6. prosince slaví svátek Mikuláš. Byli jste hodní, nebo bude uhlí?

6. prosince slaví svátek Mikuláš. Byli jste hodní, nebo bude uhlí?

Mikuláš je mužské jméno, které má svůj původ v řečtině. Původní varianta tohoto jména Nikoláos, jehož významem je „vítězství lidu“. Má i další mnohé varianty, např. Mikoláš, Mikuš. Podle českého kalendáře připadá Mikulášův svátek na 6. prosince a právě v předvečer svého svátku obchází Mikuláš v doprovodu anděla a čerta domácnosti s dětmi.

Čtěte také:

Vánoční dárky nenosí jenom Ježíšek

Mikuláš, Anděl a Čert neodmyslitelně patří k české kultuře a lidové tradici a narozdíl od mnohých jiných mizejících a pomalu zapomenutých tradic, má tento svátek své pevné místo i nyní, v 21. století.

Jméno Mikuláš

K mužskému křestnímu jménu Mikuláš není jeho ženský protějšek. Obdobou téhož jména je Mikoláš. Významově jsou mu příbuzná i jména Nikolas a Nikola. Stejný význam mají i jména Vítězslav a Viktor, také Nikodém, Nikita nebo Veronika. Domácké podoby tohoto jména jsou Mikulášek, Miki, Mikeš, Mikuš, Mikulka, Mikuška, Mikuš, Miška aj. Jméno Mikuláš se používá i na Slovensku. Anglické varianty jména jsou Nicolas, příp. Nicholas, německá Nikolaus. Francouzská verze tohoto jména zní Nicolas nebo zkráceně Nikol, italské verze zní Nicola či Niccolo, španělská Nicolás. Polština jméno zná jako Mikołaj, maďarština jako Miklós, ruština jako Nikolaj.

Jméno Mikuláš je pravděpodobně nejčastěji spojováno se svatým Mikulášem z Myry. Nositelem jména byl i významný polský astronom 15. století Mikuláš Koperník, který byl tvůrcem heliocentrické teorie. Jméno nosil i český spisovatel a šlechtic Mikuláš Dačický z Heslova nebo slavný český malíř Mikoláš Aleš.

Svatý mikuláš - historie

Historicky doloženými daty jsou, že Mikuláš se kolem roku 300 stal jako mladý muž biskupem v Myře. Kult Mikuláše se šířil asi dvě století po jeho smrti. K největšímu uctívání svatého Mikuláše došlo od 8. století v Rusku, jehož je patronem. O slávu Mikulášova kultu se dodnes dělí dvě města: Demre v Turecku, dřívější Myra, tedy místo světcova úmrtí a Bari v Apulii, kde jsou uchovávány ostatky světce. Obyvatelé Bari slaví svátek svatého Mikuláše 8. května.

Mikuláš si již během svého života získal oblibu mezi lidmi. Proslul zejména svojí štědrostí, zachraňoval nespravedlivě obviněné a ochraňoval víru před pohanstvím.

Nejznámější z legend o svatém Mikulášovi vypráví o tom, že jeden zchudlý šlechtic poslal své 3 dcery do veřejného domu, aby si tam vydělaly na své věno. Mikuláš je zachránil tím, že hodil každé z dívek sáček se zlaťáky, aby se nemusely prodávat a mohly se vdát.

Jiná legenda hovoří o tom, jak Mikuláš pomohl jedné zchudlé rodině. Otec tří dívek měl skončit ve vězení pro dlužníky a jeho dcery měly být prodány do nevěstince. Díky penězům, které této rodině poskytl Mikuláš, mohly splatit své dluhy a dívkám zbylo i na věno.

Další legenda o tomto svatém hovoří o tom, jak Mikuláš vzkřísil tři malé děti, které zavraždil a uložil nasolené do sudů zlý hostinský. Vzkříšením bylo rozuměno také Mikulášovo přezkoumávání rozsudků smrti a zachránění nespravedlivě odsouzených před smrtí. 

Mikulášská nadílka patří mezi oblíbené české tradice, které se dochovaly až do dnešních dní. 

Mikuláš je patronem Ruska a Lotrinska, ministrantů, dětí, panen, poutníků a cestujících, také advokátů, soudců, notářů, obchodníků, lékárníků, hostinských, obchodníků s vínem, výrobců a obchodníků s parfémy, lodníků, rybářů, námořníků, vorařů, mlynářů, pekařů, obchodníků se zrním a semeny, řezníků, sládků, lihovarníků, sedláků, tkalců, obchodníků s krajkami a suknem, kameníků, dělníků v kamenolomech, knihařů, knoflíkářů, svíčkařů, hasičů, zajatců, za šťastnou svatbu, proti nebezpečí vody a na moři, ke znovuzískání ukradených předmětů, proti zlodějům.

Tradice a zvyky na svatého Mikuláše

U nás svátek svatého Mikuláše připadají na již zmíněného 6. prosince. Předvečer svého svátku navštěvuje muž s bílým plnovousem v doprovodu anděla a čerta děti, které buď je kárá pro jejich způsoby, nebo dostanou pochvalu a také jsou obdarovány. Ve východních zemích je Mikuláš dokonce nejuctívanější osobou po Panně Marii. Zvyk, že Mikuláš navštěvuje děti, vznikl v 10. století v Německu a zachoval se až do dnešních dní. Tradice se vyvinula z tzv. „biskupské hry“. V klášterních školách takto jeden žák vždy přebíral jednou v roce funkci opata nebo biskupa a „vládl“ nad celým klášterem či školou. Nejstarší zmínky o Mikulášské nadílce v Čechách najdeme ve 14. století.  

Mikulášská pochůzka a nadílka

Návštěvy Mikuláše byly krajově rozdílné. V chudších oblastech dávali děti do okna před spaním punčochu a ráno v ní pak nacházely svoji zaslouženou odměnu za svoje celoroční chování. V krajích bohatších chodil za dětmi na návštěvu Mikuláš osobně. Doprovázen andělem a čertem vzbuzoval v dětech posvátnou úctu, anděl pak pohodu, bezpečí a klid a čert měl za úkol nahnat jim trochu strach a pohrozit uličníkům, aby se polepšili.

Mikuláš se obvykle optal rodičů, jak se děti chovaly nebo našel jejich prohřešky v knize hříchů a byl-li spokojen, pak děti obdaroval ořechy, jablky nebo cukrovím. Kdo však po dobu roku hodně zlobil nebo s jeho chováním jinak Mikuláš nebyl spokojen, ten byl obdarován pouze bramborou nebo několika kousky uhlí. 

Ještě v 18. století býval zvykem mikulášský průvod, ten míval spíše masopustní ráz. V průvodu bylo k vidění obvykle hned několik Mikulášů, andělé, čerti, ale i husaři, dragouni, hajduci a další mnohé dnes již neznámé masky.

Nedílnou součástí oslav svátku svatého Mikuláše bývaly mikulášské trhy. Na nich se prodával perník, marcipán a figurky čertů ze sušených švestek a tzv. Světy. Svět bylo větší jablko na třech dřevěných nožkách, nahoře ozdobené sušenými plody.

Znázorňování svatého Mikuláše a legendy

Téměř vždy je Mikuláš znázorňován jako starší biskup se středně dlouhým až dlouhým vousem. Na východě se setkáme často s vyobrazením Mikuláše jakožto holohlavého muže s vousy a také západní vyobrazení se často opírají o východní umění. Mikuláš sebou mívá zlatou knihu.

Postava Mikuláše obcházejícího domácnosti bývá nejčastěji oděna do dlouhé bílé košile, jako kabát je dlouhý, zlatem vyšívaný plášť, většinou v kombinaci barev červená a bílá. Na hlavě mívá biskupskou čepici červené nebo bílé barvy se zlatým křížem vpředu. V jedné ruce nosívá berlu, v druhé vak s dárky. Obvykle bývá Mikuláš vyšší postavy a chodívá pěšky.

Čert a Anděl

  • Čert je pohádkovou bytostí, která má tradici ve slovanské mytologii. Má rohy, ocas, kopyto a peklo opouští jenom proto, by na zemi získal nějaké duše hříšníků. Čerti umí létat a také se přemísťovat z místa na místo. Umí i kouzlit, kvalita kouzel je závislá na postavení čerta v hierarchii. V pekle jsou duše váženy, aby se prokázala míra jejich viny, když váha klesá, dotyčný propadne peklu. V mnohých pohádkách se však omylem či záměnou octnou v pekle i duše čisté, těm se však nakonec podaří vždy peklo opustit a osvobodit se. Peklu vládne nejvyšší čert – Lucifer.
  • Anděl je kouzelná vznešená bytost, kterou křesťanství považuje za dokonalou. Je obdařena rozumem a vůlí, podřízena Bohu a slouží mu jakožto posel mezi lidmi. Bývá čistě ustrojen v bílých šatech a má velká andělská křídla. Anděl stráží lidi i jejich duše, pomáhá nejen na zemi, ale i v nebi, kde má spoustu úkolů.

Mikuláš, Anděl, Čert, zdroj foto: www.mikulas-cert-andel.estranky.cz

Proč chodí Mikuláš společně s Andělem a Čertem?

Původ čerta a anděla v tradiční sváteční trojici objasňují legendy. Námořníkům, jejichž loď se ocitla v průběhu bouře v nesnázích, prý Mikuláš pomohl. Ukázal posádce zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Anděla pak pro něj poslal Bůh, když jej chtěl povolat k sobě. Vznikla tak trojice, která dnes chodí na návštěvu do domácností.

Mikulášská nadílka dnes

Mikulášská nadílka není o hodnotných darech, její význam je spíše symbolický. Jde o gesto a podstatu rozdávání dárků, proto se rozdávají jen pamlsky, ovoce a menší dárečky.

Tradice by se ale rozhodně neměly zneužívat. Někteří rodiče svoje děti, které neposlouchají, zlobí čertem už dlouho dopředu. Když se pak k tomu připojí řádné vystrašení od čerta, mohou si děti odnést i pořádné trauma. Nezapomínejte na to, že zejména malé děti mají bujnou fantazii a takový zážitek je může řádně vystrašit. Nejcitlivějším obdobím je podle psychologů věk mezi 3. a 4. rokem dítěte a rovněž 1. třída, tedy kolem 7. roku. V tomto období bývají děti nejbázlivější, navíc děti do 7 let ještě nechápou, že se nejedná o reálné postavy. Zvete-li Mikuláše k malým dětem, pak raději vynechejte čerta, nebo ho poproste, aby se držel spíše v pozadí a neprojevoval se přespříliš.  

Pokud k vám domů zvete mikulášskou trojici, je vhodné, abyste alespoň jednoho člena osobně znali a dobře si dopředu domluvili scénář setkání s dětmi.

Mikulášské říkanky

Mik Miku

Mik, miku, mik, miku, Mikuláš
přišel s čertem na koláč.

Čerte, čerte chlupatý,
nechej pytel za vraty.

Mik, miku, mik, miku, Mikuláš,
Přinesl nám zimní čas.

Mikuláš

Kde se vzal, tu se vzal,
Mikuláš pod okny stál,
v ruce velkou berličku,
na hlavě měl čepičku,
z bílých vousů teplý šál,
takhle, děti, vypadal!

Mikuláš II.

Mikuláši, přijď dnes k nám,
písničku ti zazpívám,
přines prosím trochu dobrot,
můžeš je dát třeba do bot.
Dáváš dárky pro radost,
pro každého máš jich dost.

Mikuláš III.

Kdo to klepe? Bílý pán.
Mikuláš dnes přišel k nám.
Anděl a čert přišli s ním,
zjistit jestli nezlobím.

Mikuláš ztratil plášť

Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni,
hledali, nenašli, byli oba smutní.

Staročeská

Až přijde Mikuláš,
řeknu mu Otčenáš,
nastavím košíček,
on mi dá jablíček
a já mu zazpívám
jak v háji slavíček.

Přijde-li rohatý
s metličkou do chaty,
schovám si hlavičku
v proutěném košíčku,
nedám mu jablíčko
ani svou dušičku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

ProHeq: nerezové výrobky pro profesionální gastronomii
Firma proHeq je celosvětovým dodavatelem pro…
Radek Brychta
Radek Brychta provozuje prodejnu, která se…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?