Chrpa modrá /Centaurea cyanus/

img

Chrpa modrá – popis

Jednoletá, výjimečně dvouletá bylina, dorůstající výšky 10 - 50 cm. Kořen má vřetenovitý tvar, hranaté lodyhy jsou přímé a větvené. Mladé listy jsou lehce vlnaté, později olysalé. Přízemní řapíkaté listy mají v obrysu kopinatý tvar, nejsou dělené nebo jsou lyrovitě peřenosečné. Lodyžní listy jsou přisedlé a také kopinaté. Horní listy jsou celokrajné, většinou nedělené, mají čárkovitě kopinatý tvar.

Úbory vyrůstají jednotlivě na vrcholech větví. Zákrov je dlouhý 12 - 14 mm a široký asi 8 mm, jeho tvar je vejčitě válcovitý, zákrovní listeny jsou podlouhlé. Prostřední listeny jsou opatřeny úzkým lemem tvořeným přívěsky, které se k bázi sbíhají. Listeny jsou světlé nebo hnědé, brvitě zubaté, se čtyřmi až sedmi třásněmi po každé straně.

Všechny květy jsou pouze trubkovité. Prostřední fialové květy jsou oboupohlavní. Okrajové květy mají výraznou modrou barvu (výjimečně jsou i bílé, růžové nebo fialové). Koruna srůstá z pěti plátků. V květech je pět srostlých tyčinek a spodní semeník srůstá ze dvou plodolistů. Plody jsou pýřité nažky o velikosti 3 mm, které jsou opatřené chmýrem ve dvou řadách. Vnější řada chmýru je stejně dlouhá jako nažka a má žlutavou barvu.

Chrpa modrá – léčivé účinky

Modrou barvu podmiňuje glykosidicky vázaný cyanin. Dalšími glykosidy v drogách jsou centaurin a cichoriin. Mezi doprovodné látky patří sliz, cukry a organické kyseliny. Dříve uváděné alkaloidy nebyly nověji potvrzeny. Polyiny a polyeny (centaur X a centaur Y), izolované z natě, jsou obsaženy také v listenech zákrovů, tedy i v droze z celých úborů. Rovněž pravděpodobná je i přítomnost lignanového glykosidu arktiinu. V lidovém léčitelství se chrpa modrá považovala za prostředek močopudný i "krev čistící". Používala se v nálevu, který se také doporučoval k výplachům očí při zánětech spojivek.

Použitelné části chrpy modré: květ

Období květu: červen až září

Chrpa modrá – použití v kuchyni a pěstování

Uplatnění našly hvězdnicovité v mnoha oblastech lidské činnosti. Používají se jako léčivky, potraviny, pícniny, okrasné květiny. Jsou významnou skupinou medonosných rostlin. Chrpa modrá je zákonem chráněná léčivá bylinka, jejíž sušené květy mají velký význam při léčbě zánětlivých a hnisajících očních chorob. Chrpa modrá má také močopudný a žlučopudný účinek. U nás roste chrpa modrá na polích mezi obilím nebo na úhorech, proto je považována za plevelný druh. Upřednostňuje výživné a kypré půdy.

Tip: Čaj z chrpy modré

1 čajovou lžíci sušených květů chrpy modré zalijeme 200 ml vroucí vody. Necháme vylouhovat a poté pijeme 1x až 2x denně. Takto připravený nálev se dá také použít k výplachu unavených očí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.