Čechratka olšová /Paxillus rubicundulus/

Foto: www.houbar.cz

▪ Čechratka olšová - vzhled

Klobouk měří 5-10 cm a okraje směřují nahoru. Je nejprve plochý a se stářím se jeho střed prohlubuje. Jeho povrch je rozpraskaný se žlutou až červenohnědou barvou.

Třeň směrem dolů hnědne. Na řezu uvidíte světle žlutou dužinu s rezavou tření. Je dlouhá až 6 cm a široký asi 1 cm.

Dužnina je světle žlutá, na řezu téměř nemění barvu. Má slabou vůni a nakyslou chuť.

▪ Čechratka olšová - výskyt

Jak název napovídá, na tuto houbu narazíte pod olší. Čechratka olšová a olše si navzájem prospívají (takzvaný mykorhizní vztah), proto je tedy najdete blízko sebe. Čechratce se daří ve vlhké půdě.

▪ Čechratka olšová - vliv na zdraví

Tato houba je nejedlá, jako ostatní čechratky může po konzumaci způsobit střevní potíže, alergické reakce nebo krevní onemocnění. Přesné účinky záleží na množství a tělesných proporcích konzumenta, navíc obsažené látky ještě nejsou dostatečně prozkoumané. Splést si jí můžete s čechratkou podvinutou, která je ale jedovatá. Pravdou je, že záleží na množství zkonzumovaných plodnic a tělesných dispozicích konzumenta. Někteří houbaři se „hrdě“ hlásí ke konzumaci podobných nejedlých hub; i když tato houba nemusí bezprostředně vyvolat žádné fyzické potíže, mohou se následky jejího požití projevit např. na játrech či v krvi. A proto by se houbaři měli vyvarovat falešného hrdinství, konzumovat pouze houby prokazatelně jedlé a nezahrávat si se zdravím!

▪ Čechratka olšová - možnosti využití

Čechratka olšová je označována jako nejedlá, v případě nechtěné konzumace může přivodit i alergické reakce nebo krevní onemocnění, její toxické látky nejsou zatím dostatečně prozkoumané.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1621x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.