Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor

Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor

Varné typy brambor jako pomůcka při vaření

Bramborový salát, hranolky nebo kaše jsou tři různá jídla, a proto se na každé z nich hodí jiné varné typy brambor. Kupujete stále stejné odrůdy, které používáte na vše? Pak se nedivte, že se vám bramborový salát rozpadá a kaše není dokonale vláčná. Existují tři základní typy brambor - pokud se podle nich budete při nákupu řídit, budete mít úspěch vždy zaručený.

Jaké máme varné typy brambor

Varný typ A

  • Nejtvrdší brambory, které se hodí do salátů. Při vaření se nerozvařují a mají pevnou lojovitou dužninu.
  • Použití: do salátů nebo „na loupačku"

Varný typ B

  • Polotvrdé brambory, které se vařením nerozpadají. Označují se také jako přílohové a mají nejuniverzálnější využití.
  • Použití: jako příloha k masu a zelenině, do polévek, gulášů i do bramborového těsta

Varný typ C

  • Nejměkčí brambory s kyprou dužninou a největším obsahem škrobu. Je snadné je rozvařit, a tak se hodí především na bramborovou kaši.
  • Použití: na bramborové kaše, pyré, nádivky, hranolky, bramboráky a bramborové placky

TIP: Jak rozeznáte tvrdou a moučnatou bramboru?

Syrovou bramboru rozkrojte a obě půlky otřete o sebe. Pokud brambora pustí vodu, je lojovitá a má tedy méně škrobu. Pokud se k sobě obě plochy přilepí, znamená to, že má brambora více škrobu a je tedy měkčí.

K pěstování brambor na balkóně vám stačí pytel

Nejlepší chuti bramborových pokrmů dosáhnete použitím domácích brambor. Můžete si je zakoupit u drobných pěstitelů, farmářů nebo se do pěstování brambor pustit sami. Nejlepší je k tomu samozřejmě zahrádka, brambory ale můžete pěstovat i na balkóně. Stačí vám k tomu obyčejný pytel. Pytel srolujte a na jeho dno nasypejte 10 cm substrátu. Do něho přidejte tři brambory na sadbu a lehce zasypejte hlínou. Jakmile hlízy porostou, přisypávejte další substrát. Poté, co začne nať uvadat a žloutnout, můžete sklízet plody.

Skladování brambor má svá pravidla

Pokud doma uchováváte větší množství brambor, je potřeba myslet na jejich vhodné uložení. Brambory byste nikdy neměli uchovávat v lednici nebo v mrazáku. Dále byste se měli vyhýbat dennímu a slunečnímu světlu, abyste zabránili jejich zelenání. Ideální je proto tmavá chladnější komora nebo sklep

Tipy, jak vařit brambory

  • Zelené brambory nikdy nekonzumujte, obsahují totiž jedovatý solanin.
  • Vaření brambor v páře je nejlepší způsob, jak v nich uchovat všechny vitamíny a zachovat přirozenou chuť.
  • K bramborám můžete při vaření přidat bylinky (petržel, celerovou nať, libeček), česnek, cibuli nebo zeleninu. Získáte zcela novou chuť.
  • Do bramborové kaše přidáváme vždy teplé mléko nebo smetanu. Se studeným by byla kaše mazlavá a těžká.
  • Před smažením hranolek, brambory necháme ve studené vodě, aby se zbavily přebytečného škrobu. Posléze je důkladně osušíme v utěrce, aby olej neprskal.

Přílohy z brambor – dopřejte si změnu

Brambory jsou levná příloha, která ale může opakováním stále stejných jídel, velmi snadno omrzet. Dochází vám nápady na nové přílohy? Pak se inspirujte v našich receptech. Přinášíme vám recepty na čtyři zajímavé přílohy. Vyzkoušejte je a uvidíte, že si je zamilujete.

Gratinované brambory

Netradiční recepty z brambor

Gratinované brambory

Jsou hotové hned, přitom hravě zastanou roli nápadité přílohy. Gratinované brambory můžete použít jako doplněk steaku, pečeného masa nebo třeba nadívaného lilku. Pokud spěcháte, můžete je navíc použít jako hlavní chod. Jejich skvělou vlastností je navíc snadná obměna. K bramborám můžete přidat další zeleninu a snadno tak vytvořit nové jídlo. Například mrkev, brokolici, rajčata, papriku, cuketu nebo žampiony.

Gratinované brambory se špenátem

Suroviny:

  • 1 kg brambor (nejlépe varný typ A)
  • 100 g listového špenátu
  • 2 cibule
  • 3 stroužky česneku (prolisované)
  • velký plátek másla
  • 500 ml smetany ke šlehání
  • muškátový oříšek

Gratinované brambory – postup přípravy:

Brambory nakrájíme na stejně tenké plátky (čím tenčí, tím lepší). Mezitím na másle opražíme cibuli pokrájenou na plátky. Do středního hrnce vlijeme smetanu ke šlehání, kterou krátce prohřejeme spolu s mletým muškátovým oříškem. Jakmile směs přivedeme k varu, odstavíme z plotny. Připravíme si zapékací formu, kterou vymažeme máslem nebo na dno vložíme pečící papír. Bramborové plátky klademe do rovnoměrných vrstev na sebe, každou vrstvu prokládáme opraženou cibulí, listovým špenátem, pomačkaným česnekem a lehce osolíme podle chuti. Brambory nakonec zalijeme horkou smetanou a pečeme na 180 °C zhruba 45 minut než změknou. Poté odklopíme pokličku a necháme gratinované brambory chvíli pod grilem, než se vytvoří křupavá krusta.

Bramborové rösti

Tento švýcarský národní pokrm se připravuje z uvařených i syrových brambor. Rösti mají po celém Švýcarsku mnoho obměn, proto se nedá hovořit o jednom správném receptu. Základem jsou nahrubo nastrouhané (případně nakrájené) brambory, kam se mohou přidávat další ingredience – například cibule, česnek, slanina, sýr nebo bylinky. Libovolně si můžete zvolit i tvar – tvarujte malé placičky nebo pečte velké bramborové rösti, které posléze rozkrájíte podobně jako dort.

Bramborové rösti se sýrem a slaninou

Suroviny:

  • 800 g brambor (varný typ C)
  • 200 g tvrdého sýra (Čedar nebo Gruyère)
  • 100 g slaniny
  • 3 velké plátky másla

Bramborové rösti se sýrem a slaninou – postup přípravy:

Brambory oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Osolíme je, vymačkáme z nich přebytečnou vodu a posléze opepříme. K bramborám přidáme nastrouhaný tvrdý sýr a slaninu nakrájenou na proužky. Směs spojíme a tvarujeme do malých placek. Případně smažíme na másle a slunečnicovém oleji jednu velkou placku, kterou poté nakrájíme na jednotlivé kusy. Podáváme jako přílohu, bramborové rösti ale vystačí i jako hlavní chod.

Bramborový koláč

Delší příprava tohoto jídla se vám mnohonásobně vrátí při jeho konzumaci. Bramborový koláč je možný připravovat na mnoho způsobů, my vám přinášíme recept, který je známý i pod názvem Koláč skotského pastýře. Tento tradiční skotský recept v sobě skvěle kombinuje přílohu s masem, a tak vás zasytí na dlouhé hodiny.

Bramborový koláč s mletým masem

Suroviny:

  • 500 g mletého vepřového masa (může být i hovězí)
  • 700 g brambor (varný typ C)
  • 200 g sýru Čedar nebo Gruyère
  • 100 g petržele
  • 100 g mrkve
  • 250 g sterilované kukuřice
  • 100 g žampionů
  • 2 střední cibule
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • tymián a mletá sladká paprika
  • lžíce hladké mouky

Bramborový koláč s mletým masem – postup přípravy:

Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme ve velkém hrnci na másle. Přidáme mleté maso a opět opražíme. Mezitím si nadrobno nakrájíme petržel a mrkev, žampióny nasekáme na plátky. Všechny přísady přidáme do hrnce a promícháme. Přidáme rajčatový protlak a ochutíme solí, pepřem, tymiánem a mletou sladkou paprikou. Směs podlijeme asi 150 ml horké vody (pokud máme vývar, je to lepší) a přidáme hladkou mouku. Necháme zvolna dusit asi 45 minut.

Mezitím oloupeme brambory a uvaříme je. Rozmačkáme je do hladka na jemnou bramborovou kaši. Připravíme si kulatou zapékací formu, kterou vymažeme máslem. Na dno rozložíme masovou směs, kterou posypeme sterilovanou kukuřicí. Dále směs rovnoměrně poklademe bramborovou kaší, kterou posypeme strouhaným tvrdým sýrem. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C asi 20 minut než se vytvoří vrchní křupavá krusta. Bramborový koláč s mletým masem podáváme teplý s hlávkovým salátem.

"Tatarák" z brambor

Milovníci běžného tataráku nedají na masovou verzi dopustit, vy však můžete vyzkoušet zeleninovou variantu. Tatarák z brambor je skvělý na zužitkování uvařených brambor a má mnoho variant. Servírovat ho můžete se stejnými přísadami, jak jste zvyklí u normálního tataráku a uzpůsobit si ho tak svým chutím.

Ostrý "tatarák" z brambor

Suroviny:

  • 4 uvařené brambory (varný typ B)
  • svazek jarních cibulek
  • 100 g anglické slaniny
  • 2 velké lžíce dijonské hořčice
  • chilli paprička
  • 2 stroužky prolisovaného česneku

Ostrý "tatarák" z brambor – postup přípravy:

Brambory uvaříme ve slupce, a poté oloupeme. Nakrájíme je na velmi drobné kostičky. V pánvi mezitím opražíme nakrájenou slaninu, kterou zamícháme mezi bramborové kostičky. Přidáme dijonskou hořčici, prolisovaný česnek, osolíme a opepříme podle chuti. Jarní cibulky nakrájíme spolu s chilli papričkou najemno a přidáme ke směsi. "Tatarák" z brambor podáváme s opečenými toasty nebo klasickými topinkami.

Brambory jsou jako příloha věčné. Zmíněné čtyři recepty z brambor můžete libovolně kombinovat podle vaší chuti a rodině tak vždy přinést něco nového a netradičního.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

ProHeq: nerezové výrobky pro profesionální gastronomii
Firma proHeq je celosvětovým dodavatelem pro…
Radek Brychta
Radek Brychta provozuje prodejnu, která se…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.