Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Chilli papričky jsou nedílnou součástí celé řady světových kuchyní.Chilli papričkyChilli papričky – někdo jejich štiplavou chuť miluje, jiný při jejich konzumaci slzí a nemůže popadnout dech. Ať už ale jste milovník ostrého jídla nebo si ho dopřejete jenom velmi zřídka, možná vás překvapí, jak prospěšné mohou chilli papričky být. Tyto pálivé plody totiž blahodárně působí na naše zdraví, a to hned v několika ohledech. Jak jsou chilli papričky a zdraví propojeny? A jaké druhy chilli papriček známe a jak na jejich pěstování? 

Historie chilli papriček

Chilli papričky jsou nedílnou součástí celé řady světových kuchyní. Neobejde se bez nich například indická, mexická či maďarská kuchyně, oblíbené jsou ale také u českých kuchařů. Málokdo ale ví, že historie chilli papriček se začala psát již v 6. tisíciletí př. n. l., kdy kouzlo této samosprašné rostliny objevili američtí indiáni. Po objevení Ameriky se pak chilli papričky díky portugalským mořeplavcům postupně rozšířili do Evropy a staly se nejen velmi oblíbeným kořením, ale také dobrou náhradou za tehdy vzácný pepř.

Druhy chilli papriček

Na světě existují stovky kultivarů chilli papriček nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. Pro snazší orientaci ale dělíme chilli papričky do 5 základních skupin. Mezi nejznámější druhy chilli papriček tak patří:

  • Paprika čínská (Capsicum chinense) – Navzdory svému názvu pochází tato chilli paprička z Ameriky. Typická je svoji výjimečnou pálivostí, pro svou barevnost i relativně snadné pěstování je oblíbená i u zahrádkářů. Nabízí mnoho různých variant a odrůd. 
  • Paprika chlupatá (Capsicum pubescens) – Od ostatních se odlišuje nejen jemnými chloupky na listech a lodyze, ale i tmavými semeny. Zvláštní je také svoji odolností – dožívá se totiž až 15 let až do 4 metrů. Najdeme ji především v Jižní a Střední Americe. Ze všech domestikovaných druhů je paprika chlupatá nejméně rozšířena. 
  • Paprika křídlatá (Capsicum baccatum) – Chilli paprička, známá též pod názvem peruánská, pochází z Jižní Ameriky. Velmi oblíbená je v peruánské a kolumbijské kuchyni, zajistíme–li jí dostatečné teplo, dá se ale pěstovat se i v našich podmínkách. Nejznámějším kultivarem papriky křídlaté je Ají Amarillo. 
  • Paprika křovitá (Capsicum frutescens) – Drobné štiplavé papričky se hodí do kuchyně i pro okrasné účely. Volně růst je najdeme především ve Střední a Jižní Americe. 
  • Paprika setá (Capsicum annuum) – Paprika setá je ze všech domestikovaných paprik pěstována nejvíce. Nabízí totiž řadu nejrůznějších druhů lišících se tvarem, barvou i pálivostí.

U chilli dejte pozor na stupeň pálivosti

Dalším kritériem, dle kterého můžeme druhy chilli papriček rozlišovat, je jejich pálivost. K měření pálivosti papriček se již od roku 1912 využívána takzvaná Scovilleho stupnice, která nese název podle svého objevitele – amerického chemika W. L. Scovilla. Tento test funguje na jednoduchém principu. Papriku stačí smíchat s vodou a cukrem. Roztok se poté ředí vodou tak dlouho, dokud nepřestane pálit. Počet naředění pak odpovídá číslu SHU, které značí pálivost papričky.

Nejpálivější běžná chilli paprička, paprika čínská, dosahuje pálivosti až 2 000.000 SHU. Pro srovnání například paprika křovitá má pálivost asi 150.000 SHU, paprika setá pak jen 30.000 SHU. Absolutním rekordmanem v pálivosti jsou ale papričky Superchilli pocházející z Indie. Tento „chilli démon“ je dokonce tak pálivý, že může způsobit i smrt. Spíše než v kuchyni nachází využití u policejních a vojenských jednotek jako účinný donucovací prostředek.

Chilli papričky a zdraví

Kapsaicin, který má na svědomí pálivost chilli papriček, má celou řadu pozitivních vlastností. Vědci prokázali, že pravidelná konzumace chilli papriček může naše zdraví ovlivnit velmi pozitivně. Kapsaicin se například účinně váže na rakovinové buňky a ničí je, sloužit tak může jako ochrana před nejrůznějšími nádorovými onemocněními. Chilli papričky jsou bohaté také na vitamíny (především vitamín C) i minerály, železo, draslík, hořčík a mangan. 

Pozitivní vliv mají chilli papričky také na cholesterol. Kapsaicin totiž škodlivé látky v krvi rozpouští a podporuje jejich vyloučení z těla. Konzumace chilli je tak vhodná i pro lidi s kardiovaskulárními problémy, snižují totiž riziko infarktu i mrtvice. Ani ti, co mají problémy se žaludkem, si ale pálivé papričky nemusí odepírat. Právě naopak, chilli papričky totiž snižují produkci žaludečních kyselin a tedy i riziko vzniku žaludečních vředů. Vhodné jsou ale i pro diabetiky. Množství inzulinu v krvi po jídle totiž sníží o více než 50%.

Na světě existují stovky kultivarů chilli papriček nejrůznějších tvarů, velikostí a barev.Druhy chilli papriček

Chilli papričky na hubnutí i dobrou náladu

Chcete zhubnout a redukovat chuť na nezdravá jídla? Pak byste měli zařadit do jídelníčku chilli papričky. Ty jsou totiž pro hubnutí naprosto ideální. Pravidelná konzumace chilli totiž zrychluje metabolismus, podporuje trávení a navíc zvyšuje pocit sytosti. Dlouhodobá konzumace papriček tak omezuje chutě na sladké a tučné. Chilli papričky jsou téměř bez kalorií a obsahují cenné bílkoviny. Při hubnutí se tak mohou stát velmi užitečnými pomocníky.

Jste po zdravotní stránce v pořádku a téma chilli papričky a zdraví pro vás není aktuální? Pak by vás mohlo zajímat, že kapsaicin obsažený v chilli papričkách má vliv i na vaši náladu. Na výskyt kapsaicinu v krvi totiž vaše tělo reaguje produkcí endorfinu a serotoninu, které známe také jako hormony štěstí. Konzumace chilli je tak výhodná po všech stránkách. Pomůžou vám předcházet mnoha nemocem, hubnout a dokonce vám i zvednou náladu.

Pěstování chilli papriček

Zaujaly vás chilli papričky a jejich vliv na zdraví? Tyto zázračné plody si můžete jednoduše zasadit i doma, stačí, kdy dodržíte několik zásad pro úspěšné pěstování chilli papriček.

Krok č. 1: Výběr správných semínek 

Vybrat si ta správná semínka je pro úspěšné pěstování chilli papriček velmi důležité. Nemá totiž smysl vybírat si semínka, která potřebují vysoké teploty, pokud víte, že jim je nemůžete poskytnout. Dobře tak zvažte, jaké podmínky pro pěstování máte a na základě toho pak vybírejte. Pro pěstitele začátečníky doporučujeme semínka odrůdy Capsicum Annuum. Tento druh papričky je poměrně nenáročný, navíc roste rychle. Výsledky své pěstitelské snahy tak uvidíte brzy. Semínka Capsicum Annuum i další odrůdy seženete v zahradních centrech, k dostání jsou ale i v nabídce mnoha internetových obchodů.

Krok č. 2: Výsadba 

Semínka chilli papriček musíte před výsadbou nechat nejdříve vyklíčit. Dejte je proto do kousku minerální vlny nebo do ubrousku a nechte je v teple a vlhku. Naklíčená semínka poté vysaďte do vhodné nádoby naplněné substrátem. Semínka sázejte na povrch a přikryjte jen slabou vrstvou zeminy. Poté sazenicím dopřejte dostatek světla a počkejte, až vyklíčí. Poté, co sazeničky vytvoří první řadu listů, je přesaďte do větší nádoby. Výsev semen můžete uskutečnit kdykoli během roku. V případě, že plánujete chilli papriky umístit ven, ale dbejte na to, abyste semínka zasadili  4 až 6 týdnů před posledním mrazem.

Krok č. 3: Péče 

Chilli papričky nejsou na pěstování příliš náročné. Postačí jim dostatek světla, pravidelná dodávka vody a kvalitní zemina. Pokud si nejste kvalitou substrátu jistí, můžete papričky přihnojit.

Krok č. 4: Opylování 

Pěstování chilli papriček začíná být zajímavé především v době kvetení. Tehdy je před vámi totiž důležitý úkol – opylovat rostlinky. Jak na to? Prsty nebo drobným štětečkem třete okolo střední části květů tak, aby se pyl dostal až k okvětní tyčince. Pokud budete při opylování úspěšní, začnou okvětní lístky během několika dní opadávat. Střed květu pak začne postupně růst a formovat se do podoby plodu.

Krok č. 5: Sklizeň 

Doba, která uplyne od výsadby do dozrání plodů, se u chilli papriček pohybuje od 6 do 9 měsíců. Doporučujeme tak sázet v lednu nebo únoru. V takovém případě se prvních plodů dočkáte v létě. Při správné péči vám ale chilli paprička bude rodit i celý podzim. Sklizené plody poté můžete jíst v syrovém stavu, použít je k vaření, zavařování, anebo je usušit.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1960x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Esenciální olej cedrové dřevo 10ml SWATI

SWATI AYURVEDA - ESENCIÁLNÍ OLEJ CEDROVÉ DŘEVO Svěží, dřevitá vůně Lehce…

Cena: 198 Kč

Hmoždíř mramor

Mramorový hmoždíř v lososové barvě

Cena: 230 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

Super Greens s kurkumou EV

Probiotická směs ze zelených superpotravin s kurkumou, významný zdroj…

Cena: 490 Kč

Proteinový nápoj Maca Power BIO 160g

Maca je už od pradávna známá jako prostředek pro zvýšení výkonnosti,…

Cena: 264 Kč

Proteinový nápoj Berries Lover BIO 160g

Příchuť „Berries Lover“ v sobě spojuje chuť letního ovoce a jemně…

Cena: 264 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte