlepší volbou čočka. Fazole jsou sice zdrojem potřebných bílkovin, ale některé mohou způsobit problém s trávením.

pegan1Místo fazolí si raději dopřejte červenou čočku.

 • Mléčné výrobky vyřazovat nemusíte 

Mléčné výrobky můžete konzumovat nadále, ovšem střídmě. Pokud je vynecháte úplně, může dojít ke snížení vápníku v těle, což je nezdravé. U pegan diety ohledně mléčných výrobků platí: všeho s mírou.

Co říkáte na PEGAN - nový stravovací styl?


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zajímavé, jako dnes se v těch názvech málo kdo orientuje :-o


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte