Biatlon – vzrušující podívaná, v níž se snoubí běh na lyžích a střelba

img
17. 11. 2015 Přečteno: 1363x

Ještě před deseti lety zajímal biatlon v České republice jen málokoho. Po výsledcích českých sportovců ve Světovém poháru, na mistrovstvích světa či na olympijských hrách, se ale biatlon stal jedním z nejsledovanějších sportů u nás. Téměř každý už zná jména jako Gabriela Soukalová, Veronika Vítková či Ondřej Moravec. Ale víte například, že kombinaci běh na lyžích + střelba znali lidé už před 5 tisíci lety? A orientujete se v rozdílech mezi sprintem, stíhacím závodem a závodem s hromadným startem? V tomto článku vám přiblížíme historii biatlonu, jeho pravidla a spoustu dalších zajímavostí.

Biatlon vládne Česku, děti chtějí být jako Soukalová a Moravec

Když v roce 1998 na památné zimní olympiádě v japonském Naganu obsadil biatlonista Ivan Masařík skvělé čtvrté místo, tak příliš velký ohlas nevzbudil. A to nejen kvůli tomu, že se celý národ radoval z hokejového zlata, které vybojovali Růžička, Hašek, Jágr a spol. Biatlon tehdy prostě diváky nepřitahoval.

Střih. Píše se únor 2014 a sportovní fanoušci v České republice jsou v euforii. Česká reprezentace totiž získala na zimní olympiádě v ruském Soči celkem osm medailí, což je rekordní počin v historii samostatného Česka i Československa. A to především díky biatlonistům, kteří získali hned pět cenných kovů! Stříbro vybojoval Ondřej Moravec, po něm Gabriela Soukalová, a nakonec i smíšená štafeta. Moravec navíc přidal i bronzovou medaili, kterou získal také Jaroslav Soukup. Hokej byl v Soči sice také velmi sledován, ale tuto olympiádu ovládl biatlon!

V dřívějších letech si děti hráli na Jaromíra Jágra, Pavla Nedvěda nebo například olympijského vítěze Aleše Valentu. Díky úspěchům českých biatlonistů sní spousta dětí o tom, že jednou budou jako Soukalová či Moravec. Sportovní třídy na základních či středních školách se tak najednou začínají specializovat na biatlon a ve velkém shánějí pušky, aby uspokojili nečekanou poptávku. Pojďme si tedy říci něco o sportu, který se během deseti let dostal ze dna popularity až na úplný vrchol.

Biatlon: Lyže a střelba jsou zvlášť nuda, dohromady však vzrušující podívaná

Biatlon je zimní sport, ve kterém se snoubí dvě disciplíny – běh na lyžích a střelba. A právě v této kombinaci spočívá jeho krása. Sportovní příznivce totiž příliš nebaví sledovat pouze běh na lyžích nebo samostatnou soutěž ve střelbě. Jde o závody, které nenabízí tolik napínavých momentů. Ale spojte tyto dva sporty k sobě a vznikne nebývale atraktivní kombinace. Zdlouhavý běh na lyžích je tak najednou okořeněný střelbou, která velmi často míchá pořadím. Tudíž je biatlonový závod do posledních chvil jedním velkým dramatem, v němž nemá nikdo předem nic jisté. A i proto je biatlon v současnosti tak sledovaným sportem.

Biatlon vyžaduje koncentraci i dobrou fyzičku

A jaké vlastnosti jsou důležité pro biatlonového závodníka? Především ohromná fyzická kondice, střelecká technika, ale také nezdolná psychika. V klíčové chvíli závodu, když se například koná poslední střelba a rozhoduje se o medailových pozicích, tak se sportovci nesmí nervozitou rozklepat kolena. Musí se naopak plně koncentrovat na terče a oprostit se od ryku fanoušků, kteří jeho výkon sledují z přilehlé tribuny.

Samozřejmostí je také výborná lyžařská technika – ani sebelepší střelec by totiž neměl zaručený úspěch, pokud by byl pouze průměrným běžkařem. A to samé platí logicky i naopak. Například právě čeští biatlonisté dříve dopláceli na slabé běžecké výkony. I když vyčistili všechny terče, pomalý běh na lyžích je odsoudil mimo medailové stupně. Biatlon je tedy sportem, v němž závodníci musí prokázat určitou univerzálnost.

Historie biatlonu: Od lovců, přes vojáky až ke sportovcům

Možná se budete divit, ale biatlon má své kořeny už v době před 5 tisíci lety. Jeho začátky jsou v samotném lidském boji o přežití, neboť ve sněhem pokrytých oblastech Řecka, Říma nebo Číny lidé lovili zvěř na lyžích, a navíc se zbraní v ruce. Biatlon se však více začal rozvíjet až v 18. století, a to ve Skandinávii. Tamní strážci totiž hlídali hranice na lyžích s puškou přehozenou přes rameno. V roce 1776 ale došlo k průlomové události – norští a švédští strážci hranic se spolu utkali v závodě, kterému se přezdívalo „běh vojenských hlídek“. Z ryze profesionální činnosti se tak postupně stával sport a zábava.

Běh vojenských hlídek se stával víc a víc oblíbeným a v letech 1924 – 1948 byl dokonce zařazen do programu čtyř olympijských her jako ukázkový sport. A kdy vlastně vzniklo slovo biatlon? Až v roce 1955, kdy byla také oficiálně sepsána jeho pravidla. Jen tak na okraj, slovo biatlon je původně řecký výraz po „dvě soutěže“, což dokonale vystihuje jeho podstatu, kterou tvoří běh na lyžích a střelba. Biatlon v podobě, v jaké ho známe dnes, dostal poprvé šanci na zimní olympiádě v americkém Squaw Valley v roce 1960. Tehdy byl ovšem biatlon ryze mužskou záležitostí, což vydrželo více než 30 let do olympiády v Albertville v roce 1992, kde poprvé v biatlonu závodily i ženy.

Znáte pravidla biatlonu?

Přejděme k pravidlům biatlonu. Vítězem závodu se stává samozřejmě ten závodník, který zvládne danou trať za nejrychlejší čas. Běh na lyžích není asi potřebné příliš vysvětlovat, akorát je dobré vědět, že se jede volnou technikou (tj. bruslením). Počet kilometrů, které musí biatlonista zdolat, se liší podle disciplíny, o nichž si povíme více za malou chvíli. Větší potíže pro diváka neznalého pravidel přichází ovšem na střelnici.

Střelba při biatlonu

Střelba se v biatlonovém závodu koná většinou čtyřikrát, pouze ve sprintu se střílí jen dvakrát. Závodníci střílí nejprve vleže, až ve druhé polovině závodu se dostane na střelbu ve stoje. V obou případech se střílí na terče ze vzdálenosti 50 metrů, a to malorážní puškou, kterou si biatlonisté vezou na zádech. Před každou střelbou musí závodník nejprve odložit hůlky, až poté si může vzít pušku do rukou.

V případě střelby vleže se střílí na terče o průměru 4,5 cm, naopak při střelbě ze stoje biatlonista míří na trochu větší terče, jež mají průměr 11,5 cm. Před zasažením je terč černý, pokud se však závodník trefí přesně, terč se otočí a bude mít bílou barvu. Každý biatlonista se snaží zasáhnout pět terčů, které jsou umístěné vedle sebe. V případě minutí terče přichází trest, a to buď v podobě trestného kola, nebo časové penalizace.

Biatlonové disciplíny

Biatlon - vytrvalostní závod

Královskou biatlonovou disciplínou je vytrvalostní závod jednotlivců, v němž závodníci startují v půlminutových intervalech. Na muže čeká trať dlouhá 20 km, ženy musí zdolat 15 km. Vytrvalostní závod se skládá z pěti okruhů a na závodníky čekají čtyři střelecké položky, a to pěkně na přeskáčku. Nejdříve se střílí vleže, poté ve stoje, pak opět vleže a poslední na řadu přichází střelba ze stoje. Za netrefený terč se uděluje časová penalizace (1 min za každý minutý terč), která se přičte k celkovému běžeckému času.

Biatlonový závod s hromadným startem

Jak už z názvu vyplývá, závodníci v této disciplíně startují najednou. Avšak s jednou podmínkou – na start se může postavit pouze 30 nejlepších biatlonistů z žebříčku Světového poháru nebo konaného mistrovství. Stejně jako ve vytrvalostním závodě se jede pět okruhů, přičemž muži běží 15 km a ženy 12,5 km. Střílí se také čtyřikrát, akorát nejdřív dvakrát vleže, a poté dvakrát ve stoje. Za každý netrefený terč musí závodník absolvovat jedno trestné kolo o délce 150 metrů. To se rovná zhruba 30 vteřinám.

Biatlon - stíhací závod

Pro stíhací závod v biatlonu je důležitý výsledek předcházejícího závodu, ať už je to vytrvalostní závod nebo sprint. Biatlonisté totiž startují v pořadí a s časovým rozestupem, s jakým dojeli v předchozím závodě. V tzv. stíhaččce jedou muži 12,5 km, ženy čeká 10 km. Střelba je stejná jako při závodu s hromadným startem – dvě ležky, a poté dvě stojky (jak slangově říkají biatlonisté). Při minutí terče se jede opět trestný okruh.

Biatlonový sprint

Sprint je logicky nejkratší a nejrychlejší disciplínou, kterou biatlon nabízí. Muži závodí na 10 km dlouhém okruhu, ženy jedou 7,5 km. Střelecké položky jsou tu pouze dvě, nejdříve se střílí vleže. Za minutí terče následuje trestné kolečko.

Štafetový závod v biatlonu

Velmi atraktivní podívanou jsou štafetové závody v biatlonu, přičemž v každém mužstvu jsou čtyři závodníci. Každého biatlonistu čekají tři okruhy a střelba vleže i ve stoje. V mužské štafetě jede každý závodník 7,5 km, naopak ženy mají před sebou 6 km. Oproti jiným závodům tu funguje systém dobíjení – pokud závodník netrefí všech pět terčů, může si dobít až tři rezervní náboje. V případě, že i poté zůstane nějaký terč černý, musí závodník absolvovat trestný okruh.

Nejnovější biatlonovou disciplínou je smíšená štafeta, v níž závodí dva muži a dvě ženy. Smíšená štafeta se na zimní olympiádě objevila poprvé v Soči a česká reprezentace v ní získala druhé místo.

Zajímavosti ze světa biatlonu

  • malorážní puška biatlonistů musí bez střeliva a zásobníků vážit minimálně 3,5kg
  • ráže pušky je 5,6 mm („22")
  • lyže závodníků musí být nejméně o 4 cm kratší než výška biatlonisty
  • biatlon se koná i v letních měsících, akorát běh na lyžích nahrazuje terénní běh, jízda na horském kole či na kolečkových lyžích
  • nejlepším biatlonistou v historii je norský sportovec Ole Einar Bjørndalen, který je v době publikování tohoto článku osminásobným olympijským vítězem a držitelem 40 medailí z mistrovství světa (včetně 19 zlatých)
  • nejvýraznější českou stopu v biatlonovém světě zatím udělali Gabriela Soukalová (dvě olympijská stříbra a tři medaile z mistrovství světa) a Ondřej Moravec (tři cenné kovy z olympijských her a čtyři medaile z mistrovství světa)
  • českou biatlonovou Mekkou je Nové Město na Moravě, kde se každoročně konají závody Světového poháru – v únoru 2015 sem zavítalo během tří dnů více než 100 tisíc fanoušků
  • čeští (respektive českoslovenští) biatlonisté se na zimních olympijských hrách objevili poprvé v roce 1968 ve francouzském Grenoblu – ve vytrvalostním závodě na 20 km nás reprezentovali Pavel Ploc st. (15. místo) a Ladislav Žižka (55. místo)
  • v sezóně 2008/2009 dosáhl český biatlonista Michal Šlesingr na nevídanou střeleckou bilanci – ze 414 terčů jich trefil 367, což dává skvělou úspěšnost 88 %. Ve zmíněném ročníku byl lepší než on pouze Ukrajinec Oleg Berezhnoy, který měl bilanci 116/123


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Je lepší cvičit ráno nebo večer? Která denní doba na cvičení je nejvhodnější pro spalování tuků?

Jestli rádi cvičíte a hýbete se, pak možná přemýšlíte i o tom, v kterou denní dobu se vám pohyb nejvíc vyplatí. Zvlášť v případě, ...

Cvičení s vlastní vahou dostane do formy naprosto každého. A cvičit můžete kdekoliv, třeba doma v obýváku

Cvičení s vlastní vahou má nespočet výhod. Provádět jej můžete naprosto kdekoliv, je zadarmo a prokazatelně prospívá našemu tělu. ...

Máte sedavé zaměstnání a potřebujete se nutně potáhnout? Cvičení, které můžete dělat i během sezení

O faktu, že dlouhé sezení nedělá tělu dobře, není třeba polemizovat. Jenže mnozí mají sedavé zaměstnání a pak je poměrně těžké spl...

Zacvičte si Pět Tibeťanů k nastolení vnitřní rovnováhy. Cvičení, které je vhodné i pro nesportovce

Pět Tibeťanů je soubor cviků, které bylo a je v tibetských klášterech po dlouhá staletí považováno za klíč k dlouhému a zdravému ž...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

Chůze jako ideální pohybová aktivita. Prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. A také krásné postavě

Chůze je nejpřirozenější pohyb, o tom není třeba polemizovat. Ne náhodou se proto stala jednou z nejoblíbenějších fitness aktivit....

Je lepší cvičit ráno nebo večer? Která denní doba na cvičení je nejvhodnější pro spalování tuků?

Jestli rádi cvičíte a hýbete se, pak možná přemýšlíte i o tom, v kterou denní dobu se vám pohyb nejvíc vyplatí. Zvlášť v případě, ...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Cvičení pro lepší spalování tuků. Vyzkoušejte zaručené tipy, které pomohou rychleji odbourat tukové zásoby

Spalování tuků je náročnější proces, ale pokud chceme být štíhlí, musíme na eliminaci tukové tkáně pořádně zapracovat. Ovšem nejen...

Aqua jóga uvolní efektivně celé tělo. Riziko poranění je při cvičení minimální

Aqua jóga je prováděna ve vodě, tj. nejčastěji v bazénu. Jednotlivé ásany se ve vodním prostředí provádí mnohem snadněji. Současně také cvičícímu nehrozí riziko poranění, jako je tomu u klasické jógy na souši. ...

Chůze jako ideální pohybová aktivita. Prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. A také krásné postavě

Chůze je nejpřirozenější pohyb, o tom není třeba polemizovat. Ne náhodou se proto stala jednou z nejoblíbenějších fitness aktivit....

Láká vás cyklistika? Je nenáročná na klouby a prospívá zdraví. Naskočte na kolo a vyrazte ven

Cyklistika patří mezi aerobní cvičení, které bezpochyby prospívá našemu srdci, napomáhá lepšímu spánku a zlepšuje náladu i celkové...

Veslování: Dokonalý HIIT trénink, který zajistí štíhlou a vypracovanou postavu

Veslování je naprosto skvělé cvičení, které dokonale protáhne celé tělo. Posílí svaly a pomůže shodit přebytečné tukové zásoby. Veslování má navíc tu výhodu, že během něj netrpí klouby a tudíž se do něj mohou p...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Golfový loket umí pěkně potrápit. Vyzkoušejte cviky i léčbu, která skutečně zabírá

Golfový loket nebo také oštěpařský loket je pěkně nepříjemný zdravotní problém. Je zanícený, citlivý a pořádně bolí. Bolest je ost...

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...

7x nejoblíbenější doplňky stravy na hubnutí, které skutečně fungují

Doplňky stravy na hubnutí jsou poměrně ošemetným tématem. Některé mají dobrou reklamu, ale vůbec nefungují. O jiných se zase příliš nemluví, zato mají skvělé výsledky. Chcete-li se zbavit nadbytečných tukových ...