Česnek ořešec /Allium scorodoprasum/

oresčeleď:liliovité

Česnek ořešec-popis

Česnek ořešec je vytrvalá, cibulnatá bylina vysoká 50-100 cm. Cibule je jednoduchá s drobnými fialově zbarvenými dceřinými cibulkami. Jeho lodyha je přímá a oblá. Listy má ploché, čárkovité, svými pochvami kryjí lodyhu. Kvete fialově, květy jsou velmi drobné, uspořádané v lichookolíku, který je kulovitý a řídký, pacibulky jen o málo kratší než jejich stopky. Plodem je tobolka, která se ale často vůbec nevytváří.

Česnek ořešec-léčivé účinky: Žádné.

Použitelné části česneku ořešce: Žádné.

Období květu: červen-srpen.

Česnek ořešec-pěstování a použití

Tento druh je rozšířený převážně v Evropě. Roste na západ po Francii, na sever po Velkou Británii a jižní Skandinávii, na jih po severní Balkán. Výjimečně ho můžeme najít i na Kavkaze, v Severní Africe a v Turecku. U nás roste roztroušeně od nížin po pahorkatiny, častěji v teplejších oblastech. Už starými Slovany byl užíván jako zelenina, dnes se už ale takto nevyužívá. Můžeme ho najít jak ve volné přírodě, tak i na zahrádkách, kde se nejčastěji pěstuje na záhoncích a skalkách. Ve volné přírodě roste na loukách, v křovinách, příkopech a ve světlých živných lesích.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte