Růžovka

Růžovka, odborně rosacea, je velmi časté zánětlivé kožní onemocnění obličeje.Růžovka, odborně rosacea, je velmi časté zánětlivé kožní onemocnění obličeje.

Růžovka, odborně rosacea, je velmi časté zánětlivé kožní onemocnění obličeje. Jejím nejběžnějším příznakem je zarudnutí kůže středové části obličeje – nosu, tváří, středu čela a brady, které doprovází horké palčivé svědění. Spolu s červenými skvrnami se mohou objevovat i pupínky a puchýřky. Příznaky růžovky vyvolávají spouštěcí faktory, nejčastěji pobyt na slunci, v horkém prostředí nebo konzumace alkoholických nápojů.

Při dlouhodobém trvání dochází zmnožením vazivové tkáně ke zvětšení nosu a vzniku nepravidelných povrchových výrůstků (tzv. květákovitému nosu).

Růžovka - výskyt

Růžovka postihuje obě pohlaví, častěji však ženy po 30. roce života. Typickou pacientkou je čtyřicetiletá žena světlé pleti, jejichž příbuzní trpí stejným onemocněním. Nejvyšší výskyt je mezi 40 – 60 lety. U žen se příznaky růžovky častěji objevují na bradě a tvářích, zatímco u mužů je častější postižení nosu, včetně jeho chronické formy – květákovitého nosu. Vzácně se objevuje u dětí a tmavě pigmentovaných jedinců (Korejců a Afroameričanů). Rodinný výskyt poukazuje na podklady v genetické dispozici.

Proč se objevuje zčervenání kůže?

Příčinou zčervenání obličeje je nával krve do obličeje. Cévy pod povrchem kůže mají poruchu smršťování a roztahování, a proto se do vrchních vrstev pokožky dostává příliš velké množství krve. Vlivem opakujících se návalů krve do povrchových cév se tyto cévy roztahují, jsou trvale rozšířené (tím i viditelné) a vznikají tzv. teleangiektázie.

Růžovka - příčina onemocnění

Původ růžovky je nejasný. Velký vliv má vrozená porucha roztažlivosti a smršťování malých cév v obličeji (vazomotorická labilita), která je dědičná. Růžovka může být provázena zvýšenou produkcí kožního mazu (seboreou) a s ní spojeným zánětem vlasových váčků vyvolanou kvasinkou Pityrosporum ovale nebo roztočem Demodex folliculorum. Postižený jedinec má často současně i zánět žaludku (gastritidu) způsobenou infekcí Helicobacter pylori.

Onemocnění spouští a zhoršuje celá řada zevních vlivů. Překrvení obličeje vyvolává konzumace kořeněných jídel, horkých nápojů, kávy či destilátů. Rozšíření kožních cév může vyvolat i prudká změna teplot, pobyt v horkém prostředí, koupel a působení slunečního záření. Mezi další provokační faktory patří stres, fyzická námaha a aplikace lokálních kortikoidů, přípravků s obsahem alkoholu či agresivních parfémových složek.

Růžovka - příznaky

Onemocnění typicky postihuje vystouplé části obličeje, tedy nos, tváře, střed čela a brady a zpravidla se vyhýbá oblasti okolo úst a očí. Ojediněle se růžovka objevuje na krku, za ušima a ve výstřihu.

Zpočátku se růžovka projevuje nenápadně. Působení slunečního záření, konzumace horkých nápojů a silné emoční ladění způsobují přechodné zčervenání středu obličeje (prerosacea). Postupně zčervenání kůže přetrvává a připojuje rozšíření drobných kožních cév (tzv. teleangiektázie). Postižený může pociťovat pálení obličeje. Dále dochází k tvorbě červených pupínků a puchýřků, které se hojí bez jizev. Doprovází je i mírný otok podkoží obličeje. Rozšiřují se kožní póry a při mechanickém stlačení se z nich v oblasti nosu uvolňuje hojný kožní maz.

Při závažnějším stupni onemocnění se vytváří zánětlivé uzly provázené zmnožením a zvětšením mazových žláz a vaziva vedoucí k zhrubění a zesílení kůže. Zbytnění kůže nosu může nabývat květákovitého vzhledu tzv. rhinophyma. Květákovitý nos je typický zejména pro muže po dlouholetém trvání růžovky.

Růžovka a komplikace

Více než polovina nemocných růžovkou má i oční komplikace. Nejčastějšími příznaky je slzení a pálení očí a opuchlá víčka. Nastříklé červené spojivky a nesnášenlivost světla - světloplachostí (odborně fotofobií) doprovází zánět spojivek. Dalšími očními potížemi může být zánět okrajů víček, duhovky, rohovky nebo nahromaděním hnisu v přední oční komoře (tzv. hypopyon).

Oční příznaky jako pocit cizího tělesa v oku, pálení očí, suchost, slzení, otoky a zarudnutí víček mohou až u 20% postižených předcházet kožním projevům.

Steroidní růžovka

Po dlouhodobé aplikaci místních kortikoidů se může vysévat steroidní růžovka v podobě malých červených pupínků a uzlíků se žlutým obsahem. Oproti klasické růžovce je výraznější zarudnutí kůže a rozšíření krevních cév. Projevy jsou vratné, ale léčba je dlouhodobá a vyžaduje vysazení lokálních kortikoidů.

Diagnostika růžovky

Stanovení diagnózy zpravidla probíhá na základě vzhledu. Důležité je odlišit kožní onemocnění napodobující růžovku – akné, seboreická dermatitida, systémový lupus erytematodes a perorální dermatitida.

Akné postihuje zejména adolescenty a mladé dospělé, kožní projevy jsou rozsáhlejší a kromě pupínků a puchýřky jsou vždy přítomné komedony (lidově uhry). Při seboreické dermatitidě na zarudlé kůži nacházejí šupiny a typické jsou jiné lokalizace (vlasy, obočí, okolo nosu). Systémový lupus erytematodes je charakteristický motýlovitým zarudnutím tváří a nosu bez výskytu pupínků a puchýřků. Při periorální dermatitidě se okolo úst vysévají velmi malé pupínky bez počátečního zarudnutí a rozšíření krevních cév, zejména po použití lokálních kortikoidů a hydratačních krémů.

Léčba růžovky

Terapie růžovky je zaměřena na potlačení projevů nemoci a předcházení rozvoje závažných komplikací. Základem léčby je pečlivé dodržování léčebných opatření založených na vyhýbání se provokačním faktorům a aplikaci nevhodných kosmetických přípravků.

Mírnější formy růžovky se léčí zevní terapií. K systémové léčbě se přistupuje u závažnějších forem a chirurgická léčba je vyhrazena pro kosmetické změny obličeje.

Lokální léčba růžovky

K lokální terapii jsou vhodné gely nebo krémy s lokálními antibiotiky, zejména metronidazolem (přípravek Rosalox a Rozex) a makrolidy erytromycinem a clindamycinem. Účinné jsou i lokální antimykotika (ketokonazol) a kyselina azelaiová. Antibiotika a antimykotika ničí nebo potlačují množení mikrobiálního osídlení kůže. Současně mají protizánětlivý účinek.

U mírnějších forem a pro udržovací léčbu se volí pasta s 1 - 2 % sírou a ichtyolem, který má protizánětlivý účinek a potlačuje množení osídlení kůže. Stejným způsobem funguje i Lindan, jenž se používá při průkazu Demodex folliculorum.

Zevní aplikace kortikoidových přípravků se nedoporučuje pro podporu začervenání a zmnožení kožních cév. Po vysazení kortikoidů navíc následuje silné a terapeuticky těžce ovlivnitelné zhoršení projevů růžovky. Dalším nežádoucím účinkem je zeslabení kůže.

V místní léčbě je nutné vyloučit působení všech lokálních dráždivých látek, jako jsou mýdla, kosmetika obsahující alkohol, protože mohou provokovat nebo zhoršovat zarudnutí. Ochranu před UV zářením zajistí krémy s UVA a UVB filtrem.

Celková léčba růžovky

U těžších případů se musí přistoupit k celkové léčbě antibiotiky. Opět se volí metronidazol (Entizol) nebo tetracyklin (Doxybene, Deoxymykoin, Doxyhexal). Podobně jako při akné se po dobu několika týdnů podávají nízké dávky antibiotik a podle odezvy lze postupně snižovat jeho dávku. Mechanismus účinku antibiotik není zcela jasný, nejspíše jde o protizánětlivý účinek.

Terapie celkovými retinoidy (deriváty vitamínu A) se volí u nejzávažnějších případů či neúčinnosti celkové léčby. Po dobu 3 – 4 měsíců se podává izotretinoin (Roaccutane). Retinoidy mají protizánětlivé účinky, napomáhají normální obnově kůže.

Při současných trávicích potížích se doporučuje vyhubení prokázané přítomnosti Helicobaktera pylori pomocí antibiotik (Klacid a Duomox) a léků snižujících kyselost žaludečních šťáv (blokátorů protonové pumpy).

Chirurgická léčba růžovky

U květákovitého zduření nosu připadá v úvahu chirurgická terapie. Při dermabrazi se pomocí vysokoobrátkové frézy vyhladí kožní povrch zbroušením. Povrchové kožní výrůstky se dají odstranit i pomocí CO2 laseru nebo běžným skalpelem. Před a po operačním zásahu se doporučuje podávání celkových retinoidů.

Různých typů laseru se využívá i při odstraňování rozšířených kožních cévek (teleangiektázií). Tyto kosmetické projevy lze také odstranit elektrokoagulací pomocí tepelné elektřiny produkované platinovou kličkou.

Jak předcházet zarudnutí obličeje?

Nesporný význam mají režimová opatření. Zarudnutí obličeje i dalším projevům růžovky můžete předejít omezením působení spouštěcích faktorů.

  • Nejčastějším spouštěcím faktorem je pobyt na slunci. Chraňte svůj obličej kloboukem nebo šátkem a vždy si na kůže aplikujte opalovací krém s ochranným faktorem nejméně 15 a více.
  • Omezte konzumaci kořeněných jídel, destilátů a horkých nápojů. Speciální dietní omezení nejsou nutná, spíše je vhodné vypozorovat, které potraviny projevy růžovky vyvolávají. U někoho to může být čokoláda nebo citrusové plody, u jiného mléčné výrobky.
  • Vyhýbejte se teplotním extrémům. Projevy růžovky může vyvolat pobyt v teplém prostředí jako je sauna, horká koupel, posezení blízko krbu či táborového ohně. Stejně působí i mráz či silný vítr.
  • K péči o pleť si vybírejte šetrné přípravky bez obsahu alkoholu a parfémové složky. Příliš hutné krémy mohou zatěžovat pokožku.
  • Vyhýbejte se stresu a dopřejte si dostatek odpočinku. Při sportování si dejte pozor na přehřátí organismu a ochlazujte se pitím dostatečného množství tekutin.

Růžovka - doporučení

Počáteční projevy růžovky, zejména přechodné zčervenání kůže centrální partie obličeje bývá často podceňováno. Je považováno za prostý sklon k červenání, projev akné u dospělého nebo následky opálení. Při prvních příznacích neváhejte s návštěvou kožního lékaře, protože neléčená růžovka může v průběhu let vést k výrazným změnám vzhledu nemocného (květákovitému nosu) nebo při očních komplikacích i ke ztrátě zraku.

Projevy onemocnění se během let postupně zhoršují, proto pečlivě dodržujte léčebná opatření a vyhýbejte se provokujícím faktorům.

Léčba růžovky bývá zdlouhavá a zlepšování kožních projevů velmi pomalé, zejména pokud jste používali přípravky s kortikoidy.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 20939x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Konopná mast Konopela 100ml

100% přírodní mast s konopím na suchou pokožku Konopela - konopná mast…

Cena: 130 Kč

Třezalkový olej 100ml IREL

Janův olej - Tělový olej s obsahem Hypericum perforatum Použití: Třezalkový…

Cena: 139 Kč

BIOTERMAL koupelová sůl Energy 350g

Bioinformační koupelová sůl z termální vody vřídla Podhájska Biotermal…

Cena: 299 Kč

Neemový olej 100ml Day Spa

100% neemový olej ze Srí Lanky, za studena lisovaný Očistný elixír.…

Cena: 120 Kč

Doporučujeme k tématu

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

Cena: 239 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

Sprchový gel s rašelinou 250ml

Sprchový gel s balneologickým certifikovaným rašelinovým extraktem V tomto…

Cena: 195 Kč

Hlava a mozek

Dýchání

Trávení

Ústa a krk

Uši a sluch

Hormony

Viry

Nádorová onemocnění

Genetika

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte