Křečové žíly

Křečové žíly léčbaKřečové žíly léčba

Křečové žíly, varixy nebo žilní městky, to jsou názvy pro onemocnění žil, projevující se tvorbou uzlů, zvětšením, vakovitým vychlípením, a zprohýbáním povrchových žil dolních končetin. Postiženy mohou být kterékoliv žíly na těle, onemocnění je ale typické pro dolní končetiny z důvodu působení vysokého ortostatického tlaku v průběhu chůze, stání nebo sezení. Pokud jsou křečové žíly i vaším problémem, můžete se setkat také s typickými metličkovitými žílami, vaše končetiny jsou oteklé, bolestivé a můžete pociťovat únavu a tíhu nohou. Křečové žíly jsou často provázeny záněty žil (tromboflebitidou). Kůže nohou může být suchá, olupující se, časté jsou pigmentové skvrny na dolních končetinách. V pokročilém stádiu onemocnění je nezbytná operace křečových žil.

Křečové žíly a příčina vzniku

Odtok krve ze žil dolních končetin směrem k srdci se odehrává proti působení gravitace. Aby se krev nevracela zpět, žíly jsou opatřeny chlopněmi. Správnému odtoku krve napomáhá též aktivita svalů dolních končetin. Pokud tedy chlopně dobře fungují a máme dostatek pohybu, u zdravých jedinců je krev pumpována z dolních končetin až do srdce. Tomuto mechanismu kooperace svalů a chlopní se říká žilní, nebo svalově-žilní pumpa.

Příčin vzniku křečových žil může být celá řada a mohou se vzájemně kombinovat. V případě porušení celého žilního systému se povrchové žíly začnou vakovitě rozšiřovat pokud jsou přetěžovány velkým objemem krve či je narušena pevnost jejich žilní stěny.

6925919705_c22abe8f1dKřečové žíly se vyskytují až u 30% dospělé populace.Křečové žíly jsou onemocněním poměrně častým a vyskytují se až u 20 - 30% dospělé populace s poměrem ženy : muži - 3 : 1. Vysvětlení, proč se u žen vyskytují křečové žíly častěji, je v hormonální disbalanci. Užíváním perorální antikoncepce a v období těhotenství u žen stoupá nitrobřišní tlak, hluboké žíly pánve jsou utlačeny. Tím se znesnadní odtok krve z dolních končetin a povrchové žíly dolních končetin se začnou rozšiřovat a měnit. Stejný princip vzniku křečových žil je u nemocí břišní dutiny nebo obezity, kdy například růstem nádoru, tukovou tkání nebo při zánětu jater s ascitem vzniká vyšší nitrobřišní tlak utlačující hluboké žíly pánve. Tyto žíly mohou být také utlačeny nádorem v jejich blízkosti nebo zvětšenými lymfatickými uzlinami.

Příčiny onemocnění jsou ale až v 95% idiopatické (bez známé příčiny), nejčastěji pravděpodobně díky slabosti žilní stěny nebo poruše žilních chlopní. Velkou roli hraje genetická predispozice, vyšší věk, jak už bylo řečeno ženské pohlaví, těhotenství, sedavé zaměstnání nebo statická práce ve stoje. Jen 5% onemocnění je následek hluboké žilní trombózy, kdy vznikají žilní kolaterály nahrazující žílu ucpanou trombem, útlakem z vnějšku nebo zvýšením nitrobřišního tlaku.

Křečové žíly - průběh, klinická stádia a komplikace

Ať už je příčina jakákoliv (oslabení žilní stěny a porušení systému chlopní, vysoký nitrobřišní tlak nebo hluboká trombóza), důsledkem těchto stavů je městnání krve z hlubokého žilního systému do povrchového. Ten není na takovou zátěž a množství krve stavěn a dojde k vakovitému rozšiřování povrchových žil, aby mohly kapacitu hlubokých žil pojmout. Křečové žíly se rozvíjejí dlouhodobě. S postupem nemoci dochází k selhávání dalších a dalších žilních chlopní. Krev v povrchových žilách stagnuje, shromažďuje se množství škodlivin, dochází k zánětům povrchových žil a progresivně se celý stav nemoci zhoršuje.

Klinická stádia křečových žil jsou následující:

 • I. kosmetické změny bez klinických obtíží
 • II. únava, tíže, tlak, noční křeče, parestezie a svědění
 • III. otoky kolem kotníků, změna pigmentace kůže, stav po bércovém vředu
 • IV. žilní bércový vřed v akutní fázi

Varixy mohou způsobit řadu nepříjemných komplikací, které v důsledku mohou ohrozit i život pacienta. Nejčastější komplikací je povrchový zánět žil, kdy křečová žíla bolestivě zduří. Závažnější komplikací je bércový vřed, který vzniká na podkladě ischemizace (neprokrvení) tkáně. Dochází k otevření křečové žíly na povrch kůže. Velmi vážnou komplikací je flebotrombóza žil, při které vzniká cévní sraženina, jež ucpe žílu. Tato sraženina neboli vmetek může způsobit například plicní embolii - stav, který bezprostředně ohrožuje život.

Křečové žíly - diagnostika

Diagnostika většinou nebývá složitá. Lze pouhým okem rozpoznat barevné změny na končetinách nebo můžeme sledovat výše zmíněné příznaky (otoky, bolest, metličky, pigmentové změny). Často si jsme schopni diagnostikovat křečové žíly i bez pomoci lékaře. Pokud máte pochybnosti, je dobré lékaře navštívit. Ten bude pátrat po známých příznacích a provede několik jednoduchých vyšetření, kdy bude podvazovat vaše končetiny a sledovat, jak se vaše žíly plní krví. Pro zjištění, zda nemáte křečové žíly z důvodu hluboké žilní trombózy, provede duplexní sonografii neboli bezbolestné ultrazvukové vyšetření.

Křečové žíly a jejich léčba

Konzervativní postup léčby křečových žil

5632947586_e1a913f6e8Kompresivní punčochy pomohou vrátit krev zpět k srdci.Pokud vám křečové žíly nečiní žádné potíže a nevadí vám po stránce kosmetické, léčba je zpočátku konzervativní. Operace křečových žil tedy není nutná. Doporučuje se nošení kompresivních punčoch, ty dolní končetiny stáhnou, pomůže se návratu krve z dolních končetin zpět k srdci. Principem je zvýšení tlaku na žilní a lymfatický systém, žíly se vyprázdní a přesměrují do hlubokého systému. Dochází k urychlení toku v hlubokých žilách. Kompresivní léčba vzniklé varixy neodstraní, ale zamezí jejich dalšímu vzniku a zhoršování stavu. Vhodné je doplňovat kompresi pokládáním nohou výše než je tělo (vleže je podložit vysokým polštářem), dobré je při sprchování nohou střídat vlažnou a studenou vodu, tak se tok krve zrychlí.

Farmakoterapie

Jde o léčbu léky, které nazýváme venofarmaka. Stejně jako konzervativní léčba i farmaka projevy zmírňují nebo zastaví, vzniklých varixů nás ale nezbaví. Venofarmaka jsou látky, které zpevňují žilní stěnu a zvyšují tonus žilní stěny. Tím urychlují tok krve v žilách. Brání vzniku otoků a některá mají také protizánětlivý účinek. Možné je také využití výtažků z rostlin jako je rutin nebo escin.

Operace křečových žil

Pouze pomocí operace křečových žil je možné se tohoto problému zbavit úplně. Existuje řada metod.

 • Křečové žíly - léčba skleroterapií - je to metoda, při níž lékař pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět. Důsledkem zánětu dojde ke sklerotizaci žíly, slepí se žilní stěny a varix se uzavře. Operace křečových žil pomocí skleroterpie je vhodná pro léčbu metliček a drobných žilek, zmizet by měly do dvou týdnů.
 • Křečové žíly - léčba stripping a flebektomií - jsou to klasické operace křečových žil vhodné pro odstranění velkých žil. Provedou se dva kosmeticky přijatelné řezy pod a nad koncem hlavní žíly (tříslo a pod kolenem nebo kotníkem). Dovnitř žíly se řezy zavede ocelový nebo umělohmotný vodič ukončený olivkou (stripper). S jeho pomocí se postižený žilní kmen odstraní. Výkon doplňuje ošetření vedlejších větví vstupujících do kmene povrchové žíly před jeho vstupem do žíly hluboké (crossektomie). Varikózně změněné vedlejší větve se odstraňují z drobných vpichů pomocí speciálních háčků, kterými se postižená žíla zachytí a vytáhne.
 • Křečové žíly - léčba moderními chirurgické postupy - jsou užívané především v ambulantních zařízeních využívají tzv. endovaskulární léčby, kdy se žilní kmen ošetří zevnitř laserem nebo radiofrekvenční ablací. Tyto operace křečových žil jsou ale vhodné většinou jen pro ošetření metliček a menších žil a středních žil.

Jak vzniku křečových žil předcházet

Bohužel neexistuje kompletní prevence vzniku křečových žil, pokud ale zlepšíte krevní průtok v žilách a zvýšíte svoji pohybovou aktivitu, jste na dobré cestě, jak se vzniku křečových žil vyhnout. Proto pravidelně cvičte, udržte si stabilní váhu mimo hranici obezity, nekuřte. Ženy by se měly vyhýbat nošení vysokých podpatků. Pokuste se měnit polohu těla co nejvíce, abyste se vyhnuli dlouhodobému sezení nebo stání. Pro prevenci zánětu žil jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny (přísun antioxidantů) a dodržujte správný pitný režim (krev se naředí a nestagnuje).


Stáhnout v PDF

Přečteno: 8997x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zkoušela jsem dlouhodobou léčbu křečáků, operace, laser, a vždycky znova vylezou, už nevim co s tim

Zdravím,
zkoušeli jste měsíčkovou mast? Ale nějakou koncentrovanější, ne ty, kde je měsíčku akorát tak, aby to pokrylo standart EU. Nebo si udělat vlastní ze sádla nebo vazelíny a nacpat tam měsíčku, co se vejde. Ale je potřeba mazat pravidelně.… celý příspěvek

Dobrý den, zkuste si přečíst knihu Netradiční Bylinkář od Romana Kindla, radí jaké bylinky na léčbu žil a také, že tyto problémy mají původ buď ledvinový nebo jaterní, tudíž je nutné léčit i tyto orgány. Snad Vám to trochu pomůže. Hezký den. P

… všechny příspěvky

Doporučujeme k tématu

BALNEOL koupel Energy 110ml

Aromatická koupel s vysokým obsahem huminových látek a vybranou směsí…

Cena: 410 Kč

Švédské kapky MAURERS 250ml

Bylinné švédské kapky MAURER‘S jsou vyrobeny podle staré tradiční rakouské…

Cena: 152 Kč

Esenciální olej BERGAMOT, 10ml INVEDA

Přírodní esenciální olej se sladkovocnou, dřevitobylinnou vůní Celkově…

Cena: 168 Kč

IBIŠEK kandované květy 100g

Květy ibišku slazené třtinovým cukrem Ibišek není jen krásná rostlina ale…

Cena: 42 Kč


Nuovo Therapy

Naše firma Nuovo Therapy je výhradním dodavatelem laserových hodinek LASPOT.

Pokud vás tak trápí vysoký cholesterol, krevní tlak, alergická či chronická rýma nebo cukrovka a klasická medicína nezabírá, neváhejte vyzkoušet laserové hodinky Laspot, ve kterých se spojuje tradiční orientální léčba s moderní technologií.

V Nuovo Therapy věříme, že se o své zdraví musíme starat komplexně. S hodinkami sice můžete ulehčit průběh nemocí, každý den však nejspíš přijímáte vodu, která je plná nečistot a chemie, a přímo tak zpomaluje proces léčby. S keramickým filtrem Wellos tomu můžete zabránit!

...klikněte pro více informací

Příznivé účinky hodinek Laspot

Laserové hodinky Laspot jsou vhodné pro kohokoliv, kdo řeší následující zdravotní indikace:

 • Ateroskleróza
 • Diabetes
 • Mozková příhoda
 • Studené a těžké nohy
 • Ischemické onemocnění
 • Kardiovaskulární onemocnění
 • Cholesterol
 • Nespavost
 • Tinitus
 • Hustá krev
 • Krevní tlak
 • Migréna

Kontakty

NUOVO THERAPY
Běhounská 22/2
602 00 Brno
IČO: 057 15 245
tel./fax: 775 058 022
e-mail: info@nuovotherapy.cz
www.nuovotherapy.cz

Doporučujeme k tématu

Jeřáb ptačí kapky 50ml

Originální bylinné kapky Dr. Popova Jeřáb ptačí patří mezi antioxidanty,…

Cena: 67 Kč

Měsíčková mast 50ml Dr.Popov

Proslulá tradiční mast určená pro citlivou, suchou a normální pleť.…

Cena: 68 Kč

BIOTERMAL koupelová sůl Energy 350g

Bioinformační koupelová sůl z termální vody vřídla Podhájska Biotermal…

Cena: 299 Kč

Hlava a mozek

Dýchání

Trávení

Ústa a krk

Uši a sluch

Hormony

Viry

Nádorová onemocnění

Genetika

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte