Barvení vajíček přírodními barvami

Barvení vajíček přírodními barvami

Žlutá barva se dříve získávala ze šafránu, který bohužel dnes není běžně dostupný. Zkuste místo něj kari. Pokud vám ale bude stačit světlejší žlutázelenožlutá, použijte k barvení zázvor, kůru z plané jabloně, lipový nebo dřínový květ, oves, kmín, lístky ze sena vojtěšky nebo jeteliny. Světlezelenou barvu získáme z listů kopřiv,  z jarní jeteliny, listů jasanu, rozmarýnu, břízy, petržele, jmelí a myrty. Dříve nejoblíbenější červená barva se získává povařením slupek z červené cibule, do odvaru ale musíte přidat trochu octa. Červenohnědá barva vznikne z povařených slupek bílé cibule. Hojně se též používala hnědá barva, která symbolizuje zemi. Tu získáme odvarem z dubové nebo olšové kůry s trochou kůry březové, nebo můžeme použít samotnou dubovou kůru vařenou se solí a octem. Hnědou nám dají i ořechové listy nebo kůra z ořechu, když je povaříme. Chcete-li docílit tmavohnědého až černého odstínu, namíchejte saze s vodou a přidejte rezavé hřebíky..  No není to barvení tak trochu alchymie?

Čtěte také:

Návod: Velikonoční drátované vajíčko se vzorem čtyřlístků

Jak si připravit kraslici

Protože s barvením vařených vajec většinou nebývá potíž, řekneme si, jak se barví kraslice. To jsou skořápky vyfouklých vajíček naplněné vzduchem, tudíž ve vodě plavou. Kraslici si připravíme tak, že na širší straně vajíčka vyťukáme ostrým předmětem, třeba malými nůžkami, malou dírku a na druhé straně uděláme dírku větší. Do dírky vsuneme dlouhý špičatý předmět, abychom narušili blánu uvnitř vajíčka. Do menší dírky foukáme tak dlouho, až obsah vajíčka celý vyteče ven. Obě dírky poté zalepíme voskem.

Kraslice se do vody neponoří, musíme jí tedy pomoci, aby se mohla obarvit. Do nádoby s barvou vložíme kraslici a zatížíme ji dřevěným prkénkem, které musí být menší než otvor nádoby, tudíž by mělo na hladině plavat a vejce bude ponořeno v tekutině pod ním.

Aby se na obarveném vajíčku nevytvořily schnutím tmavé skvrny, odsajte stékající barvu ubrouskem a vajíčko položte na „fakírskou“ podložku. Tu vyrobíte tím způsobem, že zatlučete hřebíky přes tenké prkénko tak, aby jejich hroty procházely  druhou stranou ven. Na tyto hroty pak položte vajíčka. Až vejce oschnou, zvýrazníte jejich barvu olejem nebo sádlem, kterým je potřete  a hadříkem vyleštíte.

Při zdobení velikonočních vajec se dříve lidé nejvíce motivovali přírodou. Na vajíčkách jste mohli najít motivy stromů, obilných klasů, kytice, trojlístky, ze zvířat to byli kohouti a slepice, ryby, hadi, ptáci, motýli, lišky.. Časté byly také společenské motivy, jako ženich s nevěstou nebo muž s dýmkou. Z dalších zmíníme například hvězdy, slunce, sněhové vločky, podkovy, kříže, řetězy apod. Dnes se při zdobení vajec fantazii meze nekladou, můžeme se proto setkat s velice různorodými vzory a technikami.

NÁŠ TIP:

Nevíte, co dělat s nabarvenými vajíčky po Velikonocích? Zkuste domácí vajíčkovou pomazánku.

Jakou zvolit techniku zdobení?

Pro inspiraci vám přiblížíme několik technik, které se používali dříve. Bylo to například nalepování obarvených kousků slámy. Tu je potřeba nejprve namočit, aby se s ní lépe pracovalo. Hojně se používala vosková technika. Rozpuštěný vosk se pomocí špendlíkové hlavičky nanáší na vajíčko do požadovaného vzoru. Poté se vejce vloží do vlažné trouby, aby se vosk jemně nahřál a dal se setřít. Vejce se pak vloží do barevné lázně a voskový vzor pěkně vynikne. Vosk také můžete na vajíčku nechat, vzor je pěkně plastický, ale vosk má tendenci se odlupovat. Vejce můžete ozdobit nalepeným textilem, krajkami, nebo barevným papírem, korálky, flitry.. Můžete je pomalovat pomocí temperových barev, poté je ale musíte přelakovat. Dají se ozdobit drátěnou technikou, vyškrabáváním vzoru do barvy (vejce musí být vařené) apod.  Zajímavé vzory vzniknou, když na vejci pomocí slánky rozfoukáme tuš.

Snad jsme vás inspirovali a přejeme hodně úspěchů ve zdobení!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.