Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Únavový syndrom (Chronic Fatigue Syndrome) otravuje život mnoha lidí po celém světě. Statistiky uvádí, že v České republice odolává přehnané únavě až na 40 000 lidí. Při včasně zahájeném boji je však možné projevy této nemoci zmírnit natolik, že už nebude docházet k omezením, která s sebou toto onemocnění do života přináší. Chronický únavový syndrom je souhrnem duševních a tělesných obtíží, kterým vévodí únava spojená s bolestmi hlavy, střídáním nálad, nesoustředěností, poruchami spánku, úzkostí či například bolestmi kloubů a svalů.

Čtěte také:

Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

Chronický únavový syndrom je nemoc, která vlastně není nemocí

Chronický únavový syndrom byl ještě donedávna velkou neznámou a na lidi jím trpící bylo širokou veřejností pohlíženo víceméně jako na simulanty. I když v současné době není v tuzemsku žádné formální medicínské označení této choroby, berou ji na vědomí nejen lékaři a pacienti, ale též laická veřejnost. Jasno má ale Světová zdravotnická organizace, která syndrom zařadila do mezinárodní klasifikace nemocí pod kódem G93.3. I tak se ale objevují protichůdné názory a postoje, kdy jedna strana považuje nemoc víceméně za somatizaci nějaké těžké životní situace a objektivně je dle vyšetření daný člověk zcela zdráv, ale subjektivně se tak necítí, a druhá strana bere v potaz, že se jedná o onemocnění, které má však prozatím neobjasněné příčiny. Chaotické náhledy a vysvětlení jsou i příčinou toho, že se vlastně ani pořádně neví, za jakým lékařem by měl člověk s podezřením, že ho válcuje únavový syndrom, jít. Pravdou však je, že velmi pomůže dobrý praktik, který na základě diferenciální diagnostiky určí co dál.

Rizikové faktory:

  • stres
  • psychické a fyzické vypětí
  • přecházení nemocí
  • nedostatek odpočinku

Únavový syndrom a jeho příznaky

Jak už bylo nastíněno výše, je hlavním ukazatelem, že trpíte tímto zákeřným onemocněním, zvýšená únava přetrvávající bez zjevných příčin déle jak půl roku, kdy nepomáhá ani oddych, dovolená a další formy relaxace, které za normálních okolností dokážou člověka naplnit přívalem nové energie. Obecně jsou příznaky takové, které víceméně znemožňují žít běžný život – všední zautomatizované úkony jsou najednou nepřekonatelným problémem. I přes zmatek, s nímž se v problematice této choroby setkáváme, byly ze zkušeností vypozorovány - mimo již zmíněné únavy - společné znaky stojící právě u zrodu syndromu:

  • dlouhodobě zvýšená tělesná teplota
  • bolesti hlavy
  • poruchy spánku
  • poruchy paměti a soustředění
  • deprese a úzkosti
  • nateklé míšní uzliny
  • celková slabost
  • bolest kloubů a svalů

Všechny uvedené nepříjemnosti se ve větší či menší míře v různém pořadí projevují a dávají tak najevo, že organismus čelí velkému náporu. Mimo to se objevují i další příznaky, povětšinou omezující tělní systémy, které jakoby vypadávaly z chodu. Dané skutečnosti ještě více podporují nesourodost názorů lékařské obce v náhledu na toto onemocnění, protože všechny dílčí části příznaků mohou vyvolávat dojem, že se jedná o jinou chorobu. Vždyť například rozšířená migréna může být doprovázena poruchami spánku či zvýšenou teplotou.

Příčiny jsou velká neznámá

Příčiny únavového syndromu dosud nejsou adekvátně objasněny. Může za to nejen složitost onemocnění jako takového, ale i krátká doba zvýšeného zájmu, vždyť únavový syndrom je odbornou i laickou veřejností brán v potaz jen zhruba posledních 20 let. Praxe však přinesla poznatky, že obecně určitou roli sehrává slabá imunitní odpověď, protože mnozí pacienti s diagnózou „únavový syndrom“ se potýkají s poruchami imunity či uvádějí, že před vypuknutím vleklé únavy prodělali chřipku či jiné – imunitu oslabující – onemocnění.

Jak tedy probíhá určení diagnózy?

Podle všeho je tedy jasné, že stanovení diagnózy není zrovna snadnou záležitostí. Diagnostika proto probíhá formou postupného vyloučení chorob, které mají stejné či podobné příznaky - zejména úpornou únavu. Toho se dosáhne laboratorními vyšetřeními krve a s použitím speciálních zobrazovacích technik, například CT, EEG apod. Samozřejmě se ničeho nemusíte bát, všechny metody jsou neinvazivní, a pacienta proto nikterak nebolí. Vzhledem k systémovému charakteru únavového syndromu bývají pacienti sledováni v imunologických ambulancích.

Léčba únavového syndromu je především o vůli pacienta

Chronický únavový syndrom je zákeřný především v tom, že u každého pacienta mohou být symptomy různé intenzity či míry. Proto se musí léčba odvíjet od individuálních potřeb jedince, kdy je třeba brát ohled nejen na rodinnou anamnézu, ale též na životní styl a návyky, které se vznikem únavového syndromu úzce souvisí. Pokud v těle probíhají procesy vyžadující medikamentózní léčbu, přistupuje se k ní. Výjimkou není ani využití alternativní a homeopatické medicíny a doplňky stravy, které mohou harmonizovat fyzické i psychické procesy. Chcete-li se tedy úspěšně rvát s únavou jako takovou a nedat ji šanci, pak se inspirujte našimi doporučeními:

  • dopřávejte si pravidelnou a dostatečnou relaxaci
  • upravte své životní priority tak, aby v čele bylo zdraví a životní pohoda
  • jídelníček skládejte z pestré a vyvážené stravy, kde nechybí ovoce, zelenina, maso a luštěniny
  • vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu a drog
  • nekuřte
  • mějte pravidelný pohyb a jeho intenzitu pomalu zvyšujte
  • najděte si činnost, co vás bude bavit ve volném čase
  • v denním harmonogramu si přesně vymezte dobu určenou pro práci a snažte se ji neprodlužovat

Chronický únavový syndrom, potažmo i „obyčejná“ únava, může život pořádně zkomplikovat. Naruší plány a zničí veškerou motivaci. Proto je dobré zajímat se o prevenci, která má samozřejmě základ ve zdravém životním stylu. Vždycky je přece lepší věnovat čas a úsilí právě jí, než se posléze potýkat s nepříjemnými následky. A když už se problémy objeví, je dobré zaměřit se na hledání příčin, které mohou souviset i s prostředím, ve kterém žijete.



Diskuse k článku

  • jan valuch

    08:57 24. 5. 2016 -2
    Vyzkoušejte AVS přístroj. Nic neriskujete – vyzkoušení je zdarma. A žádné placebo, účinek hned sami cícíte. Vyřešit těžcí CFC a natrvalo může AVS přístroj už během týdnů.
    http://www.psychowalkman.cz/ucinky/dalsi-ucinky/chronicky-unavovy-syndrom/
  • Viks

    14:37 8. 8. 2012 0
    Asi pred pul rokem sem prechodil nemoc. Kvuli skole nebylo na leceni cas. Od te doby trpim nadmernou unavou. Domnivam se ze to ma spojitost. Kez bych nasel rozumny reseni jak se toho zbavit. Za doktorama se me moc nechce, protoze by mi nasazeli hromady pilulek ktery akorat potlacujou priznaky, ale neresi duvody. Na druhou stranu ale moc neverim ani homeopatikum, a jinejm kouzelnym PLACEBO zpusobum lecby.
  • Katka

    08:12 10. 8. 2011 0
    tak jsem se v tom bohuzel poznala, mam to taky! ..unavovy syndrom, mam vsechny priznaky, ani jsem netusila, jak jsem si zavarila

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.