Svrab

img
29. 10. 2013 Přečteno: 99649x

Svrab je svědivé, přenosné kožní onemocnění, které způsobuje parazit - samička zákožky svrabové. Toto přenosné onemocnění způsobuje menší epidemie ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Jedná se o nejčastější profesní nákazu. Postihuje všechny věkové skupiny i vrstvy populace, maximum výskytu je u 15 – 19 - letých. Dominuje romské obyvatelstvo. Svrab se vyskytuje celosvětově v epidemických vlnách po 15 – 20 letech. V České republice výskyt pozvolna klesá, ročně je nyní hlášeno okolo 320 případů, zatímco před 20 lety bylo evidováno okolo 14 000 nakažených osob.

Svrab - původce

Zákožka svrabová je roztoč, který je výhradně lidským parazitem. Vytváří chodbičky v rohové vrstvě pokožky, v nichž zanechává trus, a samičky do nich kladou vajíčka. Denně samička vyvrtá 0,5 – 3 mm chodbičky, v nichž se živí tkáňovým mokem. Za svůj život, který trvá 4 – 6 týdnů, samička naklade asi 50 vajíček, z nichž za 10 – 15 dní dospěje pouhých 10 %.

Čtěte také:

Vši

Přenos svrabu

Svrab se přenáší přímým kontaktem, často při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli. K infekci stačí jediná oplozená samička. Úspěšnost přenosu se zvyšuje s množstvím roztočů na nakažené osobě, běžně lze nalézt i více než 10 samiček. Zákožka svrabová se dostává pod kůži během 2,5 minuty. Nepřímý přenos je možný osobním nebo ložním prádlem. Onemocnění se nepřenáší běžným denním stykem, např. podáním ruky či dotykem. Mimo svého hostitele je citlivá na sucho i vlhko, za pokojové teploty není schopna pohybu a umírá do 3 dnů. Inkubační doba je při prvním kontaktu 2 - 6 týdnů, při opakované infekci 1 - 4 dny. Onemocnění svrabem podléhá povinnému hlášení. Svrab hlásí diagnostikující lékař orgánu ochrany veřejného zdraví - epidemiologovi.

Svrab - příznaky

Jaký má svrab příznaky? Začíná nesnesitelným typicky nočním svěděním, které je způsobeno vrtáním chodbiček zákožky. Bělošedavé chodbičky jsou čárkovité linie esovitého průběhu zakončené červeným pupínkem. Nákaza se objevuje tam, kde je jemná pokožka. Typickou lokalizací u dospělých jsou:

  • meziprstní prostory rukou
  • dlaňová strana zápěstí
  • podpaží
  • dolní partie hýždí
  • kotníky
  • klenby nohou
  • okolí genitálu
  • pupeční krajina

U mužů v oblasti kryté trenýrkami, tomu se říká trenýrkový příznak, u žen na prsou, u dětí i na obličeji, u kojenců na celém těle. V těchto místech se nacházejí jednak samotné příznaky svrabu a jednak druhotné kožní projevy, jež vznikají v reakci na cizorodé částice roztoče. Těmito sekundárními projevy svrabu jsou:

  • zarudlé skvrny
  • pupínky
  • exkoriace neboli povrchové defekty kůže vzniklé škrabáním
  • zaschlé krusty či vyvýšené pupeny vzniklé otokem dermis

Škrábání vede k dalšímu roznášení roztočů a vzniku druhotné bakteriální infekce.

 svrab

Méně typické formy svrabu

Existují i méně typické formy jako nodulární svrab, jenž vzniká v důsledku vystupňované imunologické reakce. Jde o silně svědící červené pupínky a uzly, které se často vrací i po přeléčení svrabu. U osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění a u mentálně retardovaných osob se může vyvinout velmi těžká forma s rozsáhlým postižením kůže– svrab norský. Téměř na celém těle se vytváří zarudlé pupínky a ložiska pokrytá silnými rohovitými šupinami a krustami. Na rozdíl od běžného svrabu může postihovat i hlavu, krk a nehty. Vzhledem ke snížené imunitní odpovědí je svědění pouze mírné nebo zcela chybí, proto dochází k obrovskému pomnožení zákožky na kůži postiženého (až miliony parazitů). Svrab je tudíž vysoce nakažlivý. Někdy může být první známkou HIV infekce.

Řadu zvířat napadají různé varianty zákožky svrabové. Na člověku není schopen zvířecí svrab vytvářet chodbičky a rozmnožovat se. Způsobuje pouze vznik jednotlivých svědivých pupínků a puchýřků. Přenáší se úzkým kontaktem se zvířetem s ložisky vypadané srsti, erozemi a krustami. Po přerušení kontaktu s postiženým zvířetem se projevy na kůži člověka spontánně zhojí. Odhalit napadení čistotných osob zákožkou svrabovou je velmi obtížné. Tzv. svrab mytých se projevuje pouze ojedinělými kožními lézemi – červenými pupínky, chodbičky většinou chybí nebo se obtížně detekují. Hlavním příznakem je silné noční svědění, často u více členů rodiny.

Svrab u člověka jako nemoc z povolání

Současně je svrab nejčastějším profesním přenosným parazitárním onemocněním. Postihuje střední a pomocný zdravotnický personál nemocničních zařízení, léčeben následné péče, domovů důchodců, psychiatrických léčeben a pracovníky sociálních služeb. Nákaza svrabem vzniká při manipulaci s prádlem infikovaných pacientů a při jejich ošetřování. Maximum postižení u profesionálního svrabu je v místech kontaktu na rukou a předloktí. Onemocnění často není diagnostikováno a hlášeno, což způsobuje druhotné komplikace zejména u alergiků a ekzematiků.

Diagnostika svrabu

Na základě typických příznaků nočního svědění a přítomnosti chodbiček v kůži lze potvrdit napadení kůže zákožkou svrabovou. Stanovení diagnózy a léčbu svrabu by měl řídit kožní lékař. Z konce chodbiček lze někdy jehlou vyrýpnout živou samičku. V povrchových částech krust nalézáme svléknuté kožky zákožek a mrtvé roztoče. Při hlubším seškrabu kůže z místa chodbičky a následném několikaminutovém rozvolnění v louhu můžeme mikroskopem pozorovat vlastního parazita. Při norském svrabu či opakovaných infekcí je potřebná nemocniční léčba na kožním oddělení.

Akutní svrab

Svrab - léčba

Léčit je třeba všechny, včas, důsledně a současně. Při nákaze zákožkou svrabovou se uplatňují režimová opatření, lokální a celková léčba. Cílem léčby svrabu je likvidace parazita, zhojení kožních lézí a jejich komplikací, hygienická opatření zabraňující dalšímu šíření nákazy a znovuvytvoření nákazy (reinfestace). Důležité je osoby napadené svrabem a jejich rodinné příslušníky poučit o správném postupu léčby a jejich zásadách. Současně je nutné identifikovat a přeléčit kontakty. Lokální terapii by měl podstoupit nejen sám napadený svrabem, ale také každý člen domácnosti, sexuální partner či pečovatel, se kterým přišla nakažená osoba do kontaktu za poslední měsíc.

Režimová opatření při onemocnění svrabem

Hygienická opatření jsou podkladem úspěšné lokální léčby. Každý den je nutné vyměnit osobní spodní a ložní prádlo. Prádlo se pak pere na 60°C, musí se vyžehlit a nepoužívat minimálně tři dny. Ostatní oděv a boty stačí nepoužívat 5 dní, zákožka totiž není schopná přežít mimo kůži člověka déle než 3 dny.

Lokální léčba svrabu

V našich podmínkách se využívá lokální terapie sírou či synteticky vyráběnými přípravky. Nejúčinnějším a nejčastěji používaným preparátem je InfectoScab, jež obsahuje 5 % permethrin, synteticky připravenou látku podobnou extraktu v některých chryzantémách. Používá se u dospělých a dětí od 2 let, aplikuje se obvykle přes noc na 8 – 14 hodin, ráno se pak přípravek omyje. Již po jedné dávce uhyne 95 % parazitů. Léčbu je vhodné opakovat za týden.

Síra je účinná pouze v masťovém základu. U dospělých se maže 10 – 20 % sirná vazelína, u malých dětí vzhledem k vyšší citlivosti pokožky se používá pouze 2,5 % sirná vazelína. Mast se aplikuje jedenkrát denně na dobu 24 hodin ve třech po sobě následujících dnech, mezi dvěma kúrami probíhá koupel. Je možné ji použít i u dětí do dvou let a těhotných a kojících žen. Prostředek je levný, snadno aplikovatelný, 100% účinný bez hlášeného vzniku rezistence. Nevýhodou je však zápach, nepraktická masťová léková forma a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Skabicid, Jacutina Lindan působí toxicky na nervový systém parazita. Používají se v krému, emulzi či lotiu, které se nechají působit 12 – 24 hodin a poté se omyjí v horké koupeli. Léčba se opakuje za 8 dní. Nesmí se používat u malých dětí, těhotných a kojících žen. Všechny tři preparáty jako léky druhé či třetí volby, kvůli potenciálnímu toxickému účinku na nervový systém a krvetvorbu. Při protrahované léčbě může dojít k podráždění a přesušení pokožky, jež je často považováno za recidivu infekce.

Masti se vtírají stejnoměrně po koupeli a osušení do kůže celého těla do brady až po špičky prstů rukou i nohou. Nezapomeňte na masti vtírat i za nehty. U malých dětí a opakovaných infekcí je nutná aplikace i na obličej a kštici. I po přeléčení může přetrvávat několik dnů svědění, které je důsledkem podráždění kůže a zvýšené citlivosti organismu a zejména imunitního systému (hypersenzitivní reakce) na cizorodé částice parazita. Proto se doporučuje několik dní po léčbě kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy, které dokážou nadměrnou imunitní reakci potlačit. Přenos nákazy 24 hodin po ukončení léčby je velmi nepravděpodobný.

Svrab a celková terapie

Při celkové léčbě se využívá Ivermektin, podobný makrolidovým antibiotikům. U nás je určen pro léčbu norského svrabu, při rezistenci na lokální terapii, u druhotně infikovaného svrabu, u osob s poruchou imunity a při epidemiích ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v jiných zemích se používá místo lokální léčby. Typicky se podává ve dvou dávkách po dvou týdnech. Často se podává současně s lokálně aplikovaným permetrinem. Nesmí se použít u u malých dětí, těhotných a kojících žen.

Při léčbě svrabu se mohou podávat podpůrné prostředky omezující svědění tzv. antihistaminika jako Zyrtec, Analergin, Zodac, Dithiaden, Aerius, Cetirizin či Xyzal, při druhotné bakteriální infekci antibiotika či protizánětlivé léky.

Prevence svrabu

Nakažení svrabem předcházejte důsledným dodržováním osobní hygieny. Je důležité včasné praní a vyváření osobního a ložního prádla. Hygienická opatření musí dodržovat zejména provozy společných ubytoven, penzionů a hotelů a zdravotnická a sociální zařízení.

Zabránit dalšímu šíření nákazy můžete preventivními epidemiologickými opatřeními. Všechno osobní, ložní prádlo včetně ručníků je nutné vyvařit, vyžehlit napařovací žehličkou a nejméně 3 dny nepoužívat. Nebo jej můžete skladovat cca 7 dnů v plastikových pytlích, pověsit na dobře větrané místo na 14 dní či vystříkat vhodným insekticidním prostředkem (PIF PAF, Biolit P 2000, Fast PL, Peripel 55) dle pokynů výrobce a pevně na několik hodin uzavřít. Postele se musí důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem a nechat vyschnout na slunci.

Doporučení

U každého svědivého onemocnění kůže je nutné pomýšlet na svrab. Pokud jste přišli do intimního kontaktu s osobou nakaženou svrabem, nechte se přeléčit, i když nemáte žádné potíže. Kontrola u vašeho lékaře by měla proběhnout za týden po ukončené léčbě. 



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jana Andersová
    6. 3. 2017 13:17
    Dobrý den, zjistila jsem, že před 4 měsíci byl biol. otec našeho syna nakažen svrabem a neléčil ho a ani mě před tím nevaroval. Ex partner dle soudního rozhodnutí cca 1-2x týdně vídá syna. Naštěstí se u syna svrab za celé 4 měsíce neprojevil. Je možné, aby se svrab znovu u ex partnera objevil a… celý příspěvek
  • Kamila Pěkná
    25. 2. 2017 11:14
    No mám už druhou kožní, první si mě prohlédla z metru a napsala infectoscab. Teď mám druhou a ta mi také předepsala infectoscab a říká, že to asi svrab není, ale podle fotek co jsem našla na webu, to bohužel svrab je, co teď třetí kožní?

  • Bořek
    16. 2. 2017 23:39
    A Váš ošetřující lékař nezvládá Vaší diagnózu? Nebude lepší zajít pro jistotu k dalšímu osvědčenému kožaři?
  • Kamila Pěkná
    16. 2. 2017 12:24
    Dobrý den,<br> nebylo by možné sem vložit foto těch načervenalých žilek? Pupínky se mi už přestaly dělat, jsem přeléčená 2x infectoscabem a syrnou mastí, kjenže mám tak zničenou kůži, že už nevím jestli jsem to měla, nebo ne, červené žilky mám na dekoltu, ale nevím jestli to není tou léčbou a… celý příspěvek
  • Pavlína Magdalena Pfeiferová
    14. 2. 2017 09:58
    Kamilo,mohla by být chyba v diagnóze? Svrab se neukazuje jen jako pupínky, spíše se objevují na pokožce načervenalé žilky - chodbičky parazita, který má vše na svědomí mast je většinou hned účinná. A ještě další dotaz níže - tento parazit je schopný žít jen na člověku., mimo tělo celkem rychle… celý příspěvek
  • Kamila
    6. 2. 2017 11:46
    Dobrý den,<br> asi před třemi nedělemi jsem zjistila, že jsem někde chytla svrab, kůže svědila a měla jsem po sobě pupínky, tak jsem zašela k kožní a napsala mi infectoscab, tak jsem ho aplikovala, vše vyprala vyžehlila co šlo nechala vymrznout, vše setřela přípravkem na viry a roztoče. Bohužel… celý příspěvek
  • Barbora
    3. 1. 2017 10:25
    Jistě že ano
  • Jana Koutska
    31. 12. 2016 08:39
    Dobrý den, prosím o radu jestli se dá svrab z cloveka přenést na kočku domácí a pak zas z kočky na jiného člověka děkuji za informaci
  • Zobrazit další komentáře
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…